Udruženje građana Naša deca 037 poziva sve humane sugrađane da se uključe u humanitarnu akciju prikupljanja pomoći u vidu hrane i sredstava za higijenu za manastir Svete Petke u Izvoru i njihov Dom za ženske osobe sa smetnjama u razvoju.
Akcija će biti organizovana u Pešačkoj zoni u Varvarinu, u nedelju, 1. decembra 2024. godine, od 9 do 13 časova.
- Ovo je prilika da svojim doprinosom podržimo one kojima je naša pomoć najpotrebnija. Uz malo truda i humanosti, možemo ulepšati život korisnicima Doma i doprineti radu manastira. Pozivamo sve da se odazovu ovoj važnoj misiji i pokažu solidarnost i dobru volju. Budimo podrška zajednici - zajedno možemo mnogo! Hvala svima koji će svojom dobrotom i nesebičnošću učiniti razliku - poručuju iz Udruženja građana Naša deca 037.
Manastir koji pomaže osobama sa smetnjama
Pravoslavni manastir Svete Petke u Izvoru pored Paraćina jedinstven je po tome što se u manastiru nalazi i Dom za decu sa smetnjama u razvoju. O štićenicama brinu monahinje.
Ušuškan pored reke Grze, na petnaestak kilometara južno od Paraćina podno Manastira Svete Petke je objekat u kome je dom pronašlo 80 štićenica. Različitih su godina, ali sve sa lakim i teškim nedostacima, pa o njima brinu monahinje manastira.
Manastir je takođe i pod zaštitom Republike Srbije kao spomenik kulture od velikog značaja.
U okviru manastira nalazi se i izvor vode, koji je posebno cenjen među vernicima i posetiocima. Voda sa ovog izvora smatra se svetom i lekovitom, a mnogi vernici dolaze ovde u potrazi za duhovnim i fizičkim isceljenjem. Manastir Svete Petke u Izvoru je ne samo mesto vere i molitve, već i značajno mesto susreta kulture, istorije i tradicije, koje privlači posetioce iz cele Srbije i sveta.
Do Manastira Svete Petke u Izvoru može se stići putem koji je nedavno renoviran i poboljšan, što olakšava pristup ovom značajnom duhovnom mestu.
Rehabilitacija puta uključivala je asfaltiranje 300 metara deonice koja vodi od seoske škole do samog manastira, čime je putovanje učinjeno prijatnijim za sve posetioce.
Ove poboljšanja su značajna ne samo za lokalne stanovnike već i za brojne poklonike koji dolaze iz različitih delova Srbije da posete manastir. Ulaganja u infrastrukturu oko manastira pokazuju posvećenost zajednice očuvanju i promociji ovog spomenika kulture i duhovnosti.
Freskopis manastira Sopoćani je toliko lep i nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a sa neizmernom lepotom istog su se složili istoričari umetnosti 60-ih godina prošlog veka.
Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.
Manastir Jovanje, smešten u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, postoji još od pre boja na Kosovu 1389. godine, a današnja crkva, posvećena Svetom Jovanu Krstitelju, podignuta je 1957. godine. Poznat je po čudotvornoj ikoni Majke Božje Brzopomoćnice, koju je 1939. godine donio arhimandrit Serafim Rus, a za koju se veruje da pomaže ženama koje žele, a ne mogu da imaju decu.
Tom prilikom su dodeljena nova crkvena zvanja, a manastirsku kapelu posetio je i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.