OVDE SE ČUVAJU MOŠTI SVETOG SISOJA, BIO JE DUHOVNIK NAŠEG VELIKOG VOĐE: Njegova poruka narodu još uvek ne bledi
Sisojevac je proglašen metohom manastira Ravanice, koji o njemu vodi brigu.
Hrabre devojke iz Pirota, posle šestodnevnog pešačenja došle su u manastirki kompleks nadomak Golupca, s ciljem da daju doprinos pomoći u lečenju Dimitrija Pešića i pruže podršku restauraciji ikonostasa.
Dve hrabre devojke iz Pirota, Sanja Zlatković i Ana Ćirić, trijumfalno su stigle do Manastira Tumane nakon šestodnevnog hodočašća od preko 230 kilometara. Stigle su na dan koji u manastirskom kompleksu u Tumanu predstavlja veliku svetkovinu – presvlačenje moštiju Svetog Zosima Tumanskog.
Njihova misija, započeta ispred Hrama Roždestva Hristovog u Pirotu, imala je dva duboka cilja: pomoći u lečenju mladog sugrađanina Dimitrija Pešića i pružanje podrške restauraciji ikonostasa.
Putovanje nije bilo samo fizički izazovno, već je obilovalo brojnim duhovnim iskušenjima koja su ove izuzetne Piroćanke hrabro savladale. Uspostavljajući veze s ljudima duž puta, Ana i Sanja su apelovale za pomoć i podršku, što je rezultiralo velikodušnim gestovima i gostoprimstvom koje su doživele u mnogim mestima kroz koje su prolazile.
Na svojem cilju u Manastiru Tumane, Anu i Sanju su blagoslovili episkop toplički Petar i iguman Stefan. Njihov dolazak je bio ne samo znak njihove posvećenosti humanitarnom radu, već i simbol zajedništva i vere koji inspiriše mnoge.
Ova priča o hrabrosti, duhovnosti i humanosti Sanje i Ane ostavlja dubok trag u srcima svih koji su pratili njihovo putovanje i pružilo podršku njihovoj misiji.
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Medicinski stručnjaci nisu davali nadu, ali vera i molitve Svetom Zosimu donele su isceljenje. Jasna, kojoj su prognozirali najgore, danas stoji kao živi dokaz da su čuda moguća!
Sedamdesetosmogodišnja žena iz Crvenke govori o čudesnim iscelenjima koja su joj donela olakšanje od nesnosnih bolova, problema sa vidom i respiratornim smetnjama – sve zahvaljujući Manastiru Tumane, koji je posetila više puta.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Ko je i kada naslikao ovu Kazansku ikonu – nije poznato. Najraniji opis sačuvan je u popisu crkvene imovine iz 1822. godine:
Portal Religija.rs imao je privilegiju da među prvima, još pre zvaničnog otvaranja zakazanog za 1. jun ove godine, poseti novi konak manastira Tumane.
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
Predstojatelj Svetog arhijerejskog sabora je patrijarh srpski Porfirije.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.
Monasi ili "crno duhovenstvo" polažu zavet, a otac Petar objašnjava moraju li to da urade i beli monasi i monahinje.