Iako mnogi ljudi čin celivanja ruke svešteniku doživljavaju samo kao delo ljubaznosti i izražavanje svoje vere u Isusa Hrista, ovaj gest ima mnogo dublje značenje i simboliku.
Mnogi vernici praktikuju celivanje ruke svešteniku, ma gde da ga sretnu, ali često ne znaju pravi razlog za ovaj čin. Iako ga mnogi doživljavaju samo kao delo ljubaznosti i izražavanje svoje vere u Isusa Hrista, ovaj gest ima mnogo dublje značenje i simboliku.
On predstavlja zahvalnost zbog toga što sveštenik, kao posrednik između vernika i Isusa Hrista, traži Božiji blagoslov za prisutne.
Kada prilazimo svešteniku da zatražimo blagoslov, izgovaramo reči "Oče blagoslovi" i postavljamo desnu šaku u njegovu levu ruku. Sveštenik potom pruža desnu ruku, praveći znak krsta, a prsti mu formiraju inicijale Isusa Hrista. Nakon toga, vernici ljube sveštenikovu ruku, a gest je upotpunjen rečima "Bog te blagoslovio". Ovaj čin nije samo znak poštovanja prema svešteniku, već i prema samom Hristu, jer sveštenik deluje u njegovo ime.
Printscreen/Youtube/СВЕТОСАВСКА БАШТА
Otac Dragi Veškovac
Šta znači dobiti blagoslov od sveštenika za neki poduhvat? Teoretski, kada čovek smisli nešto dobro, on se obraća svešteniku kako bi ovaj prizvao Božiju blagodat na izvršenje plana. U svarnosti, sam Gospod, prilikom blagoslova, silazi s nebesa u srce čoveka, usmeravajući ga ka dobromu.
Otac Dragi Veškovac kaže zašto nam je potreban blagoslov sveštenika i zbog čega nijedan posao niti dobro delo ne treba počinjati bez toga:
- Kad se traži blagoslov od episkopa ili sveštenika, u crkvi, domu pa i na ulici, i kad se kaže: "Vladiko blagoslovi" ili "Oči blagoslovi", niti vladika niti sveštenik ne kažu: "Ja te blagoslovim", već kažu "Bog te blagoslovio". Dakle, Božji blagoslov, kroz episkopa i kroz sveštenika, mi primamamo za svako dobro delo. A svako dobro delo potrebuje Božji blagoslov i Božju pomoć, bez koje ne možemo ništa da činimo - kaže sveštenik.
Mada većina pravoslavnih vernika ne misli ništa loše kada kao sinonim za sveštenika koristi reč pop, trebalo bi naglasiti da, recimo, u Ruskoj pravoslavnoj crkvi, sveštenika ćete ozbiljno uvrediti ako ga oslovite sa "pope".
Videći car da je jača od njega u mudrosti i znanju, pozvao je pedeset najmudrijih ljudi, da se s njom prepiru o veri i da je posrame. Ali, Ekaterina je njih nadmudrila i posramila, posle čega su svi stradali.
Premda je bio veoma voljen u narodu, bio je željan usamljeničkog života, molitve i bogomislija. Zbog toga je za svoj dom odabrao groblje, od koga su svi bežali.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.