Verni narod iz svih krajeva sabrao se u Ovčarsko-kablarskoj klisuri kako bi uz liturgiju i trpezu ljubavi, koju je pripremilo sestrinstvo Manastira Blagoveštenje, proslavio manastirsku slavu.
U srcu Ovčarsko-kablarske klisure, okružen tišinom i mirisom borova, Manastir Ilinje dočekao je ovogodišnju slavu posvećenu Svetom proroku Iliji u novom ruhu. Verni narod, koji se okupio iz svih krajeva, zatekao je manastirsku crkvu i portu obnovljene i ukrašene, zahvaljujući nesebičnom trudu vernika i sestara manastira Blagoveštenje.
SPC/Eparhija žička
Verni narod sabran u obnovljenoj porti Manastira Ilinje
Trudom i zalaganjem vernog naroda, ovo svetilište svakim danom sve više sija u svojoj duhovnoj lepoti. Svaka slava donosi novo osveženje, novu stranu porte, dok se molitve vernih uzdižu ka nebu, tražeći blagoslov, snagu i utehu od Svetog Ilije. Meštani sa ljubavlju i verom pristupaju svetinji, upućujući molitve za zdravlje, snagu i pravdu, vođeni nadom da će ih Sveti Ilija uvek čuvati i voditi putem Božje istine.
SPC/Eparhija žička
Liturgiju su služili arhimandrit Sava, nastojatelj manastira Vujana, protojerej-stavrofor Miroslav Petrov i jerođakon Avakum
Manastir Ilinje, metoh je Manastira Blagoveštenje i pripada grupi Ovčarsko-kablarskih svetinja poznatih i kao mala Sveta gora. Njegova današnja crkva, posvećena Svetom proroku Iliji, obnovljena je trudom Vladike Nikolaja Velimirovića, zajedno sa manastirom Preobraženje. Crkva je završena i osvećena 1939. godine, skromna i jednostavna, izgrađena narodnim prilozima, dok je ikonostas darivao sam Vladika Nikolaj.
SPC/Eparhija žička
Manastirska slava u Ilinju
Ove godine, svetu liturgiju služili su arhimandrit Sava, nastojatelj manastira Vujana, protojerej-stavrofor Miroslav Petrov, arhijerejski namesnik trnavski, i novorukopoloženi jerođakon Avakum, sabrat manastira Vujana. Liturgiji su prisustvovali i monasi iz manastira Preobraženja, Jovanja, Ježevice i Gorioča. Trpeza ljubavi, pripremljena povodom slave manastira, bila je delo mati Mihaila, igumanije manastira Blagoveštenja, zajedno sa sestrama i kolačarima.
Ovaj dan ostaće zapisan u srcima vernika, kao svedočanstvo vere i ljubavi prema Bogu, Svetom proroku Iliji i manastiru Ilinje, koji iz godine u godinu, kao svetionik pravoslavlja, osvetljava put onima koji traže duhovni mir i utehu.
Zahvaljujući podršci opštine Majdanpek, blagoslovu vladike Ilariona i pomoći vernog naroda, hram u Donjem Milanovcu dobio je novi živopis, ozvučenje, rasvetu i gorionik.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.