ISPOD STOLNJAKA IDE SLAMA, A NA TRPEZI JE OBAVEZNO HOLODNJEC: Kako su Rusi dočekali Božić, Olga iz Moskve otkrila sličnosti i razlike sa Srbima
Običaji za najradosniji hrišćanski praznik kod pravoslavaca u Srbiji i Rusiji su i slični i različiti.
U hramu Hrista Spasitelja u ruskoj prestonici biće služena liturgija na turskim jezicima, nakon čega sledi prva pravoslavna turkološka konferencija, koja ruši predrasude o verskom identitetu i otkriva bogato duhovno nasleđe.
Liturgija na tatarskom i drugim turskim jezicima biće služena 30. januara u moskovskom Sabornom hramu Hrista Spasitelja, u okviru Međunarodnih božićnih poučnih čitanja. Služba će se održati u donjem Preobraženskom hramu. Ovaj događaj predstavlja značajan korak u duhovnom povezivanju pravoslavne vere sa turskim narodima, pružajući vernicima priliku da učestvuju u liturgiji na jezicima koji su deo njihove kulturne baštine.
Nakon liturgije, biće održana prva pravoslavna turkološka konferencija „Ruski svet i pravoslavni turski narodi“. Ovaj skup naglašava značaj međureligijskog i međukulturnog dijaloga među pravoslavnim narodima.
Narodi turskog porekla, često poistovećeni sa islamom, zapravo čine bogat mozaik vere, tradicije i kulture, među kojima se nemali broj ponosi pravoslavnim nasleđem. Iako mnogi od ovih naroda kroz istoriju nisu bili prepoznati kao pravoslavni, postoji značajna i duboka veza koja ih povezuje sa ovom verom, naročito u oblastima Rusije i Turske.
Mnogi od njih, s ponosom čuvajući svoje jezičke i kulturne korene, s vremenom su se integrisali u pravoslavnu zajednicu, čime su dokazali da pravoslavlje nije isključivo deo slovenskih naroda, već i turskog kulturnog nasleđa. Među njima su Gagauzi, Tatari, Baškiri, Tuvinci i drugi, koji pokazuju kako se turski narodi povezuju sa pravoslavnom verom, a pritom čuvaju svoje etničke specifičnosti.
Prostranstva Rusije i Turske predstavljaju mesto gde se prepliću različiti narodi i religije, ali je jasno da su mnogi od njih, iako tradicionalno povezani sa islamom, u svojoj istoriji imali značajan dodir sa pravoslavnom verom. Čak i u Turskoj, gde je islam duboko ukorenjen, postoje zajednice koje praktikuju pravoslavlje, što potvrđuje da turski narodi nisu jedinstveni samo po islamskom identitetu, već i po povezanosti sa pravoslavnim nasleđem.
U prostranstvima Rusije, gde se bogata istorija, kultura i tradicija spajaju u jedinstveni mozaik, žive i turski narodi čiji su preci ostavili neizbrisiv trag na zemlji koju danas naseljavaju. Ovi narodi, iako razdvojeni vremenom i prostorom, sačuvali su duboke korene svoje etničke baštine, oblikujući i transformišući svoju religijsku i kulturnu sudbinu kroz vekove.
TATARI: MOST IZMEĐU ISTOKA I ZAPADA
Tatari su najbrojniji turski narod u Rusiji, ponosni nosioci kulture koja se proteže kroz vekove, od Zlatne Horde do današnjeg Tatarstana. Iako je većina Tatara prešla na islam, značajan broj njih prihvatio je pravoslavlje, naročito tokom ruskog širenja u srednjem veku. Kroz istoriju, Tatarima je omogućeno da sačuvaju svoju jezičku i kulturnu baštinu, ali su se istovremeno postepeno integrisali u širu pravoslavnu zajednicu, u kojoj su pronašli duhovnu i kulturnu harmoniju.
U Tatarstanu, svetilišta, manastiri i crkve postali su svetionici zajedničke vere, simbol mosta između bogate turske tradicije i pravoslavne Rusije. Pored Tatara u Rusiji, pravoslavlje se kroz istoriju ukorenilo i među određenim turskim narodima u Turskoj, gde su bliski kontakti s grčkim pravoslavnim crkvama i Crkvom Antiohije ostavili dubok trag. Iako su pravoslavni Tatari u Turskoj danas malobrojni, u regijama koje su nekada bile pod Vizantijskim carstvom pravoslavna vera i dalje ima svoje uporište.
GAGAUZI: SPOJ TURSKOG POREKLA I PRAVOSLAVNE VERE
Jedan od najznačajnijih turskih naroda u kontekstu pravoslavlja su Gagauzi. Iako turskog porekla, ovaj narod odlikuje se dubokom posvećenošću pravoslavnoj veri, što ga čini jedinstvenim među turskim narodima. Gagauzi pretežno nastanjuju Moldaviju, ali su prisutni i u delovima Ukrajine, Rumunije, Bugarske, a manja zajednica postoji i u Rusiji.
Tokom istorije, Gagauzi su dolazili u dodir s različitim religijama, uključujući islam, ali su u 19. veku, pod uticajem Rusije, prihvatili pravoslavlje. Iako govore turskim jezikom, njihova duhovnost je čvrsto ukorenjena u pravoslavnu tradiciju, a crkve i manastiri predstavljaju srce njihovog duhovnog života.
Njihova priča jedan je od najsvetlijih primera kako turski narod može postati integralni deo pravoslavne zajednice, a da pritom očuva svoj jedinstveni etnički i kulturni identitet. Kao i drugi turski narodi koji su prihvatili pravoslavlje, Gagauzi su kroz veru pronašli most između svojih etničkih korena i duhovnog života, oblikujući spoj turske tradicije i pravoslavnog nasleđa koji traje do danas.
BAŠKIRI: NAROD U TRAGOVIMA TRADICIJE
U srcu Baškirije, gde se prepliću turska i slovenska kultura, Baškiri se i danas prisećaju vremena kada su čuvali svoje plemenske običaje i drevna verovanja. Tokom vladavine cara Petra Velikog i kasnijih ruskih reformi, deo Baškira prešao je u pravoslavlje, pod uticajem širenja ruske moći i verske politike tog doba. I danas među Baškirima postoji zajednica koja neguje pravoslavnu tradiciju, a crkve, svetilišta i manastiri svedoče o prisustvu pravoslavlja u ovom narodu.
Iako je islam ostao dominantna vera među Baškirima, pravoslavlje je ostavilo trajan pečat na njihove duhovne vrednosti i kulturno nasleđe. U Turskoj, Baškiri takođe imaju svoju tradiciju, ali su oni koji su prešli na pravoslavlje postali deo šire pravoslavne zajednice, posebno u periodima istorijskih preokreta između Rusije i Turske.
KARAIMI: VERA IZMEĐU TRADICIJA
Među najzanimljivijim turskim narodima u Rusiji su Karaimi – narod sa specifičnim verskim verovanjima koja kombinuju elemente judaizma sa turskom tradicijom. Iako nisu pravoslavni hrišćani, Karaimi su kroz vekove bili u bliskom kontaktu s pravoslavnim zajednicama, naročito tokom carističkog perioda. Ovaj narod nosi priču o veri koja je gradila mostove, omogućavajući dijalog između različitih religijskih učenja i kulturnih identiteta.
Danas Karaimi u Rusiji nastavljaju da neguju svoje jedinstveno verovanje, dok u Turskoj postoje manje karaimske zajednice koje su kroz vekove, pod uticajem pravoslavlja, prešle u hrišćanstvo, stvarajući neobičan spoj duhovnosti i kulturne tradicije.
ČUVAŠI: TURSKI NAROD U SRCU RUSIJE
Na istoku evropskog dela Rusije, narod Čuvaša nastavlja da čuva svoje turske jezičke korene, dok istovremeno živi u skladu s pravoslavnom verom. Čuvaši su tokom istorije napustili svoja prvobitna panteistička verovanja i prihvatili hrišćanstvo, postavši jedan od retkih turskih naroda u Rusiji koji su gotovo u potpunosti pravoslavni. Njihova duhovna baština ogleda se u crkvama i manastirima koji krase Čuvašiju, dok narod s ponosom neguje svoje etničke i verske korene.
U Turskoj, turski narodi koji su kroz istoriju došli pod uticaj pravoslavlja – bilo grčke, bilo ruske pravoslavne tradicije – nastavili su da održavaju veru u miru sa svojim susedima, čuvajući i svoju etničku posebnost i snagu svoje duhovnosti.
TUVINCI: DUŠA MEĐU PLANINAMA
Tuvinci, narod koji naseljava Republiku Tuva, vekovima su negovali svoje animističke i šamanističke korene, ali su istovremeno bili pod uticajem pravoslavlja. Iako tradicionalna verovanja i budizam i dalje igraju ključnu ulogu u njihovom duhovnom životu, pravoslavlje je ostavilo trag, naročito u udaljenim krajevima gde su Tuvinci razvili specifičan oblik duhovnosti, u kojoj se elementi pravoslavlja povremeno stapaju s autohtonim verovanjima.
Čak i među Tuvincima koji su migrirali u različite regione Rusije i Turske, ostao je prisutan ovaj jedinstveni pogled na svet – sinteza drevnih tradicija i hrišćanske duhovnosti.
VERA KROZ VEKOVE: TURSKI NARODI U RUSIJI I TURSKOJ
Kroz sve ove narode provlači se tihi, ali duboki dodir pravoslavlja. Iako su mnogi od njih sačuvali svoje jezičke, kulturne i verske specifičnosti, hrišćanstvo je oblikovalo pojedine aspekte njihovog razvoja.
Poput reke koja nosi sve što se nađe na njenom putu, tako su i turski narodi u Rusiji i Turskoj kroz istoriju prenosili svoju duhovnu baštinu – spoj nasleđa predaka i novih duhovnih tokova. Njihova priča nije samo o očuvanju identiteta, već i o građenju mostova između tradicije, vere i savremenog sveta.
Turski narodi Evrope i Azije i danas nastavljaju da žive u harmoniji s pravoslavnom verom, ponosno noseći sve ono što ih čini jedinstvenima, dok istovremeno ostaju otvoreni za duhovne i kulturne uticaje koji ih povezuju s različitim civilizacijama.
Običaji za najradosniji hrišćanski praznik kod pravoslavaca u Srbiji i Rusiji su i slični i različiti. Takvih priča ima puno, a među akterima su i programeri koji su napustili velike IT kopmanije i sa porodicom otišli u Rusiju, ali i umetnici koje hrišćanstvo inspiriše. Vernici i aktivisti zapalili su u moskovskoj svetinji simboličan broj sveća u znak sećanja na nerođene duše stradale kroz abortuse. Događaj je pokrenuo snažne emocije i još snažniji apel za zaštitu života. Danas Kineska pravoslavna crkva još uvek nema svog predstojatelja na teritoriji Kine. Navodi da je snaga molitve bila toliko jaka, a čudu je svedočila samo nekoliko meseci nakon usrdnog moljenja. U ovim Jevanđeljima po Mateju se govori o velikim mudrostima Hristovim. U svojoj knjizi "Misli za svaki dan u godini" svetac je ostavio duboko promišljanje o događajima Velikog utorka, koji i danas odzvanjaju snagom istine i pozivaju na obraćenje — ne rečima, već životom. U napadu su poginule 134 osobe, a ranjeno oko 500, od kojih su mnogi kasnije podlegli od zadobijenih rana. Navodi da je snaga molitve bila toliko jaka, a čudu je svedočila samo nekoliko meseci nakon usrdnog moljenja. Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika. Jerej Srpske pravoslavne crkve Marko Jeftić za portal Religija.rs ističe da je važno da znamo gde je mesto svetim simbolima. Monah Arsenije otkriva svoje stavove o bračnom životu i daje smernice kako da pronađete partnera po svojoj meri, s kojim možete zajedno i da ostarite. Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika. I ove godine pred Vaskrs društvene mreže i mediji preplavljeni su oprečnim savetima, a mnogi vernici prave istu grešku - vaskršnja jaja farbaju baš na dan kada to nije primereno. Protinica Višnja Kostić objašnjava šta nalažu tradicija i crkveni poredak. Jerej Srpske pravoslavne crkve Marko Jeftić za portal Religija.rs ističe da je važno da znamo gde je mesto svetim simbolima.
ISPOD STOLNJAKA IDE SLAMA, A NA TRPEZI JE OBAVEZNO HOLODNJEC: Kako su Rusi dočekali Božić, Olga iz Moskve otkrila sličnosti i razlike sa Srbima
ZAŠTO ZAPADNJACI MASOVNO BEŽE U RUSIJU? Poznati glumac napustio SAD, pa poručio: "Doći će još stotine hiljada izbeglica"
3.000 SVEĆA ZA DECU UBIJENU ABORTUSOM: Pokajanje i sećanje na nerođene u hramu Svetog Sergija Radonješkog
SVE JE POČELO OPSADOM I PADOM RUSKOG GRADA: Kako je pravoslavlje dospelo u Kinu - zvona odjekivala danima, a svetinje nestale u plamenu
"MOLILA SAM SE NA NJEGOVOM GROBU I UPOZNALA SUPRUGA SA KOJIM IMAM DETE": Svedočanstvo ove vernice treba da čuju samci, koji žele partnera (VIDEO)
ČITANJE JEVANĐELJA ZA 15. APRIL: Odlomak iz Svetog pisma za Veliki utorak
DAN KADA JE HRISTOS POSLEDNJI PUT GOVORIO NARODU U HRAMU: Sveti Teofan Zatvornik osvetljava značaj i simboliku Velikog utorka
VIŠE OD 100 LJUDI POGINULO, 500 RANJENO U EKSPLOZIJI CRKVE: Teroristi su tada razneli krov u svetinji punoj vernika
"MOLILA SAM SE NA NJEGOVOM GROBU I UPOZNALA SUPRUGA SA KOJIM IMAM DETE": Svedočanstvo ove vernice treba da čuju samci, koji žele partnera (VIDEO)
VANDALIZAM USRED SVETINJE SABLAZNIO VERNIKE: Opljačkana crkva Svetog Ilije u Beogradu na veliki pravoslavni praznik
DA LI JE NOŠENJE KRSTA NA ODEĆI GREH? Otac Marko upozorava: Kada sam to video, morao sam da reagujem (VIDEO)
"UDAJU SE ZA STRANCE I PATE, A NE SHVATAJU KLJUČNU GREŠKU" Otac Arsenije poručuje: Ako ovo imate, znajte da je to ljubav
VANDALIZAM USRED SVETINJE SABLAZNIO VERNIKE: Opljačkana crkva Svetog Ilije u Beogradu na veliki pravoslavni praznik
NE FARBAJTE JAJA NA VELIKI PETAK, NE ČINITE GREH! Popadija Višnja Kostić upozorava: To je najtužniji praznik, tada se ništa ne radi!
DA LI JE NOŠENJE KRSTA NA ODEĆI GREH? Otac Marko upozorava: Kada sam to video, morao sam da reagujem (VIDEO)