U božićnim susretima sa verskim liderima na Bliskom istoku, patrijarh jerusalimski pozvao je na prekid nasilja i izgradnju trajnog mira, ističući važnost podrške napaćenim zajednicama.
Patrijarh jerusalimski Teofil služio je svetu liturgiju u malenom selu Beit Sahur, poznatom kao Pastiri, uz sasluženje arhiepiskopa iz Konstantine, Tavora i Madave, kao i jeromonaha Crkve Svetog Groba i igumana Pastirske svetinje. Ova sveta liturgija bila je još jedan trenutak u kojem je patrijarh Teofil, sa svojim duhovnim bratstvom, pružio utehu i svetlost vernicima, uprkos tminama koje prekrivaju Bliski istok.
U susretima s predstavnicima verskih zajednica, patrijarh Teofil nije propustio da uputi snažnu poruku nade i poziva na mir. Obraćajući se nastojatelju Kustodije franjevačkog bratstva u Jerusalimu, ocu Frančesku Patonu, istakao je:
- Tama pokriva zemlju, a u ovoj tami svet traži svetlost nade koja sija iz Vitlejemske pećine.
Credit: GALI TIBBON / AFP / Profimedia
Patrijarh Teofil sa verskim liderima Bliskog istoka
Patrijarh Teofil je dodao:
- Nećemo se uplašiti kada se zemlja zatrese i kada se gore premeste u srca mora. Ostajemo posvećeni podršci i očuvanju naših napaćenih zajednica i činimo sve što možemo da pružimo praktičnu pomoć onima kojima je potrebna. Posebno imamo na umu manastir Svetog Porfirija i crkvu Svete Porodice u Gazi, gde se mnogi obraćaju crkvama za pomoć. Ipak, čak i usred teškoća, ostajemo čvrsti u nadi koju tajna ovaploćenja Božanskog Logosa donosi svetu.
Patrijarh jerusalimski je naglasio da je Bog utočište i sila u trenucima nesreće, pozivajući na hrabro suočavanje s nevoljama koje pogađaju narod. U tom duhu, ukazao je na važnost podrške napaćenim zajednicama, uz posebno isticanje manastira Svetog Porfirija i crkve Svete Porodice u Gazi, gde vernici traže utočište i pomoć.
Takođe, u razgovoru s latinskim patrijarhom, Pjerom Batistom Picabalom, patrijarh Teofil je naglasio:
- Nema ništa važnije od mira.
Upozorio je na sveopštu patnju u Svetoj zemlji, pozivajući na hitan prekid nasilja i oslobađanje zarobljenika:
- Već drugi Božić naše zajednice slave Rođenje Kneza mira usred rata, raseljenja i očaja. Ne možemo a da ne budemo duboko zabrinuti zbog patnje svuda oko nas u Svetoj zemlji i beznađa našeg naroda. Naša duhovna misija je da podržimo vernike usred strašnih nevolja i stradanja i da im pružimo pomoć.
Shutterstock
Patrijarh jerusalimski Teofil
Apelovao je:
- Upućujemo snažne pozive za hitan prekid nasilja i rata, oslobađanje zarobljenika i brzu i efikasnu humanitarnu pomoć. Znamo da je mir moguć i ohrabreni smo prekidom vatre u Libanu. Naša rešenost da vidimo sličan prekid vatre u Svetoj zemlji ne sme da posustane i još jednom pozivamo vlasti našeg regiona, kao i međunarodnu zajednicu, da više ne propustimo prilike za mir.
Osvrnuvši se na svetlost nade koja se pojavila, patrijarh Teofil je zaključio:
- Videli smo znak nade u prekidu vatre u Libanu i znamo da kada strane u ratu pokažu rešenost za mir, moguć je novi put napred. Neka ovo Božićno vreme bude preteča mira koji je temelj pomirenja za kojim čeznemo.
Poseta patrijarha Teofila apostolskom nunciju u Svetoj zemlji, kardinalu Adolfu Titu Ilanu, i anglikanskom nadbiskupu Hosamu Naumu, dodatno je oslikala njegovu posvećenost dijalogu i izgradnji mira.
- Naša rešenost da vidimo sličan prekid vatre u Svetoj zemlji ne sme da posustane - ponovio je patrijarh, pozivajući sve strane na postizanje trajnog mira kao temelja za pomirenje i obnovu nade u svetu.
Njegove reči ohrabruju, podsećajući nas da je, uprkos ratovima i nesrećama, vera u Rođenje Hristovo i Kneza mira najvažniji svetionik.
- Mir vam ostavljam, mir svoj dajem vam (Jovan 14, 27) - poručio je patrijarh Teofil, pozivajući sve nas da ujedinjeni tražimo svetlost i mir, temelje pomirenja i novog života u 2025. godini.
Srpska pravoslavna crkva poziva vernike da se mole za nevine žrtve u Palestini i Siriji. Patrijarh Porfirije apeluje na globalnu solidarnost i hrišćansku ljubav kao put ka okončanju patnje.
Nakon što je Hajat Tahrir al-Šam preuzeo vlast, hrišćanske zajednice suočavaju se sa radikalizacijom. Kako će međunarodna zajednica reagovati na sve veću opasnost po kulturno i versko nasleđe Bliskog istoka?
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Dok svet traži odgovore u diplomatiji i oružju, svetogorski podvižnici govore o duhovnoj pomrčini koja se nadvija nad čovečanstvom – i pozivaju na jedini izlaz koji vodi ka spasenju: pokajanje, molitvu i budnost srca.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Nakon američkog udara na iranska nuklearna postrojenja i dramatičnog upozorenja Donalda Trampa, Bliski istok gori, a u manastirima se uznose kanoni, bdenija i molitve za mir među narodima.
Jerusalimska Patrijaršija upozorava da bi eskalacija sukoba mogla dovesti do oštećenja ili uništenja svetih mesta u Svetoj Zemlji, dok su pristup vernicima i sigurnost monaštva i sveštenstva već ozbiljno ugroženi.
U razgovoru sa Skotom Hortonom, poznati voditelj izneo je tezu da su Sjedinjene Američke Države, od bombardovanja Nagasakija do sukoba u Siriji i na Balkanu, uvek bile na strani onih koji ubijaju hrišćane, naglašavajući da takvi izbori nisu slučajni, već strateški.
Kroz svedočanstvo iz života, veliki duhovnik 20. veka i svetac objasnio je na jednostavan način da snaga molitve ne zavisi od samog čitanja, već od mnogo dublje istine koja menja život i razvejava tamu oko nas.
Sveti Nikolaj Ohridski i Žički nas uči da svetost nije samo ideal ili povremena vrlina, već celokupni način života koji nas poziva da sledimo primer Hrista i apostola Petra u veri, milosrđu i nadi – poziv koji može osloboditi i učiniti nas istinskim ljudima.