Na praznik Prepodobnog Jevtimija Velikog, u paraklisu Bogoslovskog fakulteta, poglavar SPC govorio je o veri, pokajanju i putu ka spasenju.
U paraklisu Svetog Jovana Bogoslova na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu, na praznik Prepodobnog Jevtimija Velikog, patrijarh srpski Porfirije služio je arhijerejsku liturgiju, okupljajući verni narod i bogoslove na svetoj službi. Sasluživali su mu episkop moravički Tihon, protojerej Zoran Ranković, dekan Bogoslovskog fakulteta, kao i brojno sveštenstvo i đakoni, u zajedništvu koje svedoči o živom prisustvu Crkve među ljudima.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije i episkop moravički Tihon
Tokom liturgijskog sabranja, patrijarh je tumačio jevanđeljsku priču o cariniku Zakeju, čiji primer otkriva tajnu preobražaja i susreta sa Gospodom. Istakao je da je u njemu zasijala iskrena želja za susretom sa Hristom, što je preduslov za svako duhovno uzrastanje i spasenje.
- U Zakeju se desilo ono što je uslov bez kojeg niko od nas nema mogućnost da prepozna u Isusu Hristu Gospoda živog, bespočetnog i beskrajnog. To je uslov bez kojeg ne možemo otvoriti svoje srce, svoju dušu i svoje biće za prisustvo blagodati Božje, za prisustvo samog Spasitelja među nama - naglasio je patrijarh, pozivajući prisutne da, poput Zakeja, odgovore na Božiji poziv iskrenim pokajanjem.
Foto: SPC
Liturgija u paraklisu na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu
Ukazao je da pokajanje nije tek puko priznanje greha, već spoznaja sopstvene nemoći i potpune zavisnosti od Božje milosti.
- Znajući ovu priču o Zakeju, imamo poziv Božji da stupimo s Njim u zajednicu; imamo poziv Božji da na Njegovu ispruženu ruku odgovorimo svojim pokajanjem, a to nije ništa drugo do spoznaja da smo slabi, nemoćni i da sami ne možemo; da ništa od nas ne zavisi, čak ni to da li verujemo; da je sve u ruci Božjoj, a da nam je opet sve dato i samim tim sve je i u našoj ruci.
Uvod u pripremni period za Veliki post patrijarh je osvetlio kroz sliku Zakeja koji se penje na smokvu, simbolično nadilazeći sebe kako bi ugledao Hrista. Ovaj čin, naglasio je, predstavlja početak svakog istinskog preobražaja, jer želja za susretom sa Bogom otvara vrata spasenja.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
- Početak preobražaja i početak stupanja u zajednicu sa Bogom jeste naša želja da se izdignemo iznad sebe, da se popnemo na smokvu, da nadiđemo svoj rast, svoj uzrast i svoju visinu i da, projavljujući svoju želju i opredeljenje za Hrista, Njegovom blagodaću primimo sve ostalo što nam je neophodno i potrebno za spasenje- kazao je patrijarh i dodao:
- Zato nam ova nedelja, koja je priprema za Veliki post, naglašava da je važno da hoćemo i da želimo da budemo u zajednici sa Hristom, jer ako to postavimo kao početak svog podviga i svog života, u istom trenutku čućemo reč Hristovu da će On još danas biti u našem domu i da je našem domu došlo spasenje. Međutim, ako potražimo spasenje i smisao svog života na bilo kojoj drugoj strani, zasigurno ćemo biti promašeni, a s nama i naš dom.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Reči patrijarha Porfirija odjeknule su među prisutnima kao poziv na budnost i unutrašnje preispitivanje, podsećajući svakog vernika da je ključ spasenja u iskrenoj želji da budemo u zajednici sa Hristom. Ova sveta liturgija donela je vernicima osveženje duhovne radosti i podstrek da u vreme posta koračaju putem pokajanja, preobražaja i živog susreta sa Gospodom.
U molitvenoj atmosferi sabranja, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poslao snažnu poruku o ljubavi, veri i zajedništvu, podsećajući da svetosavlje nije samo prošlost, već putokaz za svakodnevni život.
Površina masovne grobnice zauzima oko pet hiljada kvadratnih metara, a časne sestre reda "Bon Sekur" sahranile su oko 800 novorođenčadi koja su preminula u ustanovi za majke i decu Svete Marije, između 1925. i 1961. godine.
Veliki ruski svetitelj osvetljava istinu koja menja sudbine: kako blagorodnost i unutrašnji mir mogu da izleče duše, obnove odnose i donesu snagu u najtežim trenucima života
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na svetoj liturgiji na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao na život po uzoru na svetitelje, ističući da je bogoslovlje više od nauke – to je poziv na duhovnu preobrazbu i savršenstvo.
Na praznik sabora svetih 12 apostola, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju na Karaburmi i u snažnoj besedi upozorio vernike da nijedna odluka u životu nije bez posledica.
Na praznik Svetih cara Konstantina i carice Jelene, patrijarh srpski služio je liturgiju u Beogradu i u nadahnutoj besedi poručio da prava sloboda ne znači činiti šta god poželimo, već biti oslobođen od đavola, smrti i greha kroz zajednicu sa Hristom.
Posle liturgije Na praznik Prenosa moštiju Svetog Nikolaja, patrijarh srpski je istakao da prava sloboda i istinsko spasenje dolaze kroz prihvatanje Božjih principa, žrtvu i bezuslovnu ljubav čak i prema neprijateljima – poruke koje nas pozivaju da život proživimo u radosti, hrabrosti i istini.
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.