Misa u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku izazvala je polemike o tome kako crkve treba da balansiraju između vernosti tradiciji i savremenim izazovima.
Početkom decembra, u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku, kojom upravljaju jezuiti, održano je bogosluženje za homoseksualce i ostale članove LGBT zajednice. Bogosluženje, nazvano „Sva srca zajedno: Bogosluženje za LGBT zajednicu“, služio je katolički sveštenik Brajan Masingejlom, dok su iza njega, a ispred oltara, plesale žene sa zastavama u duginim bojama, prenosi portal complicitclergy.com.
Događaj je organizovan u okviru obeležavanja Svetskog dana borbe protiv side. Istovremeno, tokom došašća, rimokatolička crkva tradicionalno održava bogosluženja u čast Blažene Device Marije.
youtube/Center on Religion and Culture
Sveštenik Brajan Masingejlom
Crkva Svetog Ignjatija Lojole opisuje se kao mesto gde su „LGBT osobe u potpunosti prihvaćene i dobrodošle“. Sam otac Masingeil javno se izjasnio kao „homoseksualac“ od 2019. godine i otvoreno odbacuje zvanična učenja rimokatoličke crkve o homoseksualnosti, iako jezuitska crkva zvanično pripada rimokatoličkoj crkvi.
Isusovački red (poznat kao Družba Isusova ili jezuiti) je katolički monaški red osnovan 1540. godine od strane svetog Ignacija Lojolskog, sa glavnim ciljem širenja vere, obrazovanja i misije u službi rimokatoličke crkve.
Jezuiti su poznati po svom obrazovnom radu, misijama, duhovnim vežbama i teološkom doprinosu. Jezuitske crkve i institucije širom sveta deluju pod okriljem Rimokatoličke crkve, a red je direktno podređen papi.
youtube/Art Train Wonder
Crkva Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku
Jedan od poznatih primera je Crkva Svetog Ignjatija ili Crkva Gesù, koja je glavna jezuitska crkva u Rimu i simbol ove duhovne i misionarske zajednice unutar Rimokatoličke crkve.
Ovaj događaj u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku postavlja važna pitanja o tome kako crkve balansiraju između tradicije i potrebama savremenog društva.
Ovaj događaj postavlja važna pitanja o tome kako rimokatolička crkva balansira između ljubavi i milosrđa, s jedne strane, i svojih moralnih učenja, s druge strane. Iako crkva poziva na prihvatanje svih ljudi, njen temeljni nauk ostaje utemeljen na braku između muškarca i žene, te osuđuje homoseksualne činove. Crkva je pozvana da pruži podršku, ali i da pozove na duhovni preobražaj i pokajanje, ostajući verna svojim učenjima.
Na praznik Svetog Andreja, kojeg Carigradska patrijaršija obeležava 30. novembra, papinska delegacija predvođena kardinalom Kočom i patrijarh Vartolomej obnovili su zajednički duh ekumenskog dijaloga.
Celivanje ruke svešteniku simbolizuje zahvalnost za njegovu ulogu posrednika između vernika i Isusa Hrista, dok je i znak poštovanja prema Hristu, jer sveštenik deluje u njegovo ime.
Kao što u našim crkvama više ne postoje vratari, koji bi u hram propuštali samo pravoslavne, tako i u katoličku crkvu mogu ulaziti i pravoslavni, pa čak i za vreme mise. Međutim, razlika je između prisustvovanja misi i zajedničkog moljenja , govorio je otac Dušan.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Nakon što je Vatikan ozvaničio blagoslov istopolnih zajednica, Ruska pravoslavna crkva izražava zabrinutost i upozorava na duboku duhovnu krizu koja može ugroziti međuhrišćanski dijalog.
Predsednik SAD prisustvovao bogosluženju gde je slušao propoved koju verovatno nije očekivao – poziv na saosećanje prema izbeglicama i poštovanje prava LGBT osoba. Njegova reakcija bila je kratka i jasna.
Za današnju Ameriku, gde se vlada sve više naginje tradicionalnim vrednostima (setimo se posete katoličkog potpredsednika SAD Dž. D. Vensa Vatikanu uoči smrti pape Franje ili svakodnevnih brifinga koje Trampova sekretarka za štampu Kerolajn Livit počinje molitvom), ovo pitanje je ključno. I tu je američka levica već napravila nesrećan gaf.
Da li poruke i postupci kontroverznog arhiepiskopa Carigradske patrijaršije Elpidofora predstavljaju most u hrišćanstvu, ili izazivaju razdor u pravoslavlju, pokazaće dani pred nama.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U nedelju je telefonom razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i pomenuo „patnju voljenog ukrajinskog naroda“ u svom prvom nedeljnom blagoslovu na Trgu Svetog Petra.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.