Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Karlovac je prethodnih dana bio središte duhovne radosti i podsećanja na neiscrpnu snagu vere. Praznik Svetog Save Gornjokarlovačkog, zaštitnika istoimene eparhije, kao i sećanje na 73 sveštenomučenika gornjokarlovačka, obeleženi su svečanim bogosluženjima i dubokim porukama koje je tokom proslave uputio episkop Heruvim, gostujući arhipastir iz Eparhije osečkopoljske i baranjske.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vladika Gerasim i vladika Heruvim
Večernju službu u hramu Svetog Nikolaja Mirlikijskog u Karlovcu služio je episkop gornjokarlovački Gerasim, a bila je uvod u dva dana ispunjena molitvom, sabranošću i zajedništvom. Njegovo Preosveštenstvo je prisutnima čestitao praznik i zahvalio na dolasku, dok su mu u službi sasluživali arhimandrit Naum, protojerej-stavrofor Radoslav Anđelić i protođakon Nebojša Anđić.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Pojnica hrama Svetog Nikolaja Mirlikijskog u Karlovcu
Praznična liturgija i beseda episkopa Heruvima
Centralni događaj usledio je najrednog jutra, kada je episkop Heruvim, uz sasluženje episkopa Gerasima i sveštenstva, služio prazničnu liturgiju. Njegova beseda odjeknula je srcima okupljenih vernika i bila istinski podsticaj za svakog hrišćanina na ovom prostoru.
Vladika Heruvim je naglasio da je mučeništvo „potvrda vere, pečat dara Duha Svetog“ i podsetio da su 73 sveštenomučenika, vođeni primerom Svetog Save Gornjokarlovačkog, ostali nepokolebljivi u svojoj veri do kraja.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vladika Heruvim
- To je potvrda pravog puta, puta čvrstine čoveka da očuva ono što je sveto pred svim onim što nas udaljava od Hristovog puta - rekao je vladika i dodao:
- Oni su, sledeći Jevanđelje Hristovo, postradali noseći krst Hristov. To stradanje nije bilo bez smisla, to je bilo stradanje za Hrista i vaskrsenje. Vaskrsli su i ovenčani večnom slavom, kao svetionici vere i nade za nas danas.
Duboka emotivna vrednost okupljanja
Za pravoslavnu zajednicu u Hrvatskoj, naročito u okolini Karlovca, ovakvi trenuci okupljanja imaju i duboku emotivnu vrednost. Nakon decenija teških iskušenja i ratnih razaranja, ova proslava predstavlja ne samo verski čin, već i slavlje opstanka i duhovne snage jednog naroda koji je istrajao uprkos nedaćama.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vernici u hramu Svetog Nikolaja Mirlikijskog u Karlovcu
Za mnoge vernike, posebno one raseljene ili njihove potomke, okupljanje na mestu koje čuva uspomenu na mučenike i zaštitnika eparhije jeste i prilika da se povežu sa svojim korenima i obnove osećaj zajedništva i pripadnosti. To je most između prošlosti i budućnosti, podsetnik da vera, nada i ljubav prema Bogu i zajednici nikada ne umiru.
Poruka hrabrosti i jedinstva za budućnost
Episkop Heruvim je podvukao da nedaće i teškoće nisu izostale na ovim prostorima, ali je naglasio da je snaga vernika upravo u molitvama mučenika, koji su svojim životom posvedočili veru i nepokolebljivost.
— Neka nas ti mučenički plodovi uvek ukrepljuju i daju snage da istrajemo u podvigu i našem životu — pozvao je episkop Heruvim.
Proslavom Svetog Save Gornjokarlovačkog i 73 sveštenomučenika poslata je snažna poruka o važnosti očuvanja vere, hrabrosti i zajedništva u današnjem vremenu. Eparhija gornjokarlovačka, predvođena vladikom Gerasimom, i cela naša sveta Crkva pokazali su još jednom kako tradicija i duhovnost ostaju čvrsti stubovi zajednice, a reči episkopa Heruvima i njegovih prethodnika poziv su svima da budu dostojni nosioci krsta Hristovog i svedoci vaskrsenja.
U hramu Svetog Nikolaja Čudotvorca u Rijeci služena je sveta Liturgija kakva se retko viđa — uz prisustvo trojice arhijereja Srpske pravoslavne crkve i dirljivu besedu o pozivu Hristovom, sabor u ovom delu Hrvatske ostavio je dubok duhovni trag i poruku zajedništva.
U hramu u Bijelom Brdu, mestu koje i danas čuva zavet predaka, episkop osečkopoljski i baranjski predvodio je liturgiju i održao besedu koja osvetljava put kroz tamu savremenog sveta, podsećajući na progon hrišćana i snagu ljubavi kao poslednje bojište dobra.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uoči praznika posvećenog zaštitniku Eparhije gornjokarlovačke Svetom Savi Gornjokarlovačkom, episkop valjevski doneo je na dar čestice moštiju Svetog Nikolaja Žičkog i Ohridskog i Prepodobnog Justina Ćelijskog, a proslava je nastavljena narednog dana uz liturgiju, osveštavanje slavskih darova i trpezu ljubavi.
Vernici su se okupili na molitvenom sabranju, gde je episkop gornjokarlovački u nadahnutoj besedi govorio o tajni vremena, spasenju duše i putu ka svetosti.
Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.