Misa u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku izazvala je polemike o tome kako crkve treba da balansiraju između vernosti tradiciji i savremenim izazovima.
Početkom decembra, u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku, kojom upravljaju jezuiti, održano je bogosluženje za homoseksualce i ostale članove LGBT zajednice. Bogosluženje, nazvano „Sva srca zajedno: Bogosluženje za LGBT zajednicu“, služio je katolički sveštenik Brajan Masingejlom, dok su iza njega, a ispred oltara, plesale žene sa zastavama u duginim bojama, prenosi portal complicitclergy.com.
Događaj je organizovan u okviru obeležavanja Svetskog dana borbe protiv side. Istovremeno, tokom došašća, rimokatolička crkva tradicionalno održava bogosluženja u čast Blažene Device Marije.
youtube/Center on Religion and Culture
Sveštenik Brajan Masingejlom
Crkva Svetog Ignjatija Lojole opisuje se kao mesto gde su „LGBT osobe u potpunosti prihvaćene i dobrodošle“. Sam otac Masingeil javno se izjasnio kao „homoseksualac“ od 2019. godine i otvoreno odbacuje zvanična učenja rimokatoličke crkve o homoseksualnosti, iako jezuitska crkva zvanično pripada rimokatoličkoj crkvi.
Isusovački red (poznat kao Družba Isusova ili jezuiti) je katolički monaški red osnovan 1540. godine od strane svetog Ignacija Lojolskog, sa glavnim ciljem širenja vere, obrazovanja i misije u službi rimokatoličke crkve.
Jezuiti su poznati po svom obrazovnom radu, misijama, duhovnim vežbama i teološkom doprinosu. Jezuitske crkve i institucije širom sveta deluju pod okriljem Rimokatoličke crkve, a red je direktno podređen papi.
youtube/Art Train Wonder
Crkva Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku
Jedan od poznatih primera je Crkva Svetog Ignjatija ili Crkva Gesù, koja je glavna jezuitska crkva u Rimu i simbol ove duhovne i misionarske zajednice unutar Rimokatoličke crkve.
Ovaj događaj u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku postavlja važna pitanja o tome kako crkve balansiraju između tradicije i potrebama savremenog društva.
Ovaj događaj postavlja važna pitanja o tome kako rimokatolička crkva balansira između ljubavi i milosrđa, s jedne strane, i svojih moralnih učenja, s druge strane. Iako crkva poziva na prihvatanje svih ljudi, njen temeljni nauk ostaje utemeljen na braku između muškarca i žene, te osuđuje homoseksualne činove. Crkva je pozvana da pruži podršku, ali i da pozove na duhovni preobražaj i pokajanje, ostajući verna svojim učenjima.
Na praznik Svetog Andreja, kojeg Carigradska patrijaršija obeležava 30. novembra, papinska delegacija predvođena kardinalom Kočom i patrijarh Vartolomej obnovili su zajednički duh ekumenskog dijaloga.
Celivanje ruke svešteniku simbolizuje zahvalnost za njegovu ulogu posrednika između vernika i Isusa Hrista, dok je i znak poštovanja prema Hristu, jer sveštenik deluje u njegovo ime.
Kao što u našim crkvama više ne postoje vratari, koji bi u hram propuštali samo pravoslavne, tako i u katoličku crkvu mogu ulaziti i pravoslavni, pa čak i za vreme mise. Međutim, razlika je između prisustvovanja misi i zajedničkog moljenja , govorio je otac Dušan.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Nakon što je Vatikan ozvaničio blagoslov istopolnih zajednica, Ruska pravoslavna crkva izražava zabrinutost i upozorava na duboku duhovnu krizu koja može ugroziti međuhrišćanski dijalog.
Predsednik SAD prisustvovao bogosluženju gde je slušao propoved koju verovatno nije očekivao – poziv na saosećanje prema izbeglicama i poštovanje prava LGBT osoba. Njegova reakcija bila je kratka i jasna.
Imama su u subotu ubila dvojica nepoznatih muškaraca koji su imali maskirana lica i koji su ispalili više hitaca na automobil u kojem se nalazio sveštenik, ističe policija, preneo je Gardijan.
Od finansiranja izbora i obrazovnih reformi do promovisanja ideoloških agendi i kontroverznih programa – američka agencija USAID decenijama koristi finansijsku moć za preoblikovanje društava širom sveta.
Čestitati Bajram nije samo formalnost, već izraz iskrene želje za blagostanjem i srećom, što dodatno jača veze među ljudima različitih verskih i kulturnih pozadina.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.