Misa u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku izazvala je polemike o tome kako crkve treba da balansiraju između vernosti tradiciji i savremenim izazovima.
Početkom decembra, u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku, kojom upravljaju jezuiti, održano je bogosluženje za homoseksualce i ostale članove LGBT zajednice. Bogosluženje, nazvano „Sva srca zajedno: Bogosluženje za LGBT zajednicu“, služio je katolički sveštenik Brajan Masingejlom, dok su iza njega, a ispred oltara, plesale žene sa zastavama u duginim bojama, prenosi portal complicitclergy.com.
Događaj je organizovan u okviru obeležavanja Svetskog dana borbe protiv side. Istovremeno, tokom došašća, rimokatolička crkva tradicionalno održava bogosluženja u čast Blažene Device Marije.
youtube/Center on Religion and Culture
Sveštenik Brajan Masingejlom
Crkva Svetog Ignjatija Lojole opisuje se kao mesto gde su „LGBT osobe u potpunosti prihvaćene i dobrodošle“. Sam otac Masingeil javno se izjasnio kao „homoseksualac“ od 2019. godine i otvoreno odbacuje zvanična učenja rimokatoličke crkve o homoseksualnosti, iako jezuitska crkva zvanično pripada rimokatoličkoj crkvi.
Isusovački red (poznat kao Družba Isusova ili jezuiti) je katolički monaški red osnovan 1540. godine od strane svetog Ignacija Lojolskog, sa glavnim ciljem širenja vere, obrazovanja i misije u službi rimokatoličke crkve.
Jezuiti su poznati po svom obrazovnom radu, misijama, duhovnim vežbama i teološkom doprinosu. Jezuitske crkve i institucije širom sveta deluju pod okriljem Rimokatoličke crkve, a red je direktno podređen papi.
youtube/Art Train Wonder
Crkva Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku
Jedan od poznatih primera je Crkva Svetog Ignjatija ili Crkva Gesù, koja je glavna jezuitska crkva u Rimu i simbol ove duhovne i misionarske zajednice unutar Rimokatoličke crkve.
Ovaj događaj u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku postavlja važna pitanja o tome kako crkve balansiraju između tradicije i potrebama savremenog društva.
Ovaj događaj postavlja važna pitanja o tome kako rimokatolička crkva balansira između ljubavi i milosrđa, s jedne strane, i svojih moralnih učenja, s druge strane. Iako crkva poziva na prihvatanje svih ljudi, njen temeljni nauk ostaje utemeljen na braku između muškarca i žene, te osuđuje homoseksualne činove. Crkva je pozvana da pruži podršku, ali i da pozove na duhovni preobražaj i pokajanje, ostajući verna svojim učenjima.
Na praznik Svetog Andreja, kojeg Carigradska patrijaršija obeležava 30. novembra, papinska delegacija predvođena kardinalom Kočom i patrijarh Vartolomej obnovili su zajednički duh ekumenskog dijaloga.
Celivanje ruke svešteniku simbolizuje zahvalnost za njegovu ulogu posrednika između vernika i Isusa Hrista, dok je i znak poštovanja prema Hristu, jer sveštenik deluje u njegovo ime.
Kao što u našim crkvama više ne postoje vratari, koji bi u hram propuštali samo pravoslavne, tako i u katoličku crkvu mogu ulaziti i pravoslavni, pa čak i za vreme mise. Međutim, razlika je između prisustvovanja misi i zajedničkog moljenja , govorio je otac Dušan.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Dr Alan Džozefson, psihijatar sa Univerziteta u Luizvilu, javno je govorio protiv nepovratnih zahvata nad maloletnicima i zbog toga izgubio posao. Posle godina borbe, istina mu je donela i pravdu - i 1,6 miliona dolara.
Nakon što je Vatikan ozvaničio blagoslov istopolnih zajednica, Ruska pravoslavna crkva izražava zabrinutost i upozorava na duboku duhovnu krizu koja može ugroziti međuhrišćanski dijalog.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
Novi poglavar Katoličke crkve izazvao je lavinu reakcija nakon otkrića da su američki donatori obećali milijardu evra za izbor „pravog“ pape, dok deficit Svete Stolice prelazi 83 miliona evra.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.