Na ovom događaju ispunjenom duhovnošću i zajedništvom, episkop osiječkopoljski i baranjski Heruvim naglasio je značaj Baranje kao mesta gde se susreću različitosti koje se nadopunjuju, istakavši važnost očuvanja kulturnog i duhovnog nasleđa Srba u tom regionu.
Na praznik Rođenja Svetog Jovana Krstitelja, Ivanjdan, episkop osiječkopoljski i baranjski Heruvim prisustvovao je Ivanjdanskim susretima u organizaciji Etnološkog centra baranjske baštine. Ovaj događaj, ispunjen duhovnošću i zajedništvom, okupio je mnoge posetioce koji su došli da proslave i očuvaju bogato kulturno nasleđe Srba u Baranji.
Eparhija osiječkopoljska i baranjska
Episkop osiječkopoljski i baranjski Heruvim sa sveštenstvom
U svom nadahnutom obraćanju prisutnima, vladika Heruvim istakao je značaj Baranje kao svetog mesta gde se susreću Istok i Zapad, gde različitosti ne samo da koegzistiraju, već se i međusobno nadopunjuju.
- Baranja je sveto mesto, ovde se susreću Istok i Zapad, mesto susreta različitosti koje se ne suprotstavljaju nego se nadopunjuju. Srpski narod ispunjava ovaj prostor kulturom i tradicijom svoga nasleđa. Naše nasleđe nije malo niti beznačajno. Narod smo koji čuva svoj jezik i kulturu i trebamo se truditi neprestano da nas ovakve manifestacije uvek okupljaju.
Eparhija osiječkopoljska i baranjska
Ivanjdanski susreti u Belom Manastiru
Episkop Heruvim je dodatno naglasio važnost očuvanja svetinja u Baranji, koje svedoče o dugoj i bogatoj istoriji Srba na ovim prostorima.
- Potiču još od Svetoga Save, kao što je Manastir Brana, pa sve do drevnih crkava koje postoje na ovim prostorima. To su gradili naši preci, čuvali i negovali, sačuvali da bismo mi danas bili to što jesmo, pravoslavni Srbi, čuvari svoje tradicije.
Sedam godina zajedno sa vama svedočim krst Hristov, osećam vašu veru i postojanost, vašu želju da opstanete na ovim prostorima. Zato sam večeras ovde sa vama, da vas podržim i da budete narod Svetoga Save i Arsenija Čarnojevića, narod svih naših svetih koji su nas učili ništa drugo nego veri Hristovoj - rekao je episkop.
Manifestacija je bila obogaćena nastupima kulturno-umetničkih društava iz različitih krajeva, uključujući KUD Kruna iz Rumunije, KUD Čajevec iz Republike Srpske, KUD Diša Đurđević iz Srbije, harmonikaša Momčila Laketu, i folklornog ansambla Čuvari tradicije baranjskih Srba iz Belog Manastira. Njihove igre i pesme podsećale su na snagu zajedništva i važnost očuvanja kulturnog identiteta.
Ivanjdanski susreti u Belom Manastiru nisu samo manifestacija kulture i tradicije, već i simbol vere, nade i postojanosti. Kroz ovaj događaj, Srbi u Baranji ponovo su potvrdili svoju posvećenost očuvanju svog nasleđa i identiteta, a episkop Heruvim svojom prisutnošću i rečima pružio im je podršku i osnaženje, osvetljujući put ka budućnosti ispunjenoj verom i ljubavlju.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na praznik Svetog Nikole, episkop osječkopoljski i baranjski služio je liturgiju u hramu posvećenom ovom svecu u selu Jagodnjak, ističući značaj vere, zajedništva i čuda Božje ljubavi.
U hramu u Bijelom Brdu, mestu koje i danas čuva zavet predaka, episkop osečkopoljski i baranjski predvodio je liturgiju i održao besedu koja osvetljava put kroz tamu savremenog sveta, podsećajući na progon hrišćana i snagu ljubavi kao poslednje bojište dobra.
Tokom kanonske posete Eparhiji osječkopoljskoj i baranjskoj, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao je značaj svetinja i zajedništva, pozivajući sve na jedinstvo i razumevanje u ljubavi.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.