Mesto tihog povlačenja u srce molitve, zadužbina Svete Sare čuva sećanje na tri plemenite sestre. Svetinja vekovima privlači verne svojom tajanstvenom i svetlosnom snagom svetih moštiju.
U srcu Šumadije, okružen gustom šumom i zlatnim poljima, smestio se Manastir Sarinac, posvećen Svetoj Sari, jednoj od tri sestre čije su priče vekovima urezane u kolektivnu svest ovog kraja. Ovaj manastir, sagrađen na crkvištu koje potiče s kraja 14. veka, neposredno nakon Kosovske bitke, ne predstavlja samo duhovno utočište, već i svedočanstvo o hrabrosti i otporu porodice koja je izgubila svog oca, plemića, na bojnom polju.
RINA
Manastir Sarinac
Narodno predanje govori o tri sestre – Raletini, Deni i Sari – koje su se sklonile u ove krajeve posle tragične smrti svog oca. Svaka od njih je, po sopstvenoj volji, osnovala manastir: Sarinac, Raletinac i Denkovac. U manastiru Sarinac, u kome se mošti Svete Sare i danas nalaze, stvorila se snažna povezanost između vernika i svetosti koja ovde obitava.
RINA
Celivajuća ikona u manastirskom hramu
Nova crkva, posvećena Vaznesenju Gospodnjem, podignuta je 1996. godine, a manastirski konak je dodatno obogatio duhovni život ovog svetog mesta. Hram je skromnih dimenzija, ali je izrađen u duhu srednjovekovne raške arhitekture. Njegova belina, naglašena crvenim okvirima prozora i krovnim vencima, donosi osećaj pročišćenja i duhovnog uzdizanja. Iznad središnjeg prostora uzdiže se masivna osmostrana kupola, koja simbolizuje povezanost između neba i zemlje.
RINA
Manastirska crkva posvećena je Vaznesenju Gospodnjem
Priče o ovom manastiru su često prožete čudima. Posle Drugog svetskog rata, u ovom kraju kružile su priče o velikom blagu sakrivenom na mestu gde se nalazi manastir. Poneseni tim pričama, grupa mladića je krenula da kopa u manastirskoj porti, kada su na dubini naišli na tup udarac. Ispostavilo se da su otkrili mošti Svete Sare, iz kojih je izbijala svetlost.
RINA
Mošti Svete Sare nalaze se u njenoj zadužbini - Sarincu
Nakon toga, mošti su prebačene u manastir Raletinac, ali se Sveta Sara nekoliko noći zaredom javljala u snu igumanu, moleći ga da je vrati u njen manastir. Tako su mošti, preuzete iz Raletinca, ponovo smeštene u svoj matični manastir, čime je potvrđena veza između Svete Sare i njenog doma.
Danas, mošti Svete Sare leže u kivotu koji krasi duborez, sačuvane i obasjane posebnom svetlošću. Njihova boja podseća na vosak, a miomiris koji se širi iz njih očarava verni narod koji dođe da im se pokloni. Manastir Sarinac postao je mesto okupljanja vernika iz svih krajeva, koji dolaze u potrazi za isceljenjem i blagoslovom. O čudima koja se ovde dešavaju govore i zavetne pločice koje su vernici ostavili kao znak zahvalnosti za uslišane molitve.
RINA
Ikonostas manastirskog hrama u Sarincu
Meštani ponosno ističu:
- Mi smo blagosloveni što su u našem kraju tri tako velike svetinje.
Ova sveta mesta nisu samo objekti vere; ona su simboli otpora, ljubavi i nade. Manastir Sarinac, iako skromnih dimenzija, predstavlja duhovni biser Šumadije, mesto gde se prepliću prošlost i sadašnjost, vera i čuda, stvarajući jedinstveno iskustvo za sve koji kroče preko njegovog svetog praga.
Otkrijte fascinantnu istoriju manastira Ravanica, od burnih vekova turskih najezdi do današnje tihe, duhovne oaze koju čuvaju posvećene monahinje. Mesto gde se molitve uslišavaju, a isceljenja dešavaju.
Apostol Pavle kaže: "Molite se neprestano." Nije slučajno to rekao. To znači da čovek ne može bez molitve. Ne zato što je molitva obraćanje Bogu, u kojem mi tražimo da nam ispuni naše želje i da ono što nam je potrebno po našoj proceni, govorio je Patrijarh Porfirije.
Episkop Justin je služio liturgiju u novoosnovanoj parohiji, koja je tom prilikom obeležila svoju prvu slavu, uz radost parohijana zbog mogućnosti da na ovaj način očuvaju pravoslavnu tradiciju u rasejanju.
Prema predanju, ovu ikonu je lično ikonopisao Apostol Luka. Ikonopisana je na osnovu istine Jevanđelja: da je Presveta Bogomajka dojila ovaploćenog Gospoda Hrista kao Sina Svoga, što je ona žena u Jevanđelju ispovedila rečima upućenim Hristu: "Blažena utroba koja Te je nosila, i dojke koje si sisao" (Lk 11,27).
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.