Wikiepdia/GordanaignjaticIkonostas hrama u manastiru Liplje
Bojan Malešević i Bora Klepić, već hapšeni zbog brojnih krađa i razbojništava, sada se terete da su provalili u Manastir Liplje i odneli 500 KM. Svetinja koja vekovima okuplja vernike ponovo je postala meta onih koji ne prezaju ni pred Bogom ni pred zakonom.
U vremenu kada duhovna tama sve češće prekriva svetlost vere, iz srca Teslićke doline stiže vest koja para dušu svakom pravoslavnom verniku - Manastir Liplje, svetinja koja vekovima prkosi zubu vremena i sabira molitve naroda, postao je meta provalnika.
Prema navodima portala Srpskainfo, protiv dvojice Banjalučana, Bojana Maleševića i Bore Klepića, podnet je izveštaj Okružnom javnom tužilaštvu u Doboju zbog sumnje da su 17. aprila provalili u ovaj manastir i ukrali 500 konvertibilnih maraka - novac namenjen za održavanje svetinje i pomoć siromašnima.
Saopštenje iz Policijske uprave Doboj navodi da su osumnjičeni u svetinju ušli sa ciljem - pribavljanja protivpravne imovinske koristi – čime su ne samo prekršili zakone ljudi, već i grubo pogazili zakone Božije. Manastirske zidine koje pamte vekove molitava, pokajanja i tihovanja, oskrnavljene su rukom onih koji, po svemu sudeći, ne poznaju svetinju ni stid.
Wikiepdia/Gordanaignjatic
Manastir Liplje nalazi se kod Teslića
Još dramatičnije deluje podatak da su obojica osumnjičenih višestruki prestupnici, poznati istražnim organima zbog niza imovinskih krivičnih dela. Malešević je ove godine uhapšen u akciji "Oktopod" zbog sumnje da je umešan u razbojništva i teške krađe - među kojima su, kako se navodi, i provale u dve pravoslavne crkve. Klepić, s druge strane, ima kriminalnu prošlost koja seže unazad skoro jednu deceniju - uhapšen je još 2016. zbog oružanog razbojništva u kladionici u Banjaluci, kada je ukradeno oko 2.000 KM.
Međutim, pljačka svetinje nije samo pitanje zakona – to je pitanje duhovne propasti. Jer kada neko posegne za blagom koje nije njegovo, to je greh; ali kada ruka lopova prodre kroz vrata manastira, to je udarac na sam temelj vere.
Wikiepdia/Gordanaignjatic
Ikonostas hrama u manastiru Liplje
Manastir Liplje, utočište molitvenika i vernog naroda, sada nosi i ranu nanetu bezbožnošću i pohlepom. Ostaje nada da će pravda učiniti svoje - ali još više, da će se probuditi savest onih koji su izgubili put, kako bi se, kroz pokajanje i istinsko preobraženje, vratili među ljude.
Hram Svete velikomučenice Nedelje u Karinu Gornjem ponovo je na meti nacionalističke mržnje – Eparhija dalmatinska najoštrije je osudila ovaj sramotni čin i pozvala na mir i ljubav u Hristu.
Manastir iz 11. veka, koji je preživeo mnoge nevolje kroz istoriju i uvek se obnavljao iz pepela, sada je ponovo postao žrtva divljaštva koje je duboko potreslo duše verujućih.
Tokom liturgije u manastiru Gavrilovo, duhovnom centru brčanskog kraja, mitropolit zvorničko-tuzlanski istakao je važnost manastira kao prostora Božijeg prisustva i snage molitve.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Patrijarh Kiril je na prijemu u ruskom ministarstvu spoljnih poslova istakao da je ruska pravoslavna crkva spremna da sa novim poglavarom rimokatoličke crkve razmotri rešavanje mnogih pitanja koja su danas na globalnoj agendi.
Na samoj crkvi nalazi se i nekoliko spomen ploča - posvećenih herojima, koji su Srbiju branili tokom NATO agresije 1999. godine, ali sam hram podseća i na važan simbol hrišćanstva.
U mnogim hramovima šapatom se prenosi upozorenje da se ne ljubi ikona neposredno nakon primanja Svetih Tajni. Da li je to zaista crkveno pravilo ili samo lično tumačenje? Sveštenik Jevgenij Murzin daje jednostavan odgovor.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Na temeljima drevne svetinje iz 13. veka, poznate kao „Mali Jasenovac“, posle skoro dve decenije obnove, ponovo se oglasila molitva. Rožanj nije samo obnovljen manastir — to je povratak naroda, vere i nade u srce Majevice.
Vladika raško-prizrenski je upozorio šefoa Misije OEBS-a u Prištini Džerarda Mekgarka na sve ozbiljnije bezbednosne pretnje, sistemsku diskriminaciju i napade na versko i kulturno nasleđe Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.
Nakon višednevnog zasedanja arhijereja i brojnih spekulacija koje su se pojavile u javnosti, SPC je objavila zvanične zaključke Sabora – od kanonizacije novih svetih, preko reformi u obrazovanju, do uvođenja Ordena Svetog kneza Lazara.
Na samoj crkvi nalazi se i nekoliko spomen ploča - posvećenih herojima, koji su Srbiju branili tokom NATO agresije 1999. godine, ali sam hram podseća i na važan simbol hrišćanstva.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Otkrijte tajne jobroka koji se nekada spremao u svakoj seoskoj kuhinji - miris pečene piletine i zapečenog testa vratiće vas pravo za bakin sto, gde se toplina doma merila punim tanjirom i zajedničkim obrokom.
Na nedavno održanom zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora, arhijereji su, pored razgovora o savremenim izazovima, odlučili da u lik svetih budu pribrojani verni hrišćani iz naroda – jerarsi, sveštenici, monasi i mučenici koji su životom i stradanjem ostavili neizbrisiv trag.