U vreme pape Pavla VI, 1969. godine katolička crkva je promenila liturgijski spomen ovog svetitelja, ali njegova poruka ljubavi i dalje živi u srcima vernika širom sveta.
Svaka religijska tradicija nosi sa sobom bogatstvo svetaca i njihove svetkovine, koje čine temelj verskog života. Ipak, nije svaki svetac zauzeo svoje mesto na opštem kalendaru rimskih svetaca. Jedan od najslavnijih svetaca, poznat u mnogim kulturama i tradicijama, jeste Sveti Valentin, zaštitnik zaljubljenih. Međutim, zvanični katolički kalendar, poznat kao Martyrologium Romanum, promenio je svoju uredbu 1969. godine, kada je Sveti Valentin uklonjen iz opšteg kalendara, ali nije ukinut njegov status sveca.
Odluka da se Sveti Valentin izostavi iz opšteg kalendara zapravo nije bila jednostavno doneta. Potiče iz želje da se očisti katolička tradicija od svetaca čije je postojanje bilo nedovoljno dokumentovano ili nije bilo dovoljno sigurno. Iako su mnogi smatrali da Valentinovo ima duboko ukorenjeno značenje u kulturi, katolička crkva je smatrala da zbog nedostatka pouzdanih istorijskih podataka o životu ovog svetitelja, njegov spomen više nije prikladan za opšti kalendar.
Printscreen
Ikona Svetog Calentina
Iako je, dakle, Sveti Valentin uklonjen iz Martyrologium Romanum, njegovo obeležavanje 14. februara ostaje u srcima mnogih vernika i van okvira zvaničnih bogosluženja. U nekim je biskupijama, sve do današnjeg dana, moguće da se svečano slavi u kontekstu lokalnih običaja. To nije samo dan posvećen ljubavi, već i dan kada se podsećamo na hrišćansku dimenziju ljubavi koja treba da oblikuje život svakog vernika.
Zanimljivo je da se u katoličkom obeležavanju Dana zaljubljenih, kako ga popularno nazivamo, ne radi samo o ljubavi između partnera, već i o širem poimanju ljubavi u kontekstu hrišćanske poruke – ljubavi prema Bogu, prema bližnjemu, prema svim bićima.
Shutterstock
Sveti Valentin
Takođe, valja napomenuti da se u mnogim katoličkim zajednicama danas, iako u misama ne postoji obavezan spomen Svetog Valentina, i dalje praktikuju različiti obredi i običaji, od svetih misa do molitvenih zajednica, koje i dalje odaju poštovanje ovom svetitelju. Tako je Valentinovo postalo vreme kada se ne samo slavljenici zaljubljenih podsećaju na vrednost ljubavi, već i u svetlu hrišćanske tradicije, na odgovornost svakog vernika da ljubav bude na prvom mestu u njegovom životu.
Uzimajući u obzir sve ove promene, postavlja se pitanje da li smo u ovom digitalnom dobu zaboravili suštinu Valentinova ili ga svodimo na nešto površno, komercijalizovano, što je zapravo u suprotnosti sa dubokom porukom koju nam Sveti Valentin, kao i svaki svetac, nosi. Bez obzira na promene u zvaničnom kalendaru, ljubav je veća od svakog datuma i čini nas onima što jesmo. A ona prava hrišćanska ljubav, ona koja je volja i Božja blagost, ne može biti ukaljana ni kalendarom ni tradicijama.
Slika Gospe od Gvadalupe koja se nalazi u bazilici povezana je s nekoliko čudesnih i značajnih fenomena koji su fascinirali i još fasciniraju teologe, naučnike i vernike.
Sva braća i sestre su joj bili uhranjeni, zdravi, samo je ona od njih odskakala da je čak kum porodice upozoravao njenog oca da se spreme za najgore. Međutim, Bog je za nju imao druge planove.
U Nedelju krsnopoklonu, svetitelj jasno poručuje da bez krsnog znamenja nema istinskog hoda za Gospodom – jer se upravo kroz stradanje duša čisti i priprema za večnu radost.
U Krstopoklonoj nedelji setimo se Svete carice Jelene, žene koja je od skromnih početaka postala simbol hrišćanskog spasenja, čineći Krst hrišćanskim znamenjem koje prevazilazi granice vremena.
Na opelu nevinim žrtvama koje su izgubile život u noći koja je zauvek promenila Kočane i ostavila prazne školske klupe, arhiepiskop Stefan uputio je poruku koja tera suze na lice, ali istovremeno podseća na suštinu pravoslavne vere – veru u život večni.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Poslednjih godina Svetog Trifuna, zaštitnika vinogradara, koga slavi pravoslavna crkva, sve više zasenjuje Sveti Valentin ili Dan zaljubljenih, iako se i dalje sa sigurnošću ne može reći ko je bio Sveti Valentin.
Pre nekoliko dana papa se zahvalio svima koji se mole za njega, posebno deci, uključujući i onima koji su došli u Gemeli bolnicu kako bi izrazili svoju bliskost.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Akatist Presvetoj Bogorodici, uzneo molitve za spokoj duša nastradalih i za isceljenje povređenih u nesreći koja je potresla ceo region.
U svetogorskim manastirima časovnici postoje, ali ne diktiraju život. Podvižnici žive po vizantijskom računanju vremena, gde je 12 časova onda kada počinje zalazak sunca.
Starešina hrama hrama Svete Trojice je detaljno opisao dan kada je, po pozivu prijatelja, otišao u kuću čoveka koji je tvrdio da predmeti mirotoče onda kada počne da poje crkvene pesme.
U manastiru je otkriven stari živopis, koji datira s kraja 13. veka. 2016. godine je raslojen jedan deo, a 2017. se nastavilo sa mehaničkim suvim čišćenjem. Tada je i otkrivena freska Strašni sud.
I vi imate Srbe, pravoslavne, koji usred Velikog posta jedu, piju, pevaju i proslavljavu ubistvo mladih ljudi. To je ruganje njihovoj žrtvi i ruganje Bogu. I mislite da se može očekivati neki boljitak kad se tako ulazi u brak., konstatuje i pita otac Predrag Popović.
Desert bogat aromama narandže, oraha i začina, bez mleka i jaja, koji donosi duhovnu i kulinarsku harmoniju na vašu trpezu. Ovaj kolač je jednostavan, ali nezaboravan.