Da bi supružnici danas bili u stanju da ostanu srećni i voljeni, neophodno je da sačuvaju svoje odnose kroz lično saosećanje. Da bi bračna zajednica opstala u harmoniji, na tome treba da se radi, da joj se pomogne, jer samo po sebi ništa ne predstavlja objektivnu realnost.
Većina ne shvata da nije isto zabavljati se i živeti u zajednici pod istim krovom, deleći i dobro i loše. Arhimandrit Andrej Konanos iz svoje prakse ima bezbroj primera u kojima se vidi da u braku greške čine i žene i muškarci, vrlo često ne shvataju jedni druge i ne razumeju smisao zajedničkog života. Mnogi se suočavaju sa strahom.
Tako arhimandrit Konanos navodi jedan slučaj iz svoje dugogodišnje svešteničke prakse.
- Neki čovek mi se nakon deset godina braka požalio: "Žena koju sam oženio nekada je bila potpuno drugačija, ne kao što je sada. Nisam se oženio ovom ženom."
- Zašto? Znaš, želeo bih da ti kažem nešto. Samo nemoj njoj ništa reći o tome.
- I ona isto to govori o tebi. I tvoja žena misli da se nije udala za čoveka koji je sada pored nje, jer je na početku njen muž bio drugačiji, a sada se pokazao kao drugi čovek.
Shutterstock
Briga žene
Zašto se to događa? – pitao me je.
Sve je prilično jednostavno. Za vreme zajedničkog života nestaju formalnosti, ljubaznost, dobri maniri odlaze i mi pokazujemo svoje pravo “ja”. To je istina.
U jednoj knjizi mladićima daju sledeći savet: "Ako nakon upoznavanja sa devojkom poželiš da saznaš da li te ona voli, sprovedi jednostavan eksperiment. U kafiću ili restoranu “slučajno” prospi na njenu odeću čašu vode i pogledaj kakva će biti njena reakcija." Jedan mladić je tako i postupio i bio oduševljen rezultatom. Čim se voda iz bokala prosula devojci na haljinu, on je rekao:
- Jao, izvini molim te, upropastio sam ti odeću!
Devojka mu je odgovorila:
- Ne, ljubavi, ne brini se, sve je u redu!
Printscreen / YouTube / Duhovnik biblioteka
Otac Andrej Konanos
Nije je naljutilo što je bacio na nju bokal vode. Nije joj bilo žao haljine. Međutim, uskoro nakon venčanja, ušavši u kuću, već sa praga on čuje:
- Je l’ si se vratio konačno? Gde si se skitao sve vreme?
Kada sedne da ruča, žena ne prestaje:
- Sedi kako treba! Jedi normalno, mrvice lete na sve strane!
Šta mislite, šta je nerviralo ovu ženu? Pitao sam je:
- Šta te toliko nervira u tvom mužu?
Da li znate šta mi je odgovorila:
- Kada čujem kako sve vreme dok jede mljacka, mene to užasno nervira. On mljacka, a ja to slušam.
Onda sam je pitao:
- Šta, zar si to tek sada shvatila?
- Ne, ali sada me to počelo nervirati!
Naravno, to je nervira, jer se već na početku zajedničkog života otkriva karakter, otkrivaju se karakter ljudske duše - i dobre, i loše strane. Dobro je i pravilno pokazivati svoje pravo “ja”.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Muškarac mora da raste na intelektualnom nivou, u obrazovnom novou, u umetničkom novou, u svakom smislu da raste. Da dođe kući i kaže: "Znaš šta sam shvatio"? I da nauči svoju ženu, kaže otac Predrag.
Kako duhovna ravnoteža može promeniti život žene koja se suočava sa ljubavnim previranjima, verom i porodičnim problemima? Protiv nje je borba između prošlih grešaka i novih ljubavi, a otac Andrej daje oštar, ali duhovno smiren odgovor.
Oslanjajući se na stručna iskustva, ali i na pravoslavna učenja, psiholog Gljeb Tkačenko objašnjava zašto slepa poslušnost može ugroziti brak i kako pravi autoritet u porodici proizilazi iz poverenja, a ne iz prisile.
Od strogih sankcija u drevnim civilizacijama do unutrašnje borbe sa savesti danas, saznajte zašto preljuba nosi najtežu osudu u pravoslavlju i kako monah Lazar Abašidze otkriva njene posledice na duhovni i društveni život.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.