WikipediaU Izniku su sačuvane zidine iz drevne Nikeje
Proces kanonizacije zahteva dva priznata čuda, a Karlo je već bio beatifikovan 2020. godine zahvaljujući čudu izlečenja brazilskog deteta.
Mladić rođen u Londonu, koji je poznat kao "Božiji influenser", zvanično će postati svetac u katoličkoj crkvi. Karlo Akutis, koji je preminuo od leukemije 2006. godine sa samo 15 godina, biće kanonizovan u aprilu, nakon što mu je papa Franja pripisao drugo čudo.
Kanonizacija Karla Akutisa ima poseban značaj jer on postaje prvi svetac iz generacije milenijalaca, što može imati snažan uticaj na mlađe generacije vernika.
Karlo je rođen u Velikoj Britaniji, ali je odrastao u Italiji i bio je poznat po kreiranju veb-sajtova za svoju parohiju i školu. Najviše pažnje privukao je sajtom na kojem je dokumentovao čuda, koji je pokrenut neposredno pre njegove smrti i kasnije preveden na više jezika.
Proces kanonizacije zahteva dva priznata čuda, a Karlo je već bio beatifikovan 2020. godine zahvaljujući čudu izlečenja brazilskog deteta. Drugo čudo pripisano njemu dogodilo se 2024. godine kada je student iz Firence izlečen od krvarenja u mozgu nakon traume glave.
Shutterstock
Papa Franja
Papa Franja je najavio da će Karlo biti proglašen za sveca tokom vikenda koji počinje 26. aprila. Ova vest je odjeknula među vernicima širom sveta, posebno među mladima koji su inspirisani njegovim delom.
Da bi postao svetac, pojedinac mora da prođe posthumno suđenje, procenu njegovih fizičkih i duhovnih ostataka. Vatikanska kancelarija odgovorna za ovo pitanje, Dikasterijum za svece, ima zadatak da istraži da li je kandidat bio duhovno uzoran za života i kako se pokazao po smrti. Svaki od njih, da bi bio kanonizovan, mora imati dva naučno neobjašnjiva čuda koja mu se pripisuju, piše Gardijan.
Akutis se snimio i objavio da mu je „suđeno da umre“. Onda se 2006. godine, kada je imao 15 godina, razboleo od groznice i bola u grlu. Simptomi su se pogoršali, dijagnostikovana mu je leukemija, doživeo je cerebralno krvarenje i pao u komu. Nakon nekoliko dana konstantovana mu je moždana smrt.
Nedugo zatim njegove stvari su predate istorijskom komitetu lokalne nadbiskupije koja je počela sa ispitivanjem njegovih šansi da postane svetac.
Godine 2012. komitet je objavio prve naznake da bi Akutis mogao da postane svetac. Posle kratkog ispitivanja Akutis se pominje kao „potencijalno prvi milenijalski svetac“ i „svetac zaštitnik interneta“, a malo je „kandidata“ napredovalo tako brzo kao on.
Mala, ali aktivna zajednica katolika Afroamerikanaca, podnosi Vatikanu peticiju za ubrzanu kanonizaciju šest kandidata za svece. Od njih je najstariji Pjer Tusen koji je mrtav već 171 godinu.
Osim što je spor proces i što svaka grupa, poput političke, mora pregovarati o svom kandidatu, ovaj proces je veoma skup, jer crkva naplaćuje svaku pojedinačnu radnju i odluku.
Pre ulasku u verski objekat, vernici različitih religija imaju običaje koji se međusobno odvajaju, međutim svrha svih je ista - da se ispoštuje propisana tradicija kojom poštujemo svetinju.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Kad umor savlada i snaga oslabi, samo jedan izvor daje novu krepost. Prorok Isaija u svojim nadahnutim rečima otkriva tajnu duhovne snage koja ne jenjava – onaj koji se nada Gospodu, uzdiže se kao orao, trči bez umora i hoda bez posustajanja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Bio je u savezništvu sa Vizantijom, što mu nije pomoglo da zaštiti svoju zemlju od cara Samuila, koji je osvojio Duklju 1009/1010, a njega utamničio u Prespi, na jugozapadu današnje Makedonije.
Njihov otpor protiv vlasti često je doveo do najokrutnijih kazni, a istorija je ispunjena njihovim mučeničkim smrtnim kaznama, od spaljivanja na lomači do hranjenja zverima.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Čestitati Bajram nije samo formalnost, već izraz iskrene želje za blagostanjem i srećom, što dodatno jača veze među ljudima različitih verskih i kulturnih pozadina.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.