WikipediaU Izniku su sačuvane zidine iz drevne Nikeje
Proces kanonizacije zahteva dva priznata čuda, a Karlo je već bio beatifikovan 2020. godine zahvaljujući čudu izlečenja brazilskog deteta.
Mladić rođen u Londonu, koji je poznat kao "Božiji influenser", zvanično će postati svetac u katoličkoj crkvi. Karlo Akutis, koji je preminuo od leukemije 2006. godine sa samo 15 godina, biće kanonizovan u aprilu, nakon što mu je papa Franja pripisao drugo čudo.
Kanonizacija Karla Akutisa ima poseban značaj jer on postaje prvi svetac iz generacije milenijalaca, što može imati snažan uticaj na mlađe generacije vernika.
Karlo je rođen u Velikoj Britaniji, ali je odrastao u Italiji i bio je poznat po kreiranju veb-sajtova za svoju parohiju i školu. Najviše pažnje privukao je sajtom na kojem je dokumentovao čuda, koji je pokrenut neposredno pre njegove smrti i kasnije preveden na više jezika.
Proces kanonizacije zahteva dva priznata čuda, a Karlo je već bio beatifikovan 2020. godine zahvaljujući čudu izlečenja brazilskog deteta. Drugo čudo pripisano njemu dogodilo se 2024. godine kada je student iz Firence izlečen od krvarenja u mozgu nakon traume glave.
Shutterstock
Papa Franja
Papa Franja je najavio da će Karlo biti proglašen za sveca tokom vikenda koji počinje 26. aprila. Ova vest je odjeknula među vernicima širom sveta, posebno među mladima koji su inspirisani njegovim delom.
Da bi postao svetac, pojedinac mora da prođe posthumno suđenje, procenu njegovih fizičkih i duhovnih ostataka. Vatikanska kancelarija odgovorna za ovo pitanje, Dikasterijum za svece, ima zadatak da istraži da li je kandidat bio duhovno uzoran za života i kako se pokazao po smrti. Svaki od njih, da bi bio kanonizovan, mora imati dva naučno neobjašnjiva čuda koja mu se pripisuju, piše Gardijan.
Akutis se snimio i objavio da mu je „suđeno da umre“. Onda se 2006. godine, kada je imao 15 godina, razboleo od groznice i bola u grlu. Simptomi su se pogoršali, dijagnostikovana mu je leukemija, doživeo je cerebralno krvarenje i pao u komu. Nakon nekoliko dana konstantovana mu je moždana smrt.
Nedugo zatim njegove stvari su predate istorijskom komitetu lokalne nadbiskupije koja je počela sa ispitivanjem njegovih šansi da postane svetac.
Godine 2012. komitet je objavio prve naznake da bi Akutis mogao da postane svetac. Posle kratkog ispitivanja Akutis se pominje kao „potencijalno prvi milenijalski svetac“ i „svetac zaštitnik interneta“, a malo je „kandidata“ napredovalo tako brzo kao on.
Mala, ali aktivna zajednica katolika Afroamerikanaca, podnosi Vatikanu peticiju za ubrzanu kanonizaciju šest kandidata za svece. Od njih je najstariji Pjer Tusen koji je mrtav već 171 godinu.
Osim što je spor proces i što svaka grupa, poput političke, mora pregovarati o svom kandidatu, ovaj proces je veoma skup, jer crkva naplaćuje svaku pojedinačnu radnju i odluku.
Pre ulasku u verski objekat, vernici različitih religija imaju običaje koji se međusobno odvajaju, međutim svrha svih je ista - da se ispoštuje propisana tradicija kojom poštujemo svetinju.
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Mnoga deca u Beogradu, Nišu ili Novom Sadu nisu čula za Deževu i Miščiće. Vode ih na ekskurzije u Grčku i Tursku, a zaobilaze postojbinu Stefana Nemanje i Svetog Save, kazuje penzionisani profesor Mirko Popovac, koji svakodnevno prolazi pored ostataka Saborne crkve Nemanjića.
Prema lokalnom predanju, Sveti Rafail, Sveti Nikola i Sveta Irina i danas čine čuda. Verujući svedoče da im se svetitelji javljaju u vidu monaha ili prosjaka, ohrabruju ih i upućuju da dođu u manastir na poklonjenje.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U nedelju je telefonom razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i pomenuo „patnju voljenog ukrajinskog naroda“ u svom prvom nedeljnom blagoslovu na Trgu Svetog Petra.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.