Tanjug/PREDRAG MITIC, YT/ BalkanTrip TVFreska Svetog Save
Dušan Milovanović, istoričar i poznavalac Svete gore, ističe da je Sveti Sava, uz pomoć svog oca Svetog Simeona, podigao manastir Hilandar kao obrazovni centar za srpski narod, dok su kelije na Svetoj gori, koje su nekada bile srpske, danas u većem delu u rukama Grka.
Sveta gora je mesto na kom se monasi neprestano mole duže od 1.000 godina i svaki deo ovog poluostrva ispreda priču o određenom istorijskom periodu.
Kako je naveo Dušan Milovanović, istoričar, i vrsni poznavalac Svete gore, na putu do Hilandara nalaze se brojne kelije.
- Na putu ćemo naići na nekoliko grčkih kelija, koje su u starini bile sprske i date su u najam Grcima, za simboličnu sumu od jedne drahme. To je učinjeno zato što je važno da se svetinja sačuva, a ne da se od nje zaradi - istakao je jednom prilikom istoričar.
On primerom iz prošlosti ilustruje razlog postojanja velikog broja kelija na svetom tlu, pojašnjavajući da je samo sprski manastir Hilandar nekada imao daleko brojniju monašku porodicu.
youtube/Задужбина Хиландара
Hilandar
Upoređujući monaški život u 19. veku jasno pokazuje da je interesovanje za odlazak u Bogorodičin vrt, kako još i zovu Svetu goru, opalo.
- U jednom trenutku je na Svetoj gori bilo preko 250 kelija, a bratstvo manastira Hilandara je imao preko 800 monaha, govorim o periodu 18. veka, a danas ih je tek 70-ak - naveo je Milovanović.
Pominje i znanu keliju, koja je starija i od datuma kada je Sveti Sava došao na Svetu Goru, gde je uz pomoć donacija svoga oca - Svetog Simeona podigao sprskom narodu manastir Hilandar.
- Bila je jedna čuvena kelija iz vremena Svetog Save, verovatno i starija, koja se zove kelija Svete Trojice. U toj keliji je živeo čuveni Domentijan, koji je napisao žitije Svetog Save i Svetog Simeona. Takođe, treba reći i da je tu nađena najstarija freska krajem 70-ih godina ovog veka. Freska je konzervisana i prenesena u riznicu manastira Hilandara, a datira od perioda približno 1.230 godine - ispričao je Dušan Milovanović, istoričar.
Wikimedia/P.Cikovac/Miskomi. Printscreen
Freska Svetog Save
Na jednom mestu je Sveti Sava napisao da ne gradi Hilandar sebe radi, već zbog svoga naroda, jer gde će se sveštenstvo bolje obučiti nego na Svetoj gori i odakle će lepše dogmu u Srbiju preneti nego sa Svete gore. Podignut kao obrazovni centar, Hilandar i danas projektuje duboku predanost molitvi i zrači moćne energije, kako su i zamisli njegovi graditelji, Stefan Nemanja i sin mu Sava, srpski svetitelji.
Poznati istoričar je jednom prilikom ispričao i zašto je sprski narod svoje svetilište dobio van granica države Srbije.
- Vladika Nikolaj prvi je započeo mnoge velike srpske priče, pa je postavio i pitanje zašto su Srbi gradili preko granice svoje zemlje, a pri tome nisu izražavali nikakve teritorijalne pretenzije. Gradili su u Jerusalimu, na Sinajskoj gori, u Solunu i na mnogo drugih mesta, što je bio izraz potrebe da što više i što dalje šire dobru vest o dobrim namerama njihovog naroda. Ostavljali su tako trag u vremenu, upisivali se u Hristovu knjigu vremena. Na Kosovu i Metohiji bilo je više od 2.500 spomenika te vrste, saglasno vizantijskom idealu da čovek na zemlji, kako se okrene u krug, svuda mora da vidi krst na kupoli hrama - rekao je tada Dušan Milovanović, a prenela "Politika".
Sveto tlo Atosa predstavlja duhovnu kuću pravoslavni narod, ali posebno su interesantne činjenice vezane i za jedinu bolnicu na poluostrvu, koja se nalazi u srpskom manastiru.
Sveta gora, monaška republika na poluostrvu Atos, ima sve potrebne infrastrukturne objekte za svakodnevni život, uključujući hotel, restoran i prodavnicu. Nedavno je otvoren hotel u luci Dafni, koji nudi masažu i druge usluge, što je izazvalo značajnu diskusiju zbog uvođenja masaže u ovu tradicionalnu zajednicu.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Slavni glumac i reditelj primio je blagoslov igumana Metodija, napio se blagoslovene vode koja nikada ne presušuje, poškropio se i prekrstio, ostavljajući za sobom glamur sveta pred večnom tišinom Carske Lavre.
Slavni glumac i reditelj proveo je Vidovdan među monasima, slušajući o Kosovskom zavetu i žrtvi Svetog kneza Lazara, a iguman mu je otkrio tajne duhovnosti koje će uticati na njegov novi film „Vaskrsenje“.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.