SVETI JUSTIN BEĆKOVIĆU OTKRIO ZAŠTO SRPSKI NAROD PROLAZI KROZ PATNJU: Akademik se prisetio susreta, evo šta mu je poručio svetitelj
Jednom prilikom ovaj srpski velikan se prisetio svog susreta sa Svetim Justinom Popovićem.
U svojim ,,Memoarima” patrijarh Gavrilo Dožić zabeležio je detalje organizacije i sprovođenja vojnog puča kojim je zbačena dotadašnja kraljevska vlada Cvetković–Maček (27. marta 1941. godine) i odbačen Trojni pakt.
Radio Beograd u svom Arhivu čuva izuzetno vredne zvučne zapise koji predstavljaju dragocene tragove srpske istorije i kulture. Među njima je i zapis u kome se čuje govor velikodostojnika SPC, patrijarha Gavrila Dožića, u kome se on izričito protivi sklapanju saveza između Jugoslavije i nacističke Nemačke.
U svojim ,,Memoarima” patrijarh Gavrilo Dožić zabeležio je detalje organizacije i sprovođenja vojnog puča kojim je zbačena dotadašnja kraljevska vlada Cvetković–Maček (27. marta 1941. godine) i odbačen Trojni pakt.
Tim povodom patrijarh Gavrilo održao je govor 27. marta 1941. godine preko Radio Beograda, Zagreba i Ljubljane. U tom govoru kazao je:
- Pomozi vam Bog braćo i deco svetosavska. Pred našu naciju u ove dane sudba je ponovo postavila pitanje kome ćemo se privoleti carstvu? Jutros u zoru na to pitanje je dat odgovor. Privoleli smo se Carstvu nebeskom tj. carstvu Božijem, istine i pravde narodne sloge i slobode. Bog pravde koji nas je do sada čuvao od propasti čuo je glas i molitve naše i ponovo nas je spasao od stramputica i skretanja sa našeg nepromenljivog istorijskog puta. Ako je Bog sa nama, šta nam mogu ljudi? Ako je živeti da živimo u svetinji i slobodi , ako li je mreti da umremo za svetinju i slobodu kao i mnogo miliona pravoslavnih predaka naših.
Vidovdan 1389. godine, Vidovdan 1914. godine i 27. mart 1941. godine isti su po suštini i motivima. Srpski narod manifestovao je svoju potpunu volju da ide do kraja protiv Hitlerove tiranije da bi tako zaštitio svoje nacionalne i državne interese.
Snimak možete čuti OVDE.
Jednom prilikom ovaj srpski velikan se prisetio svog susreta sa Svetim Justinom Popovićem.
Meštani sela Jovac kažu kako je jedan od njih, Dragoljub Krstić, sanjao da napravi crkvu u stablu drveta.
Odlukom državnih vlasti posle 1945. godine ova arhivska građa crkvene provenijencije data je „na staranje“ Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.
Poziv na rušenje saborne crkve u Prištini izazvao je duboku zabrinutost među Srbima i svim onima koji veruju u očuvanje kulturnog nasleđa, dok Eparhija raško-prizrenska oštro osuđuje ovaj ekstremistički čin.
Bujanovački paroh Mićo Zelenović rekao je pre par godina da srpsko stanovništvo napušta ovaj deo Srbije.
Ruski jeromonah otkrio na koj način su dva naroda povezani i to dokazao istorijskim činjenicama.
Sreća se ne može naći na kasnim noćnim gozbama, na pijankama ili na onim ozloglašenim mestima...
Posle svete liturgije, mitropolit sremski je naglasio značaj međusobne ljubavi u zajednici.
Kako nas drevni spisi vode ka unutrašnjem miru, duhovnoj snazi i životu ispunjenom ljubavlju, smirenjem i molitvom.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
Jednom prilikom, ovaj duhovnik je odgovorio na pitanje - Ko može povrediti čoveka? Iako bi mnogi pomislili da je to pitanje koje zahteva dug odgovor, otac Tadej je to objasnio u dve rečenice.
Priča o veri, ljubavi i čudu koje se desilo kada je nevreme ugasilo sva svetla, a u srcu jednog dečaka zablistala neugasiva svetlost.
Na svakom od elemenata igre stoji opis koliko poena nosi, kao i koje su sposobnosti karte u samoj igri.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Monaški starešina Kiparske pravoslavne crkve izazvao je incident na trgu grada Lamije i zbog takvog ponašanja odveden na prisilno lečenje.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.
Čestitati Bajram nije samo formalnost, već izraz iskrene želje za blagostanjem i srećom, što dodatno jača veze među ljudima različitih verskih i kulturnih pozadina.
Uz samo nekoliko sastojaka i malo strpljenja, otkrijte jednostavan način pripreme krofni koje su vekovima deo monaške trpeze – savršene za dane posta i trenutke kada želite da osetite toplinu prave domaće poslastice.