Printscreen/www.matia.gr, Shutterstock/Rebel Red Runner, Pixabay
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.
Koliko puta smo ušli u crkvu, a da nismo ni primetili da nas posmatraju nebrojeni anđeli? Sveti Episkop Konstantianijski Nifonski ostavio nam je reči koje bude trezvenost i strah Božiji u srcu svakog pravoslavnog vernika.
– Treba da znaš, dete moje, da iznad ljudi koji se nalaze u crkvi nebrojeni anđeli nevidljivo poje zajedno s njima. Ali kada neko od vernih počne da se šali, da razgovara o svetovnim stvarima ili da ogovara druge, anđeli koji ga vide prestaju da pevaju i gorko tuguju zbog njegovog pada – poručuje Sveti Konstantin Nifonski.
Printscreen/www.matia.gr,
Sveti Konstantin Nifonski
On opisuje kako anđeli sa bolom govore:
– Oh, u kakvo teško ropstvo je pala duša ovog čoveka. Kako nepoštljivo stoji u hramu, bez straha Božijeg i bez stida. Za njega je Bog priklonio uvo svoje, da mu ispuni sluh smirenom i pobožnom molitvom, a on ga ispunjava smehom i osuđivanjem.
Ove reči nisu napisane da bi nas uplašile, već da bi nas probudile iz duhovne uspavanosti. Jer ako znamo da u hramu stojimo pred samim Bogom i Njegovim anđelima, hoćemo li tada i dalje razmišljati o svakodnevnim brigama, ogovarati, prebirati po tuđim manama ili, ne daj Bože, pretvarati crkvu u mesto ispraznog razgovora i šale?
Sveti Konstantin Nifonski nas uči da je crkva nebo na zemlji, a svaki naš dolazak prilika je da svojim molitvama dotaknemo večnost. Zato neka nam njegove reči budu podsetnik da u hram ulazimo sa strahopoštovanjem, tišinom i molitvom – jer dok pevamo Gospodu, pevaju s nama i anđeli.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama" - otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Prema svetom predanju, Juda Tadaj je dobio posebnu blagodat da njegove molitve budu uslišane – vernici tvrde da ova molitva donosi utehu, snagu i pomoć čak i kada je svaka nada izgubljena.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Mnogi vernici osećaju da im srce ostaje hladno uprkos želji da razgovaraju sa Bogom – otkrivamo šta sve dovodi do gubitka molitve i kako da povratimo blagodat koja greje duh.
Obraćanje Gospodu se praktikuje kroz četiri stepena, od telesne molitve do molitve bez reči, pri čemu svaki stepen zahteva dublje povezivanje uma i srca s Bogom.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.