U prisustvu patrijarha Porfirija, arhijereja i bogoslova, slava kapele Svetog Jovana Bogoslova na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu obeležena je uz dolazak čestice moštiju svetitelja, koji je bio i učitelj ovog svetog učilišta.
U danu kada Crkva Hristova slavi Svetlog Jovana Bogoslova, kapela posvećena ovom apostolu i jevanđelisti u Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu zatreperila je punim duhovnim dahom liturgije, molitve i sveštene radosti. U prisustvu mnogih arhijereja, profesora, đaka i bogoslova, slava ove najuzvišenije prosvetne ustanove Srpske pravoslavne crkve proslavljena je na način dostojan njenog svetog imena i nasleđa.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Liturgiju služio je patrijarh srpski Porfirije, a sasluživali su vladike: David, Isihije, Nikon i Jovan
Svetu liturgiju služio je patrijarh srpski Porfirije, uz sasluženje mitropolita kruševačkog Davida, episkopa valjevskog Isihija, vikarnih episkopa jenopoljskog Nikona i humskog Jovana, kao i uz molitveno prisustvo mitropolita bačkog Irineja i episkopa londonskog i britansko-irskog Nektarija. Ta sveta i saborna molitva postala je otelovljenje reči Svetog Jovana Bogoslova – da svi jedno budemo, u Hristu i kroz Hrista.
U tom duhovnom zagrljaju Fakultet je primio dar neizrecivog značaja: česticu moštiju Svetog Justina Ćelijskog, koju je na dar doneo episkop valjevski Isihije. Taj dar nije samo uspomena, već živo prisustvo svetitelja koji je i sam bio učitelj u ovom svetom učilištu, čiji je svaki korak bio molitva, a svaka reč – bogoslovlje prožeto duhom Božijim.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Slava Bogoslovskog fakulteta u Beogradu
Mitropolit David je, u nadahnutoj besedi, podsetio da je Jevanđelje više od reči – to je živi dah Boga koji prodire kroz vreme i prostor, ali i u večnost:
– Gospod je taj koji bogoslovstvuje sve vreme, uvek i na svakom mestu, a mi samo uzimamo učešća u reči Njegovoj.
Njegove reči pozvale su na istinsko učestvovanje u Tajni, na život koji je večera sa Gospodom – Evharistija, sabranje i otkrivanje identiteta svakog bogoslova i svakog čoveka.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vladika bački Irinej celiva mošti Svetog Justina Ćelijskog
Patrijarh Porfirije je na kraju liturgije osveštao slavske darove i uputio očinsku i pastirsku poruku, u kojoj se mogla čuti svetlost Učitelja iz Nazareta, odjek Svetog ave Justina i molitvena dubina Crkve:
– Hristos voskrese! Neka je srećna i blagoslovena slava ovog našeg crkvenog učilišta... Neka i ove mošti budu uteha svima onima koji uče bogoslovlje i koji se uče bogoslovlju, da budu primer i podsticaj na molitvu, a pre svega i iznad svega – poziv na istinsko pravoslavno bogoslovstvovanje koje nije ništa drugo do molitva.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Čestica moštiju Svetog Justina Ćelijskog
Naglasivši da je bogoslovlje Svetog Justina bio sam život – život koji misli, govori i ćuti u molitvi – patrijarh Porfirije istakao je da
– njegovo bogoslovlje nije nikakva analitika, nije sinteza, nije dekonstrukcija… već neraskidiva zajednica sa Bogom.
Otuda i njegova teologija izvire iz molitve, preliva se u misao, da bi se potom vratila u molitvu.
– Blagosloveni smo što nam je Sveti ava Justin došao, vratio se, iako nikada nije ni otišao... da bi on bio poziv svakome od nas da svaka naša reč, misao, delo i sve što jesmo započinje molitvom, da bude prožeto molitvom i vrhuni se u molitvi, kako bi istinita bila i drevna rečenica koja izražava iskustvo Otaca Crkve: da si istinski bogoslov ako se moliš i da, ako se moliš, bićeš istinski bogoslov,
poručio je patrijarh.
Ova slava nije bila samo spomen, već sabor u Istini – molitveni hod prema Gospodu koji nas poziva da Ga poznajemo ne umom, već srcem, u molitvi. I da, kako reče patrijarh, ne zaboravimo da poziv Hristov – da svi jedno budemo – nije puka rečenica, već smisao i cilj svakog bogoslovskog truda.
U senci moštiju Svetog Justina, pod krilom Jevanđelista ljubavi, Beogradski bogoslovski fakultet toga dana zasijao je kao svetionik molitvenog bogoslovlja – vere koja misli, znanja koje kleči i ljubavi koja postaje reč.
U svojoj besedi za 4. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Velimirović nas uči da zavist zamenimo sažaljenjem i ljubavlju, jer prava pravednost dolazi iz čiste duše oslobođene ogorčenosti.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na sastanku u Beogradu razgovarano je o izazovima pravoslavlja u savremenom svetu, produbljivanju veza srpskog i grčkog naroda i ustupanju svetih moštiju Prepodobnog Justina Ćelijskog i Svetog Nikolaja Žičkog.
Na svetoj liturgiji na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao na život po uzoru na svetitelje, ističući da je bogoslovlje više od nauke – to je poziv na duhovnu preobrazbu i savršenstvo.
U hramu Svetog Save na Vračaru, episkop valjevski Isihije služio je akatist, dok su hiljade vernika u molitvi prilazile kivotu svetitelja čije privremeno prisustvo u prestonici je donelo duhovnu utehu i radost.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U hramu Uspenja Presvete Bogorodice patrijarh sa arhijerejima u subotu 5. jula služi liturgiju i pomen za hiljade nevino postradalih Srba iz Birča i Srednjeg Podrinja.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".