U vreme pape Pavla VI, 1969. godine katolička crkva je promenila liturgijski spomen ovog svetitelja, ali njegova poruka ljubavi i dalje živi u srcima vernika širom sveta.
Svaka religijska tradicija nosi sa sobom bogatstvo svetaca i njihove svetkovine, koje čine temelj verskog života. Ipak, nije svaki svetac zauzeo svoje mesto na opštem kalendaru rimskih svetaca. Jedan od najslavnijih svetaca, poznat u mnogim kulturama i tradicijama, jeste Sveti Valentin, zaštitnik zaljubljenih. Međutim, zvanični katolički kalendar, poznat kao Martyrologium Romanum, promenio je svoju uredbu 1969. godine, kada je Sveti Valentin uklonjen iz opšteg kalendara, ali nije ukinut njegov status sveca.
Odluka da se Sveti Valentin izostavi iz opšteg kalendara zapravo nije bila jednostavno doneta. Potiče iz želje da se očisti katolička tradicija od svetaca čije je postojanje bilo nedovoljno dokumentovano ili nije bilo dovoljno sigurno. Iako su mnogi smatrali da Valentinovo ima duboko ukorenjeno značenje u kulturi, katolička crkva je smatrala da zbog nedostatka pouzdanih istorijskih podataka o životu ovog svetitelja, njegov spomen više nije prikladan za opšti kalendar.
Printscreen
Ikona Svetog Calentina
Iako je, dakle, Sveti Valentin uklonjen iz Martyrologium Romanum, njegovo obeležavanje 14. februara ostaje u srcima mnogih vernika i van okvira zvaničnih bogosluženja. U nekim je biskupijama, sve do današnjeg dana, moguće da se svečano slavi u kontekstu lokalnih običaja. To nije samo dan posvećen ljubavi, već i dan kada se podsećamo na hrišćansku dimenziju ljubavi koja treba da oblikuje život svakog vernika.
Zanimljivo je da se u katoličkom obeležavanju Dana zaljubljenih, kako ga popularno nazivamo, ne radi samo o ljubavi između partnera, već i o širem poimanju ljubavi u kontekstu hrišćanske poruke – ljubavi prema Bogu, prema bližnjemu, prema svim bićima.
Shutterstock
Sveti Valentin
Takođe, valja napomenuti da se u mnogim katoličkim zajednicama danas, iako u misama ne postoji obavezan spomen Svetog Valentina, i dalje praktikuju različiti obredi i običaji, od svetih misa do molitvenih zajednica, koje i dalje odaju poštovanje ovom svetitelju. Tako je Valentinovo postalo vreme kada se ne samo slavljenici zaljubljenih podsećaju na vrednost ljubavi, već i u svetlu hrišćanske tradicije, na odgovornost svakog vernika da ljubav bude na prvom mestu u njegovom životu.
Uzimajući u obzir sve ove promene, postavlja se pitanje da li smo u ovom digitalnom dobu zaboravili suštinu Valentinova ili ga svodimo na nešto površno, komercijalizovano, što je zapravo u suprotnosti sa dubokom porukom koju nam Sveti Valentin, kao i svaki svetac, nosi. Bez obzira na promene u zvaničnom kalendaru, ljubav je veća od svakog datuma i čini nas onima što jesmo. A ona prava hrišćanska ljubav, ona koja je volja i Božja blagost, ne može biti ukaljana ni kalendarom ni tradicijama.
Slika Gospe od Gvadalupe koja se nalazi u bazilici povezana je s nekoliko čudesnih i značajnih fenomena koji su fascinirali i još fasciniraju teologe, naučnike i vernike.
Sva braća i sestre su joj bili uhranjeni, zdravi, samo je ona od njih odskakala da je čak kum porodice upozoravao njenog oca da se spreme za najgore. Međutim, Bog je za nju imao druge planove.
U besedi za sredu 7. sedmice po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović upozorava na tri strasti koje uništavaju duhovno pastirstvo i otkriva vrline koje vode ka spasenju i pravoj službi Bogu.
Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima.
Pod budnim blagoslovom mitropolita mileševskog, obnovljeni hram Vaznesenja Gospodnjeg spreman je da ponovo zaštiti tajne molitve i duhovnu nadu budućih pokolenja — pod krovom koji čuva i ruku Svetog Save.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Poslednjih godina Svetog Trifuna, zaštitnika vinogradara, koga slavi pravoslavna crkva, sve više zasenjuje Sveti Valentin ili Dan zaljubljenih, iako se i dalje sa sigurnošću ne može reći ko je bio Sveti Valentin.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
U jednom trenutku katolička crkva je morala da izda dekret kojim je potvrdila da hrt nije svetac, nakon što je jedan grad proglasio psa svecem i mučenikom.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.