Mnogi brakovi se sklapaju dok parovi još plutaju u oblacima zaljubljenosti i neretko, brzo i "pucaju".
Zaljubljenost je uzvišeno stanje u kojem osećamo da je druga osoba savršena. Srce brže kuca, leptirići lepršaju u stomaku, a svet dobija ružičastu nijansu. Sve izgleda moguće, svi problemi rešivi. U toj euforiji, mnogi parovi odlučuju da stupe u brak, verujući da je ta snažna emocija - ljubav. Ipak, ono što se često previdi jeste činjenica da zaljubljenost nije isto što i ljubav.
Zaljubljenost, koliko god da je lepa, prolazna je. To je emocionalni vrhunac koji ne može trajati večno. Kada se ta faza završi, mnogi se prvi put zaista "pogledaju", ali tada često više ne prepoznaju osobu pored sebe. Sve ono što je do tada delovalo simpatično ili se ignorisalo u ime "hemije", postaje nepodnošljivo. Počinje razočaranje, osećaj prevare - ali ne zato što je partner postao drugačiji, već zato što ga nikada nismo stvarno upoznali.
Freepik
Ljubav je daleko više od zaljubljenosti
Ljubav je nešto sasvim drugo. Ljubav je tiha, stabilna, strpljiva. Ona nije zaslepljenost, već jasno viđenje druge osobe, sa svim njenim vrlinama i manama - i svesna odluka da joj se, uprkos svemu, posvetimo. Ljubav ne traži savršenstvo, već prihvatanje. Ona se ne rađa iz euforije, već iz dubokog razumevanja, poštovanja i zajedničkog rasta.
Nažalost, mnogi brakovi se sklapaju dok parovi još uvek plutaju u oblacima zaljubljenosti i neretko, brzo i "pucaju".
O tome je u jednoj od svojih beseda govorio i otac Miloš Vesin, koji je rekao da je zaljubljenost toliko opasna da bi zakonom zaljubljenom čoveku trebalo zabraniti da donosi dalekosežne odluke.
Wikimedia/Andrija12345678
Otac Miloš Vesin
- Zaljubljen čovek nije normalan čovek. E sad ja tu osećam kako neki lepterići lete po meni, i tako dalje, i ta idruga osoba oseti isto, i mi samo onda kao zaljubljeni. I mi onda izlazimo zajedno, da ne kažem da se zabavljamo, i na osnovu toga rešimo da stupimo u brak. Zaljubljenost je divna stvar, ali, zaljubljenom čoveku bi zakonom trebalo zabraniti da donosi dalekosežne odluke - istakao je otac Miloš Vesin i dalje objasnio zašto:
- Zato što on nije normalan. Zato što zaljubljenost treba da preraste u ljubav. I ono što mi danas vrlo često čujemo, kao sveštenici, dođu posle 5-10,15,20 godina, pogotovo ovi posle dve ili godinu godinu dana, i kažu da "ne vole je više ili ne voli ga više". Čuj, ne voli ga više! Pa, šta znači to "više"? Nisi ga nikada ni volela - zaključio je otac Miloš.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Dok savremeno društvo često posmatra razvod kao nešto uobičajeno, Crkva ga vidi kao bolan i krajnji izlaz, moguć samo u retkim, izuzetno teškim situacijama.
Savremeni način života, ubrzan tempo, ekonomska nesigurnost, kao i rastući individualizam doveli su do toga da se brak i porodica sve više doživljavaju kao teret, a ne kao duhovni i emocionalni oslonac.
Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima.
Pod budnim blagoslovom mitropolita mileševskog, obnovljeni hram Vaznesenja Gospodnjeg spreman je da ponovo zaštiti tajne molitve i duhovnu nadu budućih pokolenja — pod krovom koji čuva i ruku Svetog Save.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.