Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
Na praznik Svetih mučenika i besrebrenika Kozme i Damjana, manastir Rakovac doživeo je veliki dan. Za novog igumana ove drevne fruškogorske svetinje postavljen je jeromonah Evgenije.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vladika Vasilije rukoproizveo je jeromonaha Evgenija u čin igumana
Svetu liturgiju u manastirskoj crkvi služio je mitropolit sremski Vasilije, uz sasluženje arhimandrita Teofila, igumana Sergija, igumana Justina, jeromonaha Dimitrija i sveštenstva iz više sremskih manastira i parohija. Liturgijsko sabranje je, kako svedoče prisutni, proteklo u dubokoj molitvenoj radosti i bratoljublju, dostojno slave Svetih Kozme i Damjana, zaštitnika ovog manastira.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vladika Vasilije rukoproizveo je jeromonaha Evgenija u čin igumana
Postavljenje novog igumana
Poseban trenutak nastupio je na malom vhodu, kada je mitropolit Vasilije rukoproizveo jeromonaha Evgenija u čin igumana, poverivši mu tako staranje o ovoj svetinji Fruške gore. U besedi je vladika istakao da novi iguman treba da bude otac, brat, nastavnik i primer svima, te da su poslušnost i smirenje put svakog monaha, a naročito onoga kome je povereno rukovođenje bratijom.
Ko je otac Evgenije?
Foto: preuzeto sa spc.rs
Jeromonah Evgenije rukoproizveden je u čin igumana
Jeromonah Evgenije (Mirko Simić) rođen je 1984. godine u Novom Sadu. Posle završene srednje škole, upisao je Bogosloviju Svetog Arsenija Sremca u Sremskim Karlovcima, a zatim i Pravoslavni bogoslovski fakultet u Beogradu. U manastir Rakovac došao je 2010. godine, gde je primio monaški postrig i proveo gotovo celokupan monaški život. Rukopoložen je u čin jerođakona, a potom i jeromonaha, služeći najpre kao sabrat manastira, a poslednjih godina i kao nastojatelj.
Poznat je po smirenju, revnosti u služenju svetim bogosluženjima i ljubaznosti prema vernicima, zbog čega uživa duboko poštovanje ne samo monaške braće Fruške gore, nego i vernog naroda. Posebno se posvetio obnovi monaške discipline i uređenju manastirskog života po starim tipicima, sa naglaskom na poslušnost, rad i molitvu.
Rakovačka svetinja kroz vekove
Manastir Rakovac, podignut krajem 15. veka, kroz vekove je bio središte duhovnog života, a mnogi njegovi igumani ostavili su dubok trag u istoriji Srpske pravoslavne crkve. Postavljenje oca Evgenija za igumana nastavak je tog neprekinutog niza. Vernici i monaštvo Fruške gore sa radošću su dočekali njegov izbor, u nadi da će ovaj mladi iguman, pod rukovodstvom mitropolita Vasilija, nastaviti da učvršćuje život zajednice u duhu svetootačkog predanja.
Na kraju liturgije, otac Evgenije se zahvalio vladici na ukazanom poverenju i izrazio svoju spremnost da sa bratijom nastavi put molitve, poslušnosti i ljubavi, kojim je manastir Rakovac hodio kroz vekove.
U manastiru za koji mnogi nikada nisu čuli, iako vekovima postoji, na praznik Svetog Kirila Aleksandrijskog zbili su se duhovni trenuci koji svedoče o neprekidnosti monaškog predanja i otvaraju novo poglavlje ove skrivene svetinje.
Na obeležavanju hramovne slave Petropavlovskog hrama Podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi služena je liturgija uz prisustvo srpskih ministara i ruskih mitropolita, dok je episkop Stefan upozorio na stradanje hrišćana u Damasku, Ukrajini i na Kosovu.
Građani i Eparhija šabačka šokirani namerom da se porti Pokrovskog hrama promeni namena radi sportsko-rekreativnih sadržaja i nelegalnih objekata – traže hitno povlačenje spornog predloga
Visokopreosvećeni mitropolit Justin je besedio vernima o značaju Svetih apostola Petra i Pavla, njihovim životima i suštini pečata apostolstva u Gospodu:
Život Svetog Nektarija Eginskog bio je ispunjen lažima i progonima, ali je ostao smiren i radostan – danas njegove pouke pomažu svima koji se bore s padovima i očajanjem.
Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Veliki broj učenika, nastavnika i roditelja okupio se u sabornom duhu, moleći za blagosloven i uspešan početak nove školske godine, a mitropolit sremski naglasio je važnost duhovnog obrazovanja.
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.