U srcu Jerusalima, na mestu gde je Isus Hristos postradao i vaskrsnuo, postoji monaška zajednica koja vekovima čuva i upravlja svetinjama povezanim s Njegovim životom. Bratstvo Svetog Groba, čuvari Hristove ljubavi i milosti, ima misiju koja nadmašuje vreme i prostor. Mnogi vernici možda nisu upoznati s ovim bratstvom, ali njegova uloga u pravoslavlju je neprocenjiva.
AIZAR RALDES / AFP / Profimedia
Bratstvo Svetog Groba u litiji na Veliki petak
Ova monaška zajednica, ponosna na bogatu tradiciju, okuplja monahe posvećene očuvanju hrišćanske vere i podučavanju onih koji tragaju za duhovnim smirenjem. Bratstvo Svetog Groba, sa korenima u 4. veku, osnovano je u vreme kada je carica Jelena, majka cara Konstantina, podigla Crkvu Svetog Groba na mestu Hristovog raspeća. Ova svetinja ubrzo je postala duhovno središte, mesto okupljanja hodočasnika koji dolaze po utehu i snagu iz Hristove žrtve. Kroz vekove, Bratstvo se suočavalo s brojnim izazovima, ali je, zahvaljujući predanosti i ljubavi prema Hristu, ostalo simbol vere i otpornosti.
Danas je Bratstvo deo Jerusalimske patrijaršije, čije sedište je u Jerusalimu, a patrijarh nosi titulu: patrijarh Svetog Grada Jerusalima i cele Palestine, Sirije, Arabije, Pere Jordanske, Kane Galilejske i Svetog Siona. Pored patrijarha, Patrijaršija ima 12 mitropolita, dva arhiepiskopa i dva episkopa. Broj monaha u Bratstvu Svetog Groba varira, što dodatno oslikava dinamiku ove jedinstvene zajednice.
Shutterstock
Crkva Hristovog Groba u Jerusalimu
Bratstvo Svetog Groba nije samo monaška zajednica; ono je duhovno svetlo koje obasjava put vernicima. Njegova misija je da pruža duhovnu podršku i vodi ljude ka Hristu, čuvajući svetinje i tradicije koje su oblikovale hrišćanstvo kroz vekove.
U osnovi ove zajednice leži duboka simbolika Svetog Groba kao mesta spasenja. Sam Grob, mesto gde se susreću nebo i zemlja, postaje izvor božanske ljubavi i milosti. Crkva Svetog Groba, sa svojom veličanstvenom arhitekturom, poziva vernike da se okrenu Bogu i prihvate Njegovu ljubav.
Svaka služba i svaka ikona koje koriste članovi Bratstva svedoče o Hristovoj žrtvi i snazi vere. Oni podsećaju vernike na važnost svakodnevnog obraćanja Hristu i oslanjanja na Njegovu dobrotu.
AIZAR RALDES / AFP / Profimedia
Bratstvo Svetog Groba u litiji na Veliki petak
Unutar Bratstva, svaki član nosi posebno obeležje koje simbolizuje njegovu duhovnu posvećenost i ulogu. Bratstvo organizuje svečanosti kao što su proslave Vaskrsa, koje predstavljaju trenutke radosti i duhovnog obnavljanja. Ove proslave nisu samo liturgijske radosti; one su poziv svima da se ujedine u Hristovoj ljubavi.
Na Veliki petak, kada se okupljaju vernici iz svih krajeva sveta, ovo bratstvo u specifičnim odorama prolazi Krsnim putem. Ova drevna tradicija, koja se prenosi vekovima, obeležava se krsnim hodom koji kreće od Crkve Svetog Groba do mesta gde je, prema predanju, Isus Hristos razapet. Tokom litije, vernici nose cveće, uzdižući molitve i sećajući se Hristove žrtve za spasenje čovečanstva.
Shutterstock
Zastava bratstva Svetog Groba
Bratstvo takođe teži očuvanju mira i jedinstva među hrišćanskim zajednicama u Jerusalimu. Tokom vekova, njegovi članovi su radili na pomirenju i očuvanju zajedništva među svim vernicima, što predstavlja važan korak ka jedinstvu u Hristu.
Danas, Bratstvo Svetog Groba nastavlja svoju plemenitu misiju, upravljajući svetim mestima i pružajući duhovnu podršku hodočasnicima iz celog sveta. U svetlu savremenih izazova, oni ostaju posvećeni očuvanju vere i tradicija. Njihova uloga nije samo duhovna, već i društvena, jer inspirišu generacije da se okupljaju oko svetih vrednosti.
AIZAR RALDES / AFP / Profimedia
Bratstvo Svetog Groba u litiji na Veliki petak
Bratstvo Svetog Groba je, stoga, više od monaške zajednice; ono je izvor snage i nade. Njihova bogata istorija i duhovna misija čine ga jedinstvenim delom pravoslavnog nasleđa, koje poziva svakog vernika da se pridruži ovom putovanju ka svetlosti i spasenju. U Jerusalimu, na ovom svetom mestu, Bratstvo Svetog Groba ostaje svetionik ljubavi, istine i vere, pružajući snagu svima koji tragaju za Božijom prisutnošću.
U očaravajućem ambijentu Gradske koncertne dvorane, otac Nikodimos Kabarnos donio je magiju drevnih melodija kroz koncert u pratnji novosadskog ženskog hora „Sveti Jovan Damaskin“, obogaćujući savremenu scenu dubokim duhovnim porukama i univerzalnom lepotom.
Iako se kroz istoriju mnogo spekulisalo o poslednjim danima, ljudska mudrost ostaje nemoćna pred tajnom kraja sveta. Sveti Nikolaj Žički dao je dublji uvid, objašnjavajući zašto jedino božansko otkrivenje može pružiti odgovor na ovo drevno pitanje, i poziva nas da pronađemo mir kroz reči Gospoda Isusa Hrista.
Prema rečima blaženopočivšeg episkopa Atanasija funckija Carigrada je trebalo da bude neverovatna, a sve to je naveo vodeći se činjenicama koje je zabeležio u Patrologiji.
Tokom liturgije, iz ikone Gospoda Hrista, koju su hodočasnici darovali kao izraz podrške i ljubavi, počelo je da teče sveto miro. Ovaj čudesni događaj, koji vernici tumače kao Božiji znak, izazvao je snažne emocije među okupljenim narodom.
Na praznik posvećen Svetom apostolu Jakovu, carigradski patrijarh je u emotivnoj besedi izrazio tugu zbog stanja na Bliskom istoku, podsećajući na značaj jevanđeoskog mira i podršku jerusalimskom Bratstvu Svetog Groba.
Iako dolazi nakon reakcija drugih kanonskih pravoslavnih crkava, izjava iz kabineta patrijarha jerusalimskog Teofila, u saglasju s ostalim patrijarsima, jasno izražava zabrinutost zbog ugrožavanja duhovne slobode i jedinstva pravoslavlja.
Na dan pretprazništva Uspenja Presvete Bogorodice, vernici se sabiraju u molitvi pred grobom Bogorodice, gde dobijaju duhovnu utehu na ovom svetom mestu, na kom se tišina susreće sa večnim svetlom njene milosti.
Delove su precizno iseckali kako ne bi uništili umetnost, a u Izrael će biti vraćan nakon izložbe i trajno izložen na mestu gde je pronađen, dok će zatvorenici iz Megida biće premešteni u drugi zatvor nakon povratka mozaika.
Iguman manastira Podmaine upozorio je na rizik od kocke, koja stvara zavisnost i vodi ka stalnom stvaranju dugova, uz ozbiljan uticaj na sve sfere života, uključujući brakove i imovinu.
Protojerej Saša Petrović objašnjava da, iako kropljenje nije u potpunosti pravilno, vernici koji su kršteni na taj način, a nisu za to odgovorni, mogu nastaviti živeti crkvenim životom i primiti Božiju blagodat koja nadoknađuje eventualni nedostatak u obredu.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.