Instagram/mladiniksica.me, Printscreen/Youtube/Духовник Библиотека
Ovo verovanje odražava duboku potrebu za duhovnom zaštitom tokom letnjih meseci. Međutim, osnovne činjenice hrišćanske istorije ukazuju na distinkcije između starozavetnog proroka i novozavetnih svetiteljki, ističući potrebu za prepoznavanjem razlika između narodnih priča i teoloških istina.
Narodna verovanja u Srbiji često su isprepletena s duhovnim tradicijama i svetim ličnostima, stvarajući bogat mozaik duhovnog nasleđa. Među tim verovanjima posebno mesto zauzimaju svetice Ognjena Marija i Blaga Marija, koje se u narodnoj mašti često doživljavaju kao sestre Svetog proroka Ilije. Ova zanimljiva povezanost, koja je duboko ukorenjena u kolektivnoj svesti, pruža uvid u način na koji narod, kroz vekove, pokušava da uskladi svoje religiozne i kulturne pojmove.
printscreen/instagram/serbiannation
Ikona Marije Magdalene Blage Marije
Sveta velikomučenica Marina, u srpskom narodu poznatija kao Ognjena Marija, čiji se praznik obeležava 30. jula, i Sveta Marija Magdalena, poznatija kao Blaga Marija, čiji je praznik 4. avgusta, u narodu su poznate po svojim specifičnim atributima. Ognjena Marija se povezuje sa vatrom i gromovima, te se smatra zaštitnicom od požara i nepogoda koje bi mogle pogoditi ljudske domove i useve. Na njen dan, podležući sujeverju, narod se povlači u domove, ne radi teške fizičke poslove da bi se izbegao potencijalne nepogode. S druge strane, Blaga Marija je poznata po svojoj blagosti i zaštiti, posebno u pogledu mirnog vremena i uspeha u poljoprivredi.
Ova verovanja odražavaju duboku potrebu naroda za zaštitom i blagoslovom tokom letnjih meseci, kada su prirodne sile posebno prisutne. Kroz te priče, narod je izražavao osećanja i odnose prema prirodi, te tražio duhovnu sigurnost i blagostanje.
SPC
Sveta velikomučenica Marina Ognjena Marija
Međutim, treba napomenuti da ova narodna verovanja, premda interesantna i bogata simbolikom, ne uzimaju u obzir osnovne činjenice o istoriji hrišćanstva. Sveti prorok Ilija, poznat po svojoj moći i značaju u Starom zavetu, živeo je pre nove ere, dok su Ognjena Marija i Blaga Marija novozavetne svetiteljke, savremenice Hrista.
Ovo jasno ukazuje na to da ovo troje svetitelja ne mogu biti u krvnom srodstvu, dok se u duhovnom može reći da su srodnici. Iako smo u Hristu svi braća i sestre, važno je razlikovati stvarne hrišćanske činjenice od narodnih verovanja i interpretacija koje su oblikovane tokom vekova. Razumevanje ovih razlika doprinosi dubljem poštovanju i tačnijem shvatanju bogatstva i kompleksnosti pravoslavne tradicije.
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Izjava dolazi kao odgovor na javni apel ukrajinskog ambasadora u Bukureštu, Igora Prokopčuka, koji je zatražio da Rumunija zvanično prizna raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Po kalendaru Srpske pravoslavne crkve, 2. avgusta obeležavamo trojicu svetitelja istog imena – Ilija: gruzijskog, jerusalimskog i, na prvom mestu, starozavetnog čudotvorca čija dela pružaju inspiraciju i snagu, podsećajući nas na neprolaznu snagu Gospodnje ljubavi i zaštite.
Izjava dolazi kao odgovor na javni apel ukrajinskog ambasadora u Bukureštu, Igora Prokopčuka, koji je zatražio da Rumunija zvanično prizna raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.