Manastir Svete Katarine je sagrađen na mestu ispod Sinajske gore, u Egiptu, gde se prema Starom zavetu Gospod obratio proroku Mojsiju oko 1400. godine pre Hrista, kod nesagorive kupine i dao mu ploče sa 10 Božijih zapovesti .
Mojsije je tu, na mestu sadašnjeg manastira, video plameni oganj u žbunu kupine koji gori, a ne sagoreva, i čuo je glas anđela Božijeg: „Mojsije! Mojsije! Izuj obuću svoju s nogu svojih, jer je mesto gde stojiš sveta zemlja“.
printskrin /YT/Movieclips
Mojsije
U okviru manastira nalazi se i bunar, gde je Mojsije prvi put video i upoznao svoju ženu.
Kupinov žbun je jedinstven u svetu. Pokušavali su ljudi da presade njegove mladice na neko drugo mesto, ali se nigde nisu primile. Delovi nesagorive kupine su slati na analize u relevantne laboratorije, gde je utvrđeno da je kupina verovatno stara koliko i Mojsije.
Godine 330. na ovom mestu carica Jelena , majka cara Konstantina Velikog, podigla je kapelu posvećenu Bogorodici. Uz ovu kapelu odlukom cara Justinijana I (rođen u selu pored Leskovca), (527-565), i carice Teodore, gradi se crkva, trobrodna bazilika od crvenog granita kojim obiluju sinajske planine.
Carica Jelena, poštovana svetiteljka
Printskrin/SPC
Carica Jelena i Konstantin
Ova svetiteljka jednako je poštovana i među pravoslavcima i među katolicima, a njeno ime se među vernicima izgovara s posebnim pijetetom.
Majka Svetog cara Konstantina uputila se na hodočašće u Svetu zemlju kad je već duboko zagazila u starost, želevši da se pokloni najvećim svetinjama hrišćanstva.
Na ovaj, u to vreme zaista zahtevan put, krenula je po sinovljevoj želji. Naime, kad se Konstantin I Veliki teško razboleo i kad je, kako se veruje, isceljen pošto je kršten, smatrao je da nije dostojan da ode na hodočašće, pa je zamolio majku da to učini umesto njega.U ime svog sina podigla je crkvu Hristovog rođenja u Vitlejemu, a mesto na kom je Bogorodica spustila malenog Isusa obeležila je 14-krakom zvezdom.
Tokom boravka u Svetoj zemlji carica Jelena tragala je za Časnim krstom na kom je bio razapet Isus Hristos. Danas opstaju dve verzije o pronalasku jedne od najvećih svetinja u hrišćanstvu.
Po jednoj od njih, carica Jelena je zahvaljujući Božjom promišlju imala viziju gde se na Golgoti nalazi Časni krst i on je upravo zahvajujući tome i pronađen. Po drugoj, danima je hodala po Jerusalimu i kad je na Golgoti ugledala paganski hram, naredila je da ga sruše, jer je pretpostavljala da se tu krije ono za čim je neumitno tragala.
Vekovima manastir Svete Katarine čuva brojne srpske tragove. Tu je naš prvi psaltir, ćirilični zapisi, srpski igumani i monasi koji su manastir čuvali, brojni darovi naših kraljeva i vladara.
YT/You Asked For It
Kosturnica
U samom manastiru posebno je zanimljiva kapela Svetog Trifuna, manastirska kosturnica u kojoj se mogu videtu stotine lobanja i kostiju u kriptama iza rešetaka.
Međutim, jedne mošti smeštene na sredini prostorije posebno privlače pažnju svih.
YT/You Asked For It
Mošti starca koji se upokojio na stolici
U pitanju su mošti starca Stefana, Srbina koji se upokojio sedeći na maloj stolici sa brojanicom u ruci.
Kako se predstavio Gospodu, tako je i položen u stakleni sanduk, držeći brojanice i sedeći na hoklici 580. godine.
Freskopis manastira Sopoćani je toliko lep i nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a sa neizmernom lepotom istog su se složili istoričari umetnosti 60-ih godina prošlog veka.
Manastir Jovanje, smešten u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, postoji još od pre boja na Kosovu 1389. godine, a današnja crkva, posvećena Svetom Jovanu Krstitelju, podignuta je 1957. godine. Poznat je po čudotvornoj ikoni Majke Božje Brzopomoćnice, koju je 1939. godine donio arhimandrit Serafim Rus, a za koju se veruje da pomaže ženama koje žele, a ne mogu da imaju decu.
Sačuvan freskopis, među kojima je najpoznatija ktitorska kompozicija sa despotom Stefanom, zajedno sa "Resavskom školom", koja je obuhvatala prepisivačku sekciju u manastiru, čine ovaj kompleks jednim od najvažnijih kulturnih spomenika Srbije.
Smešten na šest kilometara od centra grada sadrži monaške ćelije isklesane u stenama, kuhinju, dvospratni podzemni grad i tajne pregrade dizajnirane za hitne slučajeve.
Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.
Ne zna se mnogo ni o tome kome je ova drevna bogomolja bila posvećena.
O vremenu podizanja hrama i njegovom osnivaču nema podataka ni u drugim pisanim izvorima srednjeg veka, a prema narodnom predanju manastir je podigao despot Stefan Lazarević
Monahinja Kirijakija iz manastira Svete Nedelje rado deli duhovne pouke sa svima koji ovaj sveti dragulj nađu u selu, za koje mnogi i ne znaju.
Danas Kineska pravoslavna crkva još uvek nema svog predstojatelja na teritoriji Kine.
Bogojavljenje, jedan od najvećih hrišćanskih praznika, proslavlja se u nedelju, 19. januara, uoči praznika posvećenog Svetom Jovanu Krstitelju.
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije rekao je da je duboko potresen zbog toga što je teško povređena studentkinja koju je udario automobil u Beogradu i dodao da "agresija i nasilje nikome neće doneti dobro".
Ovaj odlomak iz Jevanđelja po Marku govori o Isusovom učenju i prihvatanju onih koji čine dobra dela u njegovo ime.
Zbog ovih čudotvornih lanaca crkva se bila nadaleko pročula, pa su „pod te sindžire da nađu spasa" u nju dolazili ne samo lokalni Grci, Turci i Srbi već i nevoljnici čak iz Persije i Egipta.
Od neobičnih fresaka Presvete Bogorodice sa krilima i Svetog Hristofora sa psećom glavom, do čudesnih isceljenja i manastirskih proizvoda – otac Teofil za portal religija.rs otkriva tajne ovog duhovnog bisera.
Tamjan je vekovima pre crnog zlata i nafte bio simbol bogatstva. U antičko doba smola sa drveta bosvelije cenila se više od zlata
Brojanica se kupuje iz verskih razloga, a toliko je rasprostranjena da je poprimila obeležje modnog detalja.
Manastir je podignut između 548. i 565. godine, a pod upravom autonomne Sinajske crkve, koja je sastavni deo šire Grčke pravoslavne crkve. Nalazi se na listi Svetske baštine Uneska od 2002. godine.
Mitropolija crnogorsko-primorska najoštrije je reagovala na slučaj koji je pogodio protojereja Mijajla Backovića, ističući da je reč o anticrkvenom činu i pozivajući državne i lokalne vlasti da preduzmu sve mere kako bi se počinioci ovog gnusnog dela identifikovali i sankcionisali.
Molitva nije samo izgovaranje reči, već neprekidni dijalog sa Bogom. Sveti Teofan Zatvornik otkriva kako da je doživimo srcem, pronađemo unutrašnji mir i ostvarimo dublju povezanost sa Gospodom