Duhovna riznica 24.04.2025 | 20:56

OVO SU 7 SMRTNIH GREHOVA: Sedmom smo izuzetno podložni, a niste znali da je na listi

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: M. Š.
OVO SU 7 SMRTNIH GREHOVA: Sedmom smo izuzetno podložni, a niste znali da je na listi
Religija.rs Evagrije Pontijsk

U ranom hrišćanstvu za reč ,,greh” korištena je grčka reč ,,amartija” (ἁμαρτία) koja se koristila u streličarskom sportu i značila je promašaj mete, cilja.

Mnogi ljudi doživljavaju greh kao spisak pravila šta smemo, a šta ne smemo da radimo. I ako počinimo greh, bićemo kažnjeni.

Ali, pravo shvatanje greha je ipak nešto malo drugačije. U ranom hrišćanstvu za reč ,,greh” korištena je grčka reč ,,amartija” (ἁμαρτία) koja se koristila u streličarskom sportu i značila je promašaj mete, cilja.

Pročitajte još...

Foto: Pixabax/felix_merler
 

 

Cilj hrišćanskog života jeste upodobljavanje i zajednica sa Bogom, a sve što nas udaljava od te zajednice sa Bogom predstavlja greh to jest promašaj cilja.

Koji su to 7 smrtnih grehova?

  • Požuda, blud
  • Gordost, oholost
  • Pohlepa, škrtost
  • Zavist
  • Proždrljivost
  • Gnev
  • Lenjost
  • U našem predanju, pod uticajem Rimokatoličke crkve, ustalilo se učenje da postoji sedam smrtnih grehova. Posmatrajući greh na taj način pogrešno zaključujemo da postoje grehovi koji su smrtni (neoprostivi) i oni koji nisu smrtni – lakši (oprostivi).

    Svaki greh je smrtan, jer nas udaljava od Boga – izvora života večnog. Stoga, sedam smrtnih grehova možemo jedino posmatrati i razumeti kao uzroke svih drugih grehova, upravo onako kako ih je shvatao i Evagrije Pontijski. Preciznije, Evagrije je napravio listu od osam „strašnih iskušenja ljudske duše“, koju je kasnije 590. godine papa Grgur Veliki suzio na sedam i proglasio „smrtnim“.

    Wikipedia
    Evagrije Pontijski

     

    Svi gresi, osim samoubistva, leče se pokajanjem. Pokajanje se za istinsko i delotvorno smatra samo onda kada je njegova posledica – ostavljanje greha. Bez te posledice, pokajanje je – besplodno. Ako se pak i pored kajanja smrtni greh ne ostavlja i dobrovoljno ne odbacuje, zbog snažne privezanosti za njega, i ako pokajnik ne udaljava od sebe uzroke greha ili ih sam dobrovoljno ne izbegava, onda je takvo pokajanje slabo, dvolično, površno, i ubraja se u dela licemerja. Ono predstavlja pogibeljni pokušaj čoveka da prevari i Boga i samoga sebe.

    Šta je pokajanje?

    - Upravo, to je početak istinskog hrišćanskog života i njegov uslov - protojerej Aleksandar Šmeman.

    Taj momenat je potvrđen u Svetom Pismu – da su sveštenoslužitelji oni koji imaju „vlast” da razrešavaju grehe grešnima, a to su reči Bogočoveka Isusa Hrista. Pokajanje, u crkvenom shvatanju i u crkvenoj misli, jeste momenat čovekovog prihvatanja svojih ličnih sagrešenja i potvrda, pre svega samom sebi, da nije izabrao pravi način i put za življenje i ostvarenje svojih životnih načela.

    Pokajanje i oproštaj grehova

    Hristos nas je pozvao na pokajanje, rekavši:

    - Pokajte se, jer se približilo Carstvo nebesko (Mt. 4, 17) , a Svetu Tajnu Pokajanja ustanovio je, obraćajući se svojim učenicima, rečima:

    - Što god svežete na zemlji biće svezano na nebu, i što god razdriješite na zemlji biće razdriješeno na nebu (Mt. 18, 18) .

    A drugom prilikom:

    - Primite Duh Sveti! Kojima oprostite grijehe, opraštaju im se; i kojima zadržite, zadržani su (Jn. 20, 23) . Pravo opraštanja i otpuštanja grehova prešlo je od apostola na episkope i sveštenike.

    Ako smatramo da greh nije i ne postoji u našem življenju, štaviše, da ga ne posedujemo, po rečima Jovana Bogoslova „mi se varamo”. Greh je upravo protivljene čoveka Bogu. Bog koji je sve priveo iz nebića u biće, pokazatelj je ljubavi i dokaz da je Bog ljubav.

    Primer iz Svetog Pisma i reči Gospodnje:

    - Idi i ne greši više da ti što gore ne bude - treba da odzvanjaju u našim srcima. Svi svetitelji su oplakivali svoje i tuđe grehove. Imamo primer pokajanje Davida i tu vidimo kolika je milost Božja. Car David ispoveda:

    - Njegove oči točile su suze dan i noć zbog bezbožnika koji su ga podrugljivo pitali gde je Bog njegov” (Ps. 42,3), piše hramsvetogsave.rs.

    BONUS VIDEO: Otac Borislav o jezivim detaljima pljačke crkve Svetog Ilije u Mirijevu: Kao da je bio demonizovan