Wikiepdia/GordanaignjaticIkonostas hrama u manastiru Liplje
Bojan Malešević i Bora Klepić, već hapšeni zbog brojnih krađa i razbojništava, sada se terete da su provalili u Manastir Liplje i odneli 500 KM. Svetinja koja vekovima okuplja vernike ponovo je postala meta onih koji ne prezaju ni pred Bogom ni pred zakonom.
U vremenu kada duhovna tama sve češće prekriva svetlost vere, iz srca Teslićke doline stiže vest koja para dušu svakom pravoslavnom verniku - Manastir Liplje, svetinja koja vekovima prkosi zubu vremena i sabira molitve naroda, postao je meta provalnika.
Prema navodima portala Srpskainfo, protiv dvojice Banjalučana, Bojana Maleševića i Bore Klepića, podnet je izveštaj Okružnom javnom tužilaštvu u Doboju zbog sumnje da su 17. aprila provalili u ovaj manastir i ukrali 500 konvertibilnih maraka - novac namenjen za održavanje svetinje i pomoć siromašnima.
Saopštenje iz Policijske uprave Doboj navodi da su osumnjičeni u svetinju ušli sa ciljem - pribavljanja protivpravne imovinske koristi – čime su ne samo prekršili zakone ljudi, već i grubo pogazili zakone Božije. Manastirske zidine koje pamte vekove molitava, pokajanja i tihovanja, oskrnavljene su rukom onih koji, po svemu sudeći, ne poznaju svetinju ni stid.
Wikiepdia/Gordanaignjatic
Manastir Liplje nalazi se kod Teslića
Još dramatičnije deluje podatak da su obojica osumnjičenih višestruki prestupnici, poznati istražnim organima zbog niza imovinskih krivičnih dela. Malešević je ove godine uhapšen u akciji "Oktopod" zbog sumnje da je umešan u razbojništva i teške krađe - među kojima su, kako se navodi, i provale u dve pravoslavne crkve. Klepić, s druge strane, ima kriminalnu prošlost koja seže unazad skoro jednu deceniju - uhapšen je još 2016. zbog oružanog razbojništva u kladionici u Banjaluci, kada je ukradeno oko 2.000 KM.
Međutim, pljačka svetinje nije samo pitanje zakona – to je pitanje duhovne propasti. Jer kada neko posegne za blagom koje nije njegovo, to je greh; ali kada ruka lopova prodre kroz vrata manastira, to je udarac na sam temelj vere.
Wikiepdia/Gordanaignjatic
Ikonostas hrama u manastiru Liplje
Manastir Liplje, utočište molitvenika i vernog naroda, sada nosi i ranu nanetu bezbožnošću i pohlepom. Ostaje nada da će pravda učiniti svoje - ali još više, da će se probuditi savest onih koji su izgubili put, kako bi se, kroz pokajanje i istinsko preobraženje, vratili među ljude.
Hram Svete velikomučenice Nedelje u Karinu Gornjem ponovo je na meti nacionalističke mržnje – Eparhija dalmatinska najoštrije je osudila ovaj sramotni čin i pozvala na mir i ljubav u Hristu.
Manastir iz 11. veka, koji je preživeo mnoge nevolje kroz istoriju i uvek se obnavljao iz pepela, sada je ponovo postao žrtva divljaštva koje je duboko potreslo duše verujućih.
Tokom liturgije u manastiru Gavrilovo, duhovnom centru brčanskog kraja, mitropolit zvorničko-tuzlanski istakao je važnost manastira kao prostora Božijeg prisustva i snage molitve.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Premijer Grčke Kirijakos Micotakis došao je u srce monaške republike sa finansijskom podrškom za očuvanje svetinja i prirode, dok istovremeno šalje poruku mira i solidarnosti u regionu zahvaćenom sukobima.
Crkva Svetog Dimitrija iz 11. veka, biser vizantijske umetnosti u mestu Koropi, našla se na udaru požara koji se širi neverovatnom brzinom, dok su stanovnici evakuisani u panici
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U hramu Uspenja Presvete Bogorodice patrijarh sa arhijerejima u subotu 5. jula služi liturgiju i pomen za hiljade nevino postradalih Srba iz Birča i Srednjeg Podrinja.
Mala parohija kod Su-Folsa dočekala je velikog duhovnog vođu, osveštala slavski kolač i još jednom pokazala da srce pravoslavlja kuca snažno i tamo gde Srba jedva ima.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.