Duhovni vođa Gruzije, koji je još 2020. godine u viziji najavio pandemiju, sada uzdrmava pravoslavni svet porukom o poslednjim vremenima.
Patrijarh gruzijski Ilija II, danas 92-godišnji duhovni vođa jedne od najstarijih hrišćanskih zajednica, još jednom potresa pravoslavni svet svojim rečima koje paraju savest i bude dušu. Njegovo novo proročansko upozorenje, izrečeno tokom nedeljne liturgije u Sabornoj crkvi Svete Trojice u Tbilisiju, odzvanja jednostavno i silovito: „Vreme ističe. Moramo biti spremni za Drugi dolazak Hristov.”
Patrijarh Ilija II, koji već decenijama predvodi Gruzijsku pravoslavnu crkvu, i ranije je bio prepoznat kao duhovni prorok našeg vremena. U martu 2020. godine – pre nego što je svet uopšte mogao naslutiti razmere pandemije – tokom besede u Sabornom hramu Svete Trojice u Tbilisiju izgovorio je viziju koja je tada delovala zagonetno, ali se ubrzo pokazala kao zastrašujuće tačna. Ispričao je kako je video „čoveka ognjene boje na konju kako prolazi iznad njegove glave”, a zatim i „dečaka koji je pljunuo na zemlju, načinio blato i nacrtao krst na svom čelu”. Patrijarh je tada rekao da mu je objavljeno:
- Uz pomoć Gospoda i krsta možemo pobediti bolest.
Mnogi su kasnije povezali ovu viziju s pandemijom koronavirusa, koja je ubrzo zatvorila ceo svet. Patrijarh je bio među retkima koji su pozvali iseljenike da se vrate u otadžbinu, govoreći da će „poželeti da pobegnu, ali da mnogi neće moći”. U to vreme, malo ko ga je ozbiljno shvatio – ali vreme je pokazalo koliko je njegovo viđenje bilo proročansko.
Gruzijska pravoslavna crkva, pod njegovim čvrstim vođstvom, tokom pandemije nije zatvarala crkve, nije prekidala bogosluženja, a ulice su bile osvećivane svetom vodom. Hramovi su ostali otvoreni, a liturgijski život nastavljen bez prekida – dok su mnoge druge zemlje bile zaključane i bez bogosluženja. Vernici u Gruziji zaista su osetili moć zaštite koju je Ilija II unapred najavio.
Patrijarh Ilija II poznat je ne samo po proročanstvima, već i po doslednosti svetootačkom predanju i odlučnoj borbi protiv sveprisutnog ekumenizma. Još 1997. godine učinio je jedan od najhrabrijih poteza među pravoslavnim poglavarima – izveo je Gruzijsku pravoslavnu crkvu iz Svetskog saveta crkava, organizacije u kojoj su, osim tradicionalnih hrišćanskih zajednica, okupljene i sekte, pa čak i grupacije koje su označene kao satanističke. Ovim činom pokazao je ne samo vernost čistoti pravoslavne vere, već i duhovnu pronicljivost koja ga i danas izdvaja.
Odbacio je i učešće Gruzijske pravoslavne crkve na Svepravoslavnom saboru na Kritu 2016. godine, ocenivši dokumenta Sabora kao neprihvatljiva, a Sabor sam kao lažni. Njegova nepokolebljiva vera, vera istog onog pravoslavlja koje su branili sveti oci i mučenici, učinila je da ga narod ne naziva samo patrijarhom – već i prorokom.
Danas, u vremenu kada se svet ponovo suočava s neizvesnošću, njegova nova poruka ne može se olako ignorisati.
- Naš život je poput merdevina – neki se penju, neki silaze. Moramo moliti Gospoda da bude s nama i da nas blagoslovi na tom putu... - rekao je patrijarh.Ilija, prenosi portal myrophoros.blogspot.com
- Vreme ističe. Moramo biti spremni za Drugi dolazak Hristov - ponovio je više puta, pozivajući narod da se okrene veri, pokajanju i molitvi, i da ne zaboravi da je zadatak sveštenstva – kako reče – „borba sa zlom i uzdizanje duhovnog života”.
Dok mnogi govore, on ostaje tih. Ali kada govori – njegove reči ostaju. I seju se u dušama onih koji još umeju da čuju.
Od ratova, zemljotresa i epidemija do duhovnog preporoda – proročke reči podvižnika sa Svete gore ukazuju na iskušenja poslednjih vremena, ali i na put ka spasenju.
Iako se njena predviđanja i dalje šire internetom, istraživači tvrde da ne postoje dokazi da ih je ikada izrekla, dok Pravoslavna Crkva upozorava na opasnosti slepog verovanja u ovakve fenomene.
Oni koji su bili nižeg rasta vaskrsnuće kao nešto viši, oni koji su bili višeg, kao niži, tako da ćemo po vaskrsenju svi biti iste visine i pošto ćemo moći da prolazimo kroz čvrstu materiju, moći ćemo da se prožimamo.
Mudri svetitelj upozoravao je da će Antihrist doći sa prividnom dobrotom, obećanjima i sažaljenjem, ali će se njegovo pravo lice otkriti kada učvrsti svoju vlast. Da li ćemo prepoznati?
U vremenu kada svetinje postaju meta relativizacije reči Svetog Pajsija odzvanjaju kao opomena: od umanjivanja svetitelja do opasnog puta ka zaboravu Boga kao Stvoritelja i Oca.
U zapisima iz 1901. i 1902. godine, ovaj ruski svetitelj predvideo je vreme kada će se svetinje gaziti, greh uzdizati, a istina izvrnuti u laž — i ostavio poruku koja i danas može da spase dušu i narod.
U vremenu kada turizam potiskuje duhovnost, jedan pravoslavni monah postao je stub zajednice – simbol nade i utehe za meštane, turiste i hodočasnike koji svakodnevno dolaze do ove bele svetinje između neba i mora.
Otac Josiah naglašava da nije potrebno biti veliki svetac da bismo izbegli ove zamke, već da budemo dovoljno razumni da prepoznamo šta nije dobro po nas.
Prema istorijskim podacima, oficire Jovana Mišnića, Dmitra Krgovića, Petra Krgovića, Blaža Radenovića, Janka Gaševića i Nikolu Baltića ubili su komunisti, a njihova tela bačena su u Bliškovsku jamu na planini Kovren.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Govoreći o iskušenjima koja predstoje, otac Grigorije poziva vernike na materijalnu, ali što je važnije – duhovnu pripremu za sve što, po njegovim rečima, dolazi.
Mitropolit zvorničko-tuzlanski kroz stihove otkriva da nas tokom 2025. godine čeka svet pun napetosti, lažnog mira i opasnih kompromisa, a ključno je ostati veran pravoslavnoj veri i Hristovom Carstvu.
Otac Josiah naglašava da nije potrebno biti veliki svetac da bismo izbegli ove zamke, već da budemo dovoljno razumni da prepoznamo šta nije dobro po nas.
U Velikoj Plani obijene dve svetinje u jednoj noći, a sveštenik Predrag Popović šalje potresnu poruku naciji o zlu koje se širi iznutra. Talas skrnavljenja oltara i ikona, započet još tokom Velikog posta, prerasta u duboku krizu duhovnog identiteta.
U svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“, Sveti Teofan Zatvornik tumači duboku istinu o hramu u kome jedino Gospod može prebivati — hramu ljudskog srca, ako je celo i bez podele.
U pojedinim krajevima Srbije još se priprema ovaj neobični prebranac, čija slatka nota i prepečena slanina stvaraju spoj koji budi sećanja i menja sve što ste mislili da znate o ovom jelu.