U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
U Svetom gradu Jerusalimu, pod predsedavanjem patrijarha Teofila III, održano je zasedanje Svetog arhijerejskog sabora Jerusalimskog patrijarhata, na kojem su razmatrana ključna upravna, duhovna i pastirska pitanja Crkve Sionske.
Poseban značaj ovoj saborskoj sednici dalo je razmatranje najnovijih događaja vezanih za praznik Vaskrsenja Hristovog, sa naglaskom na izazove u organizaciji tradicionalne proslave silaska Blagodatnog Ognja u Hramu Vaskrsenja. Patrijarh Teofil izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog mera izraelskih vlasti, koje su i ove godine ponovo ograničile pristup hodočasnicima tokom ovog svetog događaja, naglašavajući da takve odluke narušavaju duhovnu slobodu i svetost mesta koje pravoslavna crkva poštuje već vekovima.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh Teofil sa patrijarhom Porfirijem
- Jerusaliski patrijarhat ostaje veran svom duhovnom poslanju i nastavlja svedočanstvo Vaskrsenja u skladu sa ustaljenim poretkom i svetim predanjem - poručio je patrijarh Teofil, naglasivši da nijedna spoljašnja prepreka ne može ugasiti svetlost Vaskrsenja.
Na Saboru je pomenuto i pismo novog arhiepiskopa Albanije, Njegovog Blaženstva Jovana, koje je ocenjeno kao izraz bratske ljubavi i duhovnog zajedništva. Patrijarh Teofil i arhijereji Jerusalimskog Patrijarhata uputili su molitve za blagosloveno arhipastirsko služenje novog poglavara Albanije, uz sećanje na njegovog prethodnika, blaženopočivšeg Anastasija, koji je ostavio dubok trag u životu cele pravoslavne crkve.
Važan deo zasedanja bio je posvećen kadrovskim promenama i postavljanjima, s ciljem jačanja crkvenog i misionarskog rada na svetim mestima i širom regiona. Izdvojene su sledeće najznačajnije odluke:
Imenovanje mitropolita Makarija iz Katara za novog mitropolita Ptolemaide – Akre;
Postavljenje arhiepiskopa Aristobula iz Madave za arhiepiskopa Katara;
Arhimandrit Siluan dobio je dužnost Generalnog nadzornika Severozapadne Obale;
Arhimandrit Matej, nakon što je podneo ostavku na mesto direktora Patrijaršijske škole, imenovan je za igumana manastira Svetog Jovana Krstitelja.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh Teofil
U završnom delu sednice, Sveti Sabor izrazio je posebnu zabrinutost zbog sve izraženijih ratnih dešavanja u Svetoj zemlji i regionu. Uz duboku molitvu za mir, upućen je poziv svim verujućima da istraju u veri i ljubavi, svesni da je jedinstvo Pravoslavlja temelj našeg svedočenja Hrista raspetog i vaskrslog.
Odluke Sabora biće prosleđene svim pomesnim pravoslavnim crkvama, uz poruku da Jerusalimski Patrijarhat ostaje čvrsto ukorenjen u služenju svetim mestima i duhovnoj misiji čuvanja Vaskrsnog svetla za čitav pravoslavni svet.
U trenutku kada Bliski Istok prolazi kroz ozbiljne izazove, novi američki ambasador Majk Hakabi položio je rukom pisanu molitvu predsednika Donalda Trampa na Zid plača, prenoseći poruku nade i jedinstva.
U svetinji na mestu Hristovog groba, pred hiljadama vernika i pod strogim merama bezbednosti, pojavio se sveti plamen – nevidljiv, neoskvrnjen, večan. Ovo čudo još jednom je potvrdilo da vera ne zna za granice, a nada ne prestaje da svetli ni u najmračnijim vremenima.
Uprkos napetostima i izazovima, palestinski hrišćani u Crkvi Rođenja Hristovog dočekali Blagodatni oganj, potvrđujući da vera nije slomljiva ni pod težinom rata.
Pred praznik Svetog Vasilija Ostroškog, kamenitim stazama iz rodnih Mrkonjića do manastira u beloj litici, tradicionalno hiljade vernika idu ka svetinji koja nadilazi sve granice — moleći za isceljenje, pokajanje i čudo.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.