Prva hodočašća na ovom svetilištu su počela u 19. veku, a svemu je prethodio san jednog meštanina u kom se pojavila Bogorodica.
Što je Lurd za Francusku to je Ilača za Srem, kažu pisci o Marijanskim svetištima.
Gospa se u Lurdu ukazala 1858. godine gde je potekao čudotvorni izvor, a isto se događa u Ilači sedam godina kasnije.
Francusko svetilište
Youtube/Leon Pereira
Lurd je čuveno svetilište na jugu Francuske, zbog pećine u kojoj se 1858. godine, kako se veruje, 14-godišnjoj Bernadeti ukazala Bogorodica.
Svake godine Lurd poseti više od šest miliona vernika, a Bogorodica je jedan je od praznika tokom kojeg se u tom svetilištu okupi najviše ljudi.
Na samom istoku Hrvatske, na granici između Slavonije i Srema, uz prugu Vinkovci – Šid, nalazi se malo selo Ilača, koje se naziva i tzv. sremski Lurd. To je drevno hodočasničko mesto u đakovačkoj biskupiji. Kroz vekove su mnogi vernici hodočastili Gospi Ilačkoj, a glavno hodočašće održava se na praznik Velike Gospe.
Godine 1865. seljak Petar Lazin primetio je vodu koja je tekla iako nije bilo kiše. Kopajući štapom na tom mestu, naišao je na jak mlaz vode. Od tada, izvor nije presušio. Te iste večeri, mladić Đuka Ambrušević imao je san u kojem je vidio Blaženu Devicu Mariju s detetom, belom krunom na glavi i odevenu u belu i plavu odeću. Gospa mu je rekla da je izvor njen i da ga treba ogradi, kako bi životinje s njega pile vodu. Kada se probudio, Đuka je kraj svog kreveta opet vidio isti lik iz sna, koji je ubrzo nestao.
Uveren u svoj san, Đuka je ogradio izvor, poznat kao Ilačka vodica, koja je ubrzo postala poznata po tome što su se bolesnici koji su u njoj prali oči i rane počeli ozdravljati. Tako su započela prva hodočašća.
Na Malu Gospu iste godine Gospa se više puta ukazala na izvoru. Crkvene vlasti su, iako nisu imale dokaze, bile protiv pobožnosti, ali kada su svedoci pod potvrdili istinitost, pobožnosti su bile dopuštene. Ilačka vodica nije se razlikovala od obične vode, pa su sva ozdravljenja pripisana Gospinom zagovoru.
Godinu dana nakon ukazanja, 1866., izgrađena je manja kapelica, a već iduće godine započela je izgradnja veće crkve, koja je posvećena na Veliku Gospu 1870. godine. Od tada je Ilača postala mesto hodočašća za hiljade Hrvata, Rusina, Nemaca i Mađara, koji su živeli na tom području.
Više puta u istoriji je bilo težnji za približavanjem i rešavanjem podela, ali one praktično i danas postoje, a ponovna unija nikada nije uspostavljna.
Manastir Svete Paraskeve na Hvaru, osnovan 1561. godine, bio je važna pravoslavna svetinja, koja je kroz vekove pretrpela različite promene, vlasti i nacionalizaciju posle Drugog svetskog rata.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, svetac nas podseća da su oči Gospodnje prisutne na svakom mestu, pozivajući nas na potpunu pažnju prema sebi, ne samo u spoljašnjem svetu, već i u srcu, kako bismo u postu postigli unutrašnju ispravnost i slobodu od greha.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Ljubav, koja je spojila sa Srbinom, naterala je jednu Portorikanku da promeni veru i zavoli srpske običaje. Želja da se krsti u pravoslavnoj crkvi ostvarila joj se tokom novogodišnjih praznika.
Krajem 2022. godine, stigao je na misiju u Evropu, tačnije u Mađarsku, gde je dve godine učio jezik, a početkom ove godine kroz novu misiju i zvanje, stigao je u Mužlju.
Doktor Sergio Alfier potvrdio je da je tokom lečenja u bolnici poglavar katoličke crkve preživeo dva kritična trenutka, kada mu je život bio u opasnosti.
Čestitati Bajram nije samo formalnost, već izraz iskrene želje za blagostanjem i srećom, što dodatno jača veze među ljudima različitih verskih i kulturnih pozadina.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.