Kao i Noć veštica, koja je vremenom postala svetski praznik i Dan zaljubljenih se uvrstio među praznike koje proslavlja gotovo svaka država.
Dok pravoslavci 14. februara proslavljaju Svetog Trifuna, katolička crkva obeležava Svetog Valentina, koji se smatra i praznikom zaljubljenih.
Kao i Noć veštica, koja je vremenom postala svetski praznik i Dan zaljubljenih se uvrstio među praznike koji se proslavljaju u gotovo svakoj državi.
To je dan kada radnici namenskih radnji trljaju ruke očekujući veliku prodaju, a među onima koji će se tog dana "opariti" od ljubavi su vlasnici kozmetičkih radnji, cvećara, ali i sve one prodavnice koje tog dana nude tematske pakete, ukrašene srcima i drugim elementima koji asociraju na ljubav.
Jasna Jojić, etnolog, i sveštenik Gligorije Marković, voždovački paroh, podelili su svoja razmišljanja o ovom prazniku..
- Ovaj praznik je vezan za hrišćanskog svetitelja Valentina i ima duboke korene. To je praznik ljubavi koji ne mora nužno biti vezan samo za muško-ženski odnos. Ima simboliku koju bismo mogli usvojiti - smatra etnolog Jojić.
YT/K1 Televizija
Jasna Jojić
Sveštenik Marković, s druge strane, ukazuje da smo zaboravili pravu suštinu ovog praznika.
- Zato sam rekao da mi zapravo slavimo večnost. Mnoge stvari koje danas prihvatamo kao tradiciju, zaboravili smo odakle potiču i kako su nastale. Za pravoslavne hrišćane svaki dan je praznik ljubavi, nešto što se deli bez očekivanja. Svako slavi onako kako veruje - rekao je Marković.
On je dalje istakao da postoji previše bespotrebne simbolike koja nam se nameće.
- Smatram da je ovaj praznik postao prevara sveta. U Beogradu imamo i "dan adventa", s raznim kućicama i ponudama, a za deset godina ćemo se pitati treba li da slavimo i taj dan. Sve je izvučeno iz konteksta. Hrišćani bi trebalo da budu osvešćeni o tome zašto nešto rade i da izbegnu komercijalizaciju u svojim srcima, uvek svedočeći ljubav - zaključio je Marković, naglasivši:
- To nije radikalizam odbacivanja sveta, već pristup svetu s potpuno drugačijim motivima.
Tanjug/Printscreen
Sveštenik Gligorije Marković
Sveti Trifun
Srpska pravoslavna crkva, ovog sveca smatra zaštitnikom bračne ljubavi i vernosti – veruje se da je Sveti Trifun bio velikomučenik koji je u vinogradima tajno venčavao zaljubljene parove u vreme kada za njih to nije bilo moguće na uobičajen način; otuda i njegova povezanost sa vinovom lozom, vinogradarima i samim vinom.
Sveti Valentin
Rimokatolička crkva ovaj datum posvećuje Svetom Valentinu, svešteniku, koji je u vreme Rimskog carstva, kada se smatralo da muškarci ne treba da se žene – kako bi bili posvećeni vojnici, činio isto što i Sveti Trifun – u tajnosti venčavao veliki broj zaljubljenih parova.
Zatočen je i osuđen na smrtnu kaznu. Dok je bio u zatočeništvu, poslao je ljubavno pismo i cvet slepoj devojci u koju je bio zaljubljen. Pismo je bilo isceljujuće – devojka je od njegove ljubavi progledala! Od tada je ostao običaj da ljudi svojim voljenim osobama šalju ljubavna pisma i cveće, kako bi im stavili do znanja šta osećaju.
Zašto baš – Dan zaljubljenih?
Mnogi smatraju da naziv ovog praznika potiče iz uspešnih marketinških kampanja velikih kompanija. Sigurno ste već primetili kako se svuda oko vas pojavljuju proizvodi u obliku srca, turističke agencije nude specijalne aranžmane za zaljubljene, a neki gradovi organizuju različite manifestacije posvećene ljubavi. Na primer, u Vrnjačkoj Banji, na Mostu ljubavi, svakog 14. februara održava se takmičenje u najdužem poljupcu.
Ove aktivnosti donose značajan profit različitim industrijama, zbog čega neki veruju da su u kontrastu sa svetiteljima kojima je ovaj dan posvećen.
Zašto katolici i pravoslavci ne slave Božić istog dana i zašto su neki pravoslavci slavili Hristovo rođenje 25. decembra, a drugi će 7. januara, objašnjava kulturolog i verski analitičar Jovan Janjić.
Petar Prvi Petrović Njegoš dobio je česticu moštiju svetog Trifuna od svog prijatelja kotorskog biskupa koji je bio rodom iz Kotora. Godine 1803. poklonio ju je jednoj crkvi u Moskvi, koja je posvećena ovom svecu.
Oni koji su sujeverni i drže se onoga "valjalo bi", "ako bude ovo, biće ono" i sl. čine greh protiv prve Božje zapovesti Sujeverje ili praznoverje je verovanje koje ni na čemu nije zasnovano na crkvenim kanonima i nedostojno je pravih hrišćana.
U Nedelju krsnopoklonu, svetitelj jasno poručuje da bez krsnog znamenja nema istinskog hoda za Gospodom – jer se upravo kroz stradanje duša čisti i priprema za večnu radost.
U Krstopoklonoj nedelji setimo se Svete carice Jelene, žene koja je od skromnih početaka postala simbol hrišćanskog spasenja, čineći Krst hrišćanskim znamenjem koje prevazilazi granice vremena.
Na opelu nevinim žrtvama koje su izgubile život u noći koja je zauvek promenila Kočane i ostavila prazne školske klupe, arhiepiskop Stefan uputio je poruku koja tera suze na lice, ali istovremeno podseća na suštinu pravoslavne vere – veru u život večni.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Poslednjih godina Svetog Trifuna, zaštitnika vinogradara, koga slavi pravoslavna crkva, sve više zasenjuje Sveti Valentin ili Dan zaljubljenih, iako se i dalje sa sigurnošću ne može reći ko je bio Sveti Valentin.
U manastiru Bukovo svečano je proslavljen praznik Svetog Trifuna, zaštitnika vinara i vinogradara, uz svetu Liturgiju i tradicionalno blagosiljanje vinove loze, a mitropolit timočki uputio je poruku punu vere, ljubavi i nade.
U vreme pape Pavla VI, 1969. godine katolička crkva je promenila liturgijski spomen ovog svetitelja, ali njegova poruka ljubavi i dalje živi u srcima vernika širom sveta.
I vi imate Srbe, pravoslavne, koji usred Velikog posta jedu, piju, pevaju i proslavljavu ubistvo mladih ljudi. To je ruganje njihovoj žrtvi i ruganje Bogu. I mislite da se može očekivati neki boljitak kad se tako ulazi u brak., konstatuje i pita otac Predrag Popović.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Akatist Presvetoj Bogorodici, uzneo molitve za spokoj duša nastradalih i za isceljenje povređenih u nesreći koja je potresla ceo region.
U svetogorskim manastirima časovnici postoje, ali ne diktiraju život. Podvižnici žive po vizantijskom računanju vremena, gde je 12 časova onda kada počinje zalazak sunca.
Starešina hrama hrama Svete Trojice je detaljno opisao dan kada je, po pozivu prijatelja, otišao u kuću čoveka koji je tvrdio da predmeti mirotoče onda kada počne da poje crkvene pesme.
U manastiru je otkriven stari živopis, koji datira s kraja 13. veka. 2016. godine je raslojen jedan deo, a 2017. se nastavilo sa mehaničkim suvim čišćenjem. Tada je i otkrivena freska Strašni sud.
I vi imate Srbe, pravoslavne, koji usred Velikog posta jedu, piju, pevaju i proslavljavu ubistvo mladih ljudi. To je ruganje njihovoj žrtvi i ruganje Bogu. I mislite da se može očekivati neki boljitak kad se tako ulazi u brak., konstatuje i pita otac Predrag Popović.
Desert bogat aromama narandže, oraha i začina, bez mleka i jaja, koji donosi duhovnu i kulinarsku harmoniju na vašu trpezu. Ovaj kolač je jednostavan, ali nezaboravan.