Instagram/mladiniksica.me, Printscreen/Youtube/Духовник Библиотека
Ovo verovanje odražava duboku potrebu za duhovnom zaštitom tokom letnjih meseci. Međutim, osnovne činjenice hrišćanske istorije ukazuju na distinkcije između starozavetnog proroka i novozavetnih svetiteljki, ističući potrebu za prepoznavanjem razlika između narodnih priča i teoloških istina.
Narodna verovanja u Srbiji često su isprepletena s duhovnim tradicijama i svetim ličnostima, stvarajući bogat mozaik duhovnog nasleđa. Među tim verovanjima posebno mesto zauzimaju svetice Ognjena Marija i Blaga Marija, koje se u narodnoj mašti često doživljavaju kao sestre Svetog proroka Ilije. Ova zanimljiva povezanost, koja je duboko ukorenjena u kolektivnoj svesti, pruža uvid u način na koji narod, kroz vekove, pokušava da uskladi svoje religiozne i kulturne pojmove.
printscreen/instagram/serbiannation
Ikona Marije Magdalene Blage Marije
Sveta velikomučenica Marina, u srpskom narodu poznatija kao Ognjena Marija, čiji se praznik obeležava 30. jula, i Sveta Marija Magdalena, poznatija kao Blaga Marija, čiji je praznik 4. avgusta, u narodu su poznate po svojim specifičnim atributima. Ognjena Marija se povezuje sa vatrom i gromovima, te se smatra zaštitnicom od požara i nepogoda koje bi mogle pogoditi ljudske domove i useve. Na njen dan, podležući sujeverju, narod se povlači u domove, ne radi teške fizičke poslove da bi se izbegao potencijalne nepogode. S druge strane, Blaga Marija je poznata po svojoj blagosti i zaštiti, posebno u pogledu mirnog vremena i uspeha u poljoprivredi.
Ova verovanja odražavaju duboku potrebu naroda za zaštitom i blagoslovom tokom letnjih meseci, kada su prirodne sile posebno prisutne. Kroz te priče, narod je izražavao osećanja i odnose prema prirodi, te tražio duhovnu sigurnost i blagostanje.
SPC
Sveta velikomučenica Marina Ognjena Marija
Međutim, treba napomenuti da ova narodna verovanja, premda interesantna i bogata simbolikom, ne uzimaju u obzir osnovne činjenice o istoriji hrišćanstva. Sveti prorok Ilija, poznat po svojoj moći i značaju u Starom zavetu, živeo je pre nove ere, dok su Ognjena Marija i Blaga Marija novozavetne svetiteljke, savremenice Hrista.
Ovo jasno ukazuje na to da ovo troje svetitelja ne mogu biti u krvnom srodstvu, dok se u duhovnom može reći da su srodnici. Iako smo u Hristu svi braća i sestre, važno je razlikovati stvarne hrišćanske činjenice od narodnih verovanja i interpretacija koje su oblikovane tokom vekova. Razumevanje ovih razlika doprinosi dubljem poštovanju i tačnijem shvatanju bogatstva i kompleksnosti pravoslavne tradicije.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, spriječili da dođe do veće tragedije
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Po kalendaru Srpske pravoslavne crkve, 2. avgusta obeležavamo trojicu svetitelja istog imena – Ilija: gruzijskog, jerusalimskog i, na prvom mestu, starozavetnog čudotvorca čija dela pružaju inspiraciju i snagu, podsećajući nas na neprolaznu snagu Gospodnje ljubavi i zaštite.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.