U božićnim susretima sa verskim liderima na Bliskom istoku, patrijarh jerusalimski pozvao je na prekid nasilja i izgradnju trajnog mira, ističući važnost podrške napaćenim zajednicama.
Patrijarh jerusalimski Teofil služio je svetu liturgiju u malenom selu Beit Sahur, poznatom kao Pastiri, uz sasluženje arhiepiskopa iz Konstantine, Tavora i Madave, kao i jeromonaha Crkve Svetog Groba i igumana Pastirske svetinje. Ova sveta liturgija bila je još jedan trenutak u kojem je patrijarh Teofil, sa svojim duhovnim bratstvom, pružio utehu i svetlost vernicima, uprkos tminama koje prekrivaju Bliski istok.
U susretima s predstavnicima verskih zajednica, patrijarh Teofil nije propustio da uputi snažnu poruku nade i poziva na mir. Obraćajući se nastojatelju Kustodije franjevačkog bratstva u Jerusalimu, ocu Frančesku Patonu, istakao je:
- Tama pokriva zemlju, a u ovoj tami svet traži svetlost nade koja sija iz Vitlejemske pećine.
Credit: GALI TIBBON / AFP / Profimedia
Patrijarh Teofil sa verskim liderima Bliskog istoka
Patrijarh Teofil je dodao:
- Nećemo se uplašiti kada se zemlja zatrese i kada se gore premeste u srca mora. Ostajemo posvećeni podršci i očuvanju naših napaćenih zajednica i činimo sve što možemo da pružimo praktičnu pomoć onima kojima je potrebna. Posebno imamo na umu manastir Svetog Porfirija i crkvu Svete Porodice u Gazi, gde se mnogi obraćaju crkvama za pomoć. Ipak, čak i usred teškoća, ostajemo čvrsti u nadi koju tajna ovaploćenja Božanskog Logosa donosi svetu.
Patrijarh jerusalimski je naglasio da je Bog utočište i sila u trenucima nesreće, pozivajući na hrabro suočavanje s nevoljama koje pogađaju narod. U tom duhu, ukazao je na važnost podrške napaćenim zajednicama, uz posebno isticanje manastira Svetog Porfirija i crkve Svete Porodice u Gazi, gde vernici traže utočište i pomoć.
Takođe, u razgovoru s latinskim patrijarhom, Pjerom Batistom Picabalom, patrijarh Teofil je naglasio:
- Nema ništa važnije od mira.
Upozorio je na sveopštu patnju u Svetoj zemlji, pozivajući na hitan prekid nasilja i oslobađanje zarobljenika:
- Već drugi Božić naše zajednice slave Rođenje Kneza mira usred rata, raseljenja i očaja. Ne možemo a da ne budemo duboko zabrinuti zbog patnje svuda oko nas u Svetoj zemlji i beznađa našeg naroda. Naša duhovna misija je da podržimo vernike usred strašnih nevolja i stradanja i da im pružimo pomoć.
Shutterstock
Patrijarh jerusalimski Teofil
Apelovao je:
- Upućujemo snažne pozive za hitan prekid nasilja i rata, oslobađanje zarobljenika i brzu i efikasnu humanitarnu pomoć. Znamo da je mir moguć i ohrabreni smo prekidom vatre u Libanu. Naša rešenost da vidimo sličan prekid vatre u Svetoj zemlji ne sme da posustane i još jednom pozivamo vlasti našeg regiona, kao i međunarodnu zajednicu, da više ne propustimo prilike za mir.
Osvrnuvši se na svetlost nade koja se pojavila, patrijarh Teofil je zaključio:
- Videli smo znak nade u prekidu vatre u Libanu i znamo da kada strane u ratu pokažu rešenost za mir, moguć je novi put napred. Neka ovo Božićno vreme bude preteča mira koji je temelj pomirenja za kojim čeznemo.
Poseta patrijarha Teofila apostolskom nunciju u Svetoj zemlji, kardinalu Adolfu Titu Ilanu, i anglikanskom nadbiskupu Hosamu Naumu, dodatno je oslikala njegovu posvećenost dijalogu i izgradnji mira.
- Naša rešenost da vidimo sličan prekid vatre u Svetoj zemlji ne sme da posustane - ponovio je patrijarh, pozivajući sve strane na postizanje trajnog mira kao temelja za pomirenje i obnovu nade u svetu.
Njegove reči ohrabruju, podsećajući nas da je, uprkos ratovima i nesrećama, vera u Rođenje Hristovo i Kneza mira najvažniji svetionik.
- Mir vam ostavljam, mir svoj dajem vam (Jovan 14, 27) - poručio je patrijarh Teofil, pozivajući sve nas da ujedinjeni tražimo svetlost i mir, temelje pomirenja i novog života u 2025. godini.
Srpska pravoslavna crkva poziva vernike da se mole za nevine žrtve u Palestini i Siriji. Patrijarh Porfirije apeluje na globalnu solidarnost i hrišćansku ljubav kao put ka okončanju patnje.
Nakon što je Hajat Tahrir al-Šam preuzeo vlast, hrišćanske zajednice suočavaju se sa radikalizacijom. Kako će međunarodna zajednica reagovati na sve veću opasnost po kulturno i versko nasleđe Bliskog istoka?
U prisustvu više arhijereja, monaštva i vernog naroda, molitveno i dostojanstveno proslavljeni praznik Blagovesti i uspomena na Prepodobnog Justina Ćelijskog – blagovesnika srpskog roda, uz snažnu besedu mitropolita Ilariona.
Milivoj Ranđić podseća da je te noći gorela cela severna polovina manastira Hilandara, što znači da je više od 20 objekata, odnosno 54 posto korisne površine manastira, izgorelo.
U Svetom pismu apostol Pavle kaže da onaj koji služi, treba od te službe da živi, onaj koji služi žrtveniku da sa žrvenika deli, a onaj ko propoveda Jevađenje treba od toga da živi. Prema tome, sasvim je jasno da svešteniku izvor prihoda treba da bude njegova služba, kaže otac Aleksandar.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U Ženevi, pred UN i Svetskim savetom crkava, patrijarh Teofilo poziva međunarodnu zajednicu na hitnu akciju kako bi se zaštitilo hrišćansko prisustvo u Svetoj Zemlji.
U Svetom pismu apostol Pavle kaže da onaj koji služi, treba od te službe da živi, onaj koji služi žrtveniku da sa žrvenika deli, a onaj ko propoveda Jevađenje treba od toga da živi. Prema tome, sasvim je jasno da svešteniku izvor prihoda treba da bude njegova služba, kaže otac Aleksandar.
Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.
Ovaj čuveni posni prilog nezaobilazan je deo praznične trpeze za Blagovesti. Otkrivamo kako da vam skordalija uvek uspe – da bude vazdušasta, lagana i bogata ukusom, kao sa Svete Gore.
U prostoru u kojem je poslednje dane svog ovozemaljskog života provodio i molio se jedan od najvećih pravoslavnih svetitelja, prvi put je služena liturgija pređeosvećenih darova. Sabranim vernicima, ispunjenim dubokim emocijama, ovo bogosluženje bilo je snažno duhovno iskustvo.
Brat i sestra, vođeni verom i tajanstvenim svetlom, kreću na neobičan put kroz šumu do zaboravljene crkve, gde će pronaći blagoslov koji im menja život i donosi mir.