Duhovna riznica 19.04.2025 | 21:01

VASKRS POD BOMBAMA: Na mesto Hristovog rođenja u Vitlajemu, stigao plamen Blagodatnog ognja iz Jerusalima, čime je u Palestini započela vaskršnja noć

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
VASKRS POD BOMBAMA: Na mesto Hristovog rođenja u Vitlajemu, stigao plamen Blagodatnog ognja iz Jerusalima, čime je u Palestini započela vaskršnja noć
Wisam Hashlamoun / AFP / Profimedia Vaskršnja noć u crkvi Hristovog rođenja

Uprkos napetostima i izazovima, palestinski hrišćani u Crkvi Rođenja Hristovog dočekali Blagodatni oganj, potvrđujući da vera nije slomljiva ni pod težinom rata.

U tišini Vitlajema, pod noćnim nebom koje je obasjano samo svetlom vere, pravoslavni hrišćani se okupljaju, uprkos bombama i ratnoj opasnosti, da bi uz toplinu plamena Blagodatnog ognja, bogosluženje i nadu dočekali Vaskrs. U srcu ove drame, koja je duhovno iscrpljujuća, ali nikada nije slomila duše vernih, nalazi se Crkva Rođenja Hristovog – mesto gde je sam Gospod rođen. Ovde, pod svetlom hiljada sveća, ponovo zrači sveta tajna vaskrsenja, koja nadmašuje sve ljudske patnje i poteškoće.

Wisam Hashlamoun / AFP / Profimedia
 

 

I ove godine, u Vaskršnjoj noći, na ovom svetom mestu, donet je plamen Blagodatnog ognja, simbol najuzvišenije svetlosti koja je od davnina bila znak božanske prisutnosti i duhovne obnove. Tim svetim plamenom, započelo je obeležavanje vaskršnje večeri, ona koja je za svakog hrišćanina najuzvišeniji trenutak godine. Taj plamen nije samo svetlost, on je snaga vere, koja je, uprkos svim iskušenjima, neuništiva. Donet iz Jerusalima, ovog Blagodatnog ognja i ovog puta nije zatrošeno značenje: on je obnovljenje svetlosti, vaskrsenje nade i božanske prisutnosti usred borbi koje ne prestaju.

U trenutku kada se na Zapadnoj obali svuda oseća težina života pod okupacijom, Crkva Rođenja Hristovog ostaje svetionik nade. Nije to samo mesto Isusovog rođenja, ono je i odraz onoga što je, kroz vekove, hrišćanski narod nosio u srcu – nepokolebljivu veru koja ne može biti stisnuta, ni uništena. Tokom najuzvišenijeg trenutka ponoćne Vaskršnje liturgije, kada se svi okupljeni uzdižu u ljubavi i molitvama, onaj ko odražava svetlost – Hristos vaskrsava iz mrtvih, i sa njim, vaskrsava i vera ovog naroda.

Wisam Hashlamoun / AFP / Profimedia
 

 

Ali, iza ove svetlosti, u ovoj crkvi koja je tihi svedok istorije, svakodnevni život Palestinaca nije ni približno miran. Iako su najsvetiji trenutci prošlosti okupljali hrišćane iz svih krajeva sveta, sada je ovaj prostor opterećen ratnim opasnostima. Betlehem nije samo mesto gde se slavi, to je i grad koji doživljava nemirne trenutke, kada iznad njega ne prolazi samo svetlost s neba, već i senke bombi koje zasipaju područje. Duhovni otpor, koji je uporan kao svaki hrišćanin, ponovo se potvrđuje. Iako mnoštvo vernika ne može da kroči u Jerusalim, udaljeni su od svetog grada okruženog vojnim barijerama, nisu lišeni nade.

Palestinski hrišćani na Zapadnoj obali nose duboku tugu, ali i snažnu veru. Oni nisu samo "gosti" na svetoj zemlji, oni su njeni nosioci, ponosni na svoju baštinu i bogatstvo tradicija koje nisu zaboravili, uprkos svim izazovima. Kako bi dočarali najlepši trenutak Vaskrsa, kući nose kolačiće "maamoul", punjene datuljama, simbolizujući trnovu krunu Isusa Hrista, ili boje jaja, koja nose duhovnu simboliku vaskrsenja. Ove tradicije nisu samo običaji, one su središte njihovog postojanja, sredstvo otpora u svakodnevnim borbama.

Wisam Hashlamoun / AFP / Profimedia
Vaskršnja noć u crkvi Hristovog rođenja

 

Tako, pod jekovima ratnih sirena i neprekidnim zasipanjima bombama, palestinski hrišćani ostaju nepokolebljivi. U najtežim trenucima, u nemoguće izazovnim vremenima, njihova vernost ostaje najuzvišeniji dokaz da prava svetlost može sijati čak i u najmračnijim noćima. I ove Vaskršnje subote, kad se za njima sve zatvara, kad su na svakom koraku podsetnik na patnje sveta, oni ne zaboravljaju: U toj tišini, vaskrsenje se dešava – ne samo u hramu, već u svakom verniku, u svakom srcu koje ne posustaje, u svakom koraku nade.

Ova noć, pod svetlom vere, više je od od običnog bogosluženja. To je noć koja pokazuje svetu da vera palestinskih hrišćana nije samo stvar prošlosti, već življenja u trenutnom svetu. Vaskrsenje Hristovo je i dalje i njihovo vaskrsenje.