On objašnjava da, kada imamo poverenje u našeg stvoritelja, naša duša postaje upokojena, a bezbrižnost prirodno stanje uma.
Otac Rafailo, iguman Manastira Podmaine, dao je savet kako pravoslavni hrišćani treba da prevazilaze duhovne poteškoće.
- Neće ih prevazići, ako ih ne polože na pleća i u ruke Svedržitelja. Bezbrižnost je potvrda da smo u prisustvu Svedržitelja, ona je plod silne, moćne vere u njega - započinje otac Rafailo Boljević.
On objašnjava da kada imamo poverenje u našeg stvoritelja naša duša postaje upokojena, a bezbrižnost prirodno stanje uma.
- Sam Simvol vere počinje tim potpunim predavanjem u ruke Oca Svedržitelja i naše biće, ako istinski verujemo, je već uspokojeno, jer je otac Svedržitelj. U samoj liturgiji imate čak i jedan uslov, koji podrazumeva bezbrižnost u heruvimskoj molitvi i pesmi - navodi iguman manastira Podmaine.
Printscreen/Youtube/Манастир Подмаине - ПРОПОВЕДИ
Otac Rafailo
Ističe da je briga nepotrebna ako imamo poverenje u Boga.
- Svaku sada životnu brigu ostavimo, jer ne ide briga uz onoga koji je među nama i koji je radi nas tu. Kao oni koji će primiti cara svih. Ako je Car, i to kakav car, tu radi nas i sa nama čemu onda briga? Neumesno je brinuti, treba brinuti da ga ne povredimo brigom, nepažnjom, nemarnošću...
Za kraj daje savet kako treba da održavamo smirenost duše.
- Naše je da blagodarimo, da pevamo pobedničku pesmu , da mu budemo u duhu i životu odani i verni. Da pazimo da nas neka brižna pomisao ne inficira i ne rani i od njegovog svedržiteljstva, koje je izraz silne ljubavi i pažnje, ne odvoji - zaključuje otac Rafailo.
Iguman manastira Podmaine odgovara na pitanje "Kako reagovati ako neko iz porodice nije u veri i sa podsmehom gleda na našu pobožnost?", pa je naveo primer kako treba da se postavimo u tom slučaju.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Jedan od najučenijih i najuticajnijih arhijereja Ruske pravoslavne crkve 19. veka ostavio je snažnu pouku o tome kako gubimo Božiju zaštitu kada napustimo temelje dobra.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
U pouci za subotu 7. sedmice po Duhovima, sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto je trezvenost najjače oružje protiv zla i kako da na vreme osetimo njegov smrad pre nego što nas zavede i odvede u propast.