Duhovna riznica 03.12.2024 | 17:19

POTREBNO JE DA DESNU ŠAKU STAVITE U LEVU: Kako se pravilno traži blagoslov od sveštenika, postij jedan način

Izvor: religija.rs
POTREBNO JE DA DESNU ŠAKU STAVITE U LEVU: Kako se pravilno traži blagoslov od sveštenika, postij jedan način
shutterstock.com Patrijarh Pavle upozorio da ne međusobno ne pričamo u crkvi tokom liturgije.

Celivanje ruke svešteniku simbolizuje zahvalnost za njegovu ulogu posrednika između vernika i Isusa Hrista, dok je i znak poštovanja prema Hristu, jer sveštenik deluje u njegovo ime.

Mnogi od nas su u crkvi videli vernike kako celivaju ruku svešteniku, a da ni sami ne znaju razlog tome.

Naime, nije u pitanju ljubaznost niti bezrazložno ljubljenje sveštenikove ruke. Ovaj gest ima svoju simboliku i ona se ogleda u zahvalnosti što je sveštenik posrednik Isusa Hrista i za vernike od sina Božijeg traži blagoslov.

Kada prilazite da zatražite blagoslov od sveštenika izgovarate reči "Oče blagoslovi" i postavljate desnu šaku u levu šaku.

Sveštenik pruža desnu ruku čineći znak krsta, dok su prsti u obliku koji čini inicijale Isusa Hrista, zatim ljubimo svešteniku ruku, a gest je propraćen rečima "Bog te blagoslovio".

Sveštenik se pomolio da nas Bog blagoslovi, a celivanje ruke je znak zahvalnosti. Kada vernik celiva ruku sveštenika, on time ne iskazuje poštovanje svešteniku već i samom Isusu Hristu, jer sveštenik deluje u ime Hrista i crkve.

Nije na odmet podsetiti se još jednog važnog pravila, a tiče se ponašanja vernika u crkvi. Na njemu je insistirao i sam patrijarh Pavle, upozoravajući da činimo trostruki greh ako ga prekršimo i tiče se međusobnog razgovora vernika u crkvi.

Youtube/Q info, Profimedia
Patrijarh Pavle upozorio da ne međusobno ne pričamo u crkvi tokom liturgije.

U crkvi treba da smo odeveni pristojno, bez prepunih stomaka, žvakaće gume, upadljive šminke, držanja ruku u džepovima, ljubopitljivog posmatranja ostalih vernika, smeha i razgovora. Pristojno odevanje isključuje kratke suknje i pantalone, suknje sa dubokim izrezom, provokativnu i prenapadnu odeću.

Nedopustivo je korišćenje mobilnih telefona u crkvi. Kao što i u svojim i tuđim domovima poštujemo određena pravila ponašanja, kako bi naš život u zajednici bio olakšan i služio na međusobnu radost, poštovanje i ljubav, pa su nam ta pravila sasvim prirodna i razumljiva, tako i u hramu treba da budemo prirodni, ne pretvarajući se u roba pravila, kako ne bismo sputavali duh ljubavi i molitve, ali ni da se prema hramu odnosimo nehajno, bahato i bez poštovanja jer se nalazimo na svetom mestu.