U brdovitom predelu ariljskog kraja, tamo gde se reka Veliki Rzav tiho prostire ispod Stojića stene, uzdiže se neobična građevina koja mnoge posetioce na prvi pogled podseća na crkvu. Ovaj zamak sa vizantijskom kupolom, nalik hramu , delo je ruku akademskog slikara Ljubivoja Jovanovića, čija je ljubav prema rodnom kraju pretočena u kamene zidove ovog veličanstvenog doma.
RINA
Dom i atelje slikara Ljubivoja Jovanovića mnoge podseća na crkvu
Još kao dečak, prolazeći putem ka školi u Arilju, Ljubivoje je sanjario o toj steni koja se ogledala u reci, stvarajući prizor dostojan najlepših razglednica. Taj san, koji je u srcu nosio, postao je stvarnost kada je spletom okolnosti kupio plac baš na tom mestu i osamdesetih godina prošlog veka započeo gradnju kuće. Ali ono što je trebalo da bude običan dom, pretvorilo se u bajkoviti zamak, ukrašen kupolom u češkom stilu, ali i pravom vizantijskom kupolom koja dominira nad okolinom.
RINA
Ljubivoje Jovanović svojim rukama doneo je 100 kubika starog kamena za izgradnju svog jedinstvog doma
- Kuća nije velika, ima oko stotinu kvadrata, ali ona nosi u sebi romantičarsku dušu. Građena je u eklektičkom stilu, baš kao i moja umetnička dela, sa porukom da čuvam nebo ispod kog sam rođen. Ručno sam donosio svaki kamen, ukupno oko 100 kubika, i svaki od njih nosi deo mene - kaže Ljubivoje, s ljubavlju govoreći o svom zamku, prenosi Rina.
RINA
Vizantijska kupola na kući akademskog slikara
Dugo je ovaj zamak bio enigma za meštane i putnike. Zbog specifičnih šiljatih kula i prepoznatljive kupole, mnogi su ga smatrali crkvom . Priča o grupi turista iz Gornjeg Milanovca, koja je noseći sveće u rukama krenula uz brdo misleći da se radi o crkvi, svedoči o magičnom utisku koji ova građevina ostavlja na posmatrače.
- U rukama su nosili sveće . Izgled ih je podsetio na crkvu, i zato su krenuli da se gore pomole i zapale voštanicu. Bili su oduševljeni kad su čuli da se radi o privatnoj kući - priseća se Ljubivoje.
RINA
Dom i atelje slikara Ljubivoja Jovanovića
I dok su u najvišim kulama ovog zamka danas svoje domove našli golubovi, baš kao u starim srpskim dvorcima, u prizemlju Ljubivoje živi sa suprugom. Deo kuće pretvorio je u atelje, gde i dalje, uprkos godinama, neumorno slika i piše, crpeći inspiraciju iz ovog prelepog zdanja, koje mnogima na prvi pogled donosi osećaj svetosti i mira.
Sveti oci uvek ističu da nas Gospod čuje u svakom trenutku i na svakom mestu, ali molitva u sabranju nosi poseban blagoslov zajedništva.
Delove su precizno iseckali kako ne bi uništili umetnost, a u Izrael će biti vraćan nakon izložbe i trajno izložen na mestu gde je pronađen, dok će zatvorenici iz Megida biće premešteni u drugi zatvor nakon povratka mozaika.
Iguman manastira Podmaine upozorio je na rizik od kocke, koja stvara zavisnost i vodi ka stalnom stvaranju dugova, uz ozbiljan uticaj na sve sfere života, uključujući brakove i imovinu.
Protojerej Saša Petrović objašnjava da, iako kropljenje nije u potpunosti pravilno, vernici koji su kršteni na taj način, a nisu za to odgovorni, mogu nastaviti živeti crkvenim životom i primiti Božiju blagodat koja nadoknađuje eventualni nedostatak u obredu.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.