ZBOG OVOGA SU MILIONI PREŠLI U KATOLIČANSTVO, A MEKSIKO SITI POSTAO JEDAN OD NAJPOSEĆENIJIH GRADOVA NA SVETU: Fenomen koji intrigira naučnike, teloge i vernike
Printscreen/Youtube/Zvonimir DropuljićGospa od Gvadalupe
Slika Gospe od Gvadalupe koja se nalazi u bazilici povezana je s nekoliko čudesnih i značajnih fenomena koji su fascinirali i još fasciniraju teologe, naučnike i vernike.
Bazlika Gospe od Gvadalupe u Meksiko Sitiju jedna je od najposećenijih na svetu, godišnje kroz nju prođe oko 20 miliona ljudi, a to nije slučajno.
Veruje se da se na ovom mestu ukazala Gospa domorocu Huanu Dijegu, i to trudna, i to četiri puta u periodu od 9. do 12. decembra 1531. godine.
Četiri puta mu se obraćala na njegovom astečkom jeziku, nahuatl, i tražila da se na tom mestu izgradi i posveti crkva u njenu čast.
Zapisano je da je Gospa Huanu Dijegu rekla i sledeće: "Znaj, najmanji moj sine, da sam ja vazda devica, presveta Marija, majka najistinitijeg i jedinoga Boga, po kojeu sve opstoji, koji je stvoritelj života i ljudi, gospodar neba i zemlje. Žarko želim da se na ovom mestu sagradi moj mali sveti dom, crkva u kojoj ću puku iz ljubavi na vidljiv način iskazati milosrđe, pomoć i zaštitu. Jer ja sam zbilja vaša milostiva mati: tvoja, svih onih koji zajedno naseljavaju ovu zemlju i svih onih koji me ljube, pozivaju, obraćaju i potpuno se u mene pouzdavaju. Ovde ću slušati vaš plač i jadikovke. Bićete mi u srcu i brinuću se da vam pomognem u svim vašim brojnim brigama, patnjama i bolestima.”
wikimedia
Huan Dijego
Huan Dijego je to saopštio prvom meksičkom biskupu Huanu de Zumaragi, koji je bio nepovrljiv. Međutim, po povratku kući, istog dana i na istom mestu, Gospa se javila Dijegu po drugi put, zapovedivši mu da sutradan ponovo ode kod biskupa. Sledećeg dana, u nedelju, 10. decembra 1531. godine, Huna Dijego je ponovo preneo Gospinu želju biskupu, koji je potom tražio neki dokaz da se uveri u autentičnost ukazanja. Na putu kući, Huan Dijegu se ponovo ukazala Bogorica tvrdeći da će biskupu dati dokaz koji traži.
ALEJANDRO MELENDEZ / AFP / Profimedia
Bazilika u Meksiku ispred koje čekaju vernici da vide sliku Gospe od Gvadalupe
Zbog striče bolesti, Huan Dijego je naredni dan ostao kod kuće.
Sutradan, u utorak, 12. decembra 1531. godine, žurno je otišao da nađe ispovednika za svog umirućeg strica, a na putu mu se ponovo javila Gospa. Uveravala ga da mu stric neće umreti i šalje ga na prvobitno mesto ukazanja gde će ga čekati znak koji biskup očekuje.
Na golom polupustinjskom brdu, zimi je video kastiljske ruže koje su biskupu i svim Špancima trebalo da služe kao jasan dokaz istinitosti čuda. Huan Dijego ih je podigao, stavio u tilmu (nahuatl naziv za astečki ogrtač, vrstu ćebeta ili ponča, koji koriste siromašni Indijanci, vezani na ramenu) i vraća se biskupu. Kada je otvorio svoju tilmu pred episkopom, ugledali su Gospin lik na njegovom ogrtaču.
Po povratku kući, Huana Dijega je sačekao potpuno zdrav stric, koji mu je potvrdio da se i njemu javila Gospa, da ga je iscelila.
Posle ovog ukazanja, milioni Meksakanaca su prešli u katoličanstvo.
Ian Robles / Zuma Press / Profimedia
Gospu od Gvadalupe odlikuje nekoliko fenomena koje niko ne uspeva da objasni
Slika Gospe od Gvadalupe koja se nalazi u bazilici povezana je s nekoliko čudesnih i značajnih fenomena koji su fascinirali i još fasciniraju teologe, naučnike i vernike.
Naime, plašt Huana Dijega na kome se pojavila slika Gospe je od agave, što znači da bi trebalo da se raspdne za najviše 30 godina, a on je kao nov i posle skoro pet vekova. Čak je 1921. godine eksplodirala bomba sakrivena u cveću ispod slike, sve je okolo bilo uništeno, osim nje.
Naučnici nisu pronašli pigmentaciju koja bi odgovarala bojama slike, niti tragove četkica, što ukazuje na neobjašnjivo poreklo. Sa druge strane, naučna analiza analiza slike otkrila je da su u očima Gospe vidljivi refleksni detalji koji prikazuju prizor kad je Huan Dijego otvorio svoj plašt pred biskupom Zumárragom. Ovaj mikroskopski detalj, nemoguć za ljudsku izradu u 16. veku, potvrđuje čudesnu prirodu slike.
Printscreen/Youtube/Eat Baila Travel
Gospa od Gvadalupe
Slika Gospe od Gvadalupe sadrži bogatu simboliku koja je bila razumljiva autohtonim narodima. Primera radi, pojas na Gospi označava trudnoću, što je poruka o Hristu kao začetniku novog života. Boje, položaj ruku i simboli na slici ukazivali su na poruku jedinstva domorodačkih naroda.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U ovom Jevanđelju po Luki govori se o deobama i posledicama. "Jer od sada će petoro u jednoj kući biti razdeljeni: troje protiv dvoje, i dvoje protiv troje".
Misa u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku izazvala je polemike o tome kako crkve treba da balansiraju između vernosti tradiciji i savremenim izazovima.
Priča o proglašenju hrišćanstva za državnu religiju vezana je za dve ključne ličnosti jermenske istorije -kralja Tiridata III i Svetog Grigorija Prosvetitelja
Nekada pripremana u manastirima za goste, danas simbol domaće kuhinje i snalažljivosti – otkrivamo recept i priču iza starog balkanskog paprikaša koji je sačuvao duh tradicije.
Prenos moštiju Svetog Save iz Trnove, gde je bio sahranjen, u Manastir Mileševu, dogodio se za vreme vladavine kralja Vladislava 1237. godine, 19. maja po novom, a 6. maja po starom kalendaru.
Sveti Teofan Zatvornik u ponedeljak pete sedmice po Vaskrsu otkriva duhovni razlog neverovanja – ne samo tadašnjih Judejaca, već i savremenog čoveka. Njegove reči deluju kao ogoljeno ogledalo današnjice.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U nedelju je telefonom razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i pomenuo „patnju voljenog ukrajinskog naroda“ u svom prvom nedeljnom blagoslovu na Trgu Svetog Petra.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
Nakon višednevnog zasedanja arhijereja i brojnih spekulacija koje su se pojavile u javnosti, SPC je objavila zvanične zaključke Sabora – od kanonizacije novih svetih, preko reformi u obrazovanju, do uvođenja Ordena Svetog kneza Lazara.