Na praznik Svetog Andreja, kojeg Carigradska patrijaršija obeležava 30. novembra, papinska delegacija predvođena kardinalom Kočom i patrijarh Vartolomej obnovili su zajednički duh ekumenskog dijaloga.
U duhu hrišćanske solidarnosti, delegacija iz Vatikana posetila je Carigradsku patrijaršiju kako bi prisustvovala liturgiji povodom praznika Svetog Andreja Prvozvanog, apostola i osnivača crkve u Carigradu. Praznik Svetog Andreja, kojeg Carigradska patrijaršija obeležava 30. novembra, okupio je u crkvi Svetog Georgija u Istanbulu hrišćane iz različitih tradicija, koji su se ujedinili u duhovnoj molitvi.
Cemal Yurttas / AFP / Profimedia
Patrijarh carigradski Vartolomej služio je liturgiju u crkvi Svetog Georgija u Istanbulu
Delegaciju iz Vatikana predvodio je kardinal Kurt Koč, predsednik Dikasterija za promovisanje hrišćanskog jedinstva. Uz njega su bili nadbiskup Marek Solčinjski, apostolski nuncije za Tursku i Azerbejdžan, nadbiskup Flavio Pace, sekretar Dikasterija, i otac Andrea Palmijeri, podsekretar Dikasterija. Delegacija je u četvrtak, 28. novembra, stigla na Fanar, sedište Carigradske patrijaršije, gde su ih dočekali patrijarh Vartolomej i sveštenici iz Sinodalne komisije.
Cemal Yurttas / AFP / Profimedia
Patrijarh carigradski Vartolomej
Patrijarh Vartolomej, sa duhovnim autoritetom koji odražava vekovne tradicije i posvećenost ekumenskom dijalogu, ugostio je papinsku delegaciju, čime je nastavljen proces izgradnje međusobnog poverenja i dijaloga između katoličke i pravoslavne crkve. Uz patrijarha, u sastanku su učestvovali mitropolit Emanuel, predsednik Sinodalne komisije za dijalog sa katoličkom crkvom, mitropolit Kirilo, član iste komisije, kao i veliki eklezijarh Aetios, direktor patrijarhovog kabineta.
Cemal Yurttas / AFP / Profimedia
Kardinal Kurt Koč, predsednik Dikasterija za promovisanje hrišćanskog jedinstva
Liturgija koja je usledila u crkvi Svetog Georgija bila je ujedno duhovni trenutak zajedništva i molitve, kao i zajedničkog slavljenja praznika Svetog Andreja Prvozvanog, koji je bio prvi apostol pozvan od samog Isusa Hrista i temeljni osnivač Carigradske patrijaršije.
Ovaj susret predstavlja još jedan korak ka obnovi hrišćanskog jedinstva, gde se kroz međusobne posete i zajedničke molitve jača veza između dve velike crkve, katoličke i pravoslavne.
Inicijativa za zajedničko praznovanje najvažnijeg hrišćanskog praznika između pravoslavnih i rimokatolika otvorio je raspravu o očuvanju vekovne tradicije. Dok Carigradska patrijaršija vidi priliku za približavanje, ostale pomesne pravoslavne crkve upozoravaju na moguće narušavanje duhovnog identiteta.
Dok su patrijarsi širom pravoslavnog sveta poslali reči podrške i molitve za žrtve nesreće u Srbiji, carigradski patrijarh uputio je saučešće Španiji zbog poplava, ali ne i srpskom narodu. Da li iza ovog ćutanja postoji dublja poruka ili je reč o propustu u trenucima kada bi izraz solidarnosti bio znak bratske bliskosti?
Pravoslavna bratija predvođena igumanom, arhimandritom Metodijem optužuje Carigradsku patrijaršiju, patrijarha Vartolomeja i grčke vlasti za sistematsko onemogućavanje verskih prava kroz sudske intervencije, ograničenja kretanja i stalne pretnje silom.
Mitropolit zaporoški i melitopoljski osvetljava planove ukrajinskih vlasti koji vode ka uništenju Ukrajinske pravoslavne crkve i njenom spajanju sa Ukrajinskom grkokatoličkom crkvom, dok istovremeno otkriva širu strategiju koju predvode Papa Franja i carigradski patrijarh Vartolomej.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Dok patrijarh carigradski najavljuje dolazak rimskog pontifa i poziva na „jedinstvo u istini“, među pravoslavnim narodima raste strah da se ispod plašta sabornosti krije najdublja izdaja Svetog Predanja
Četvorodnevni simpozijum u Vatikanu obeležio 1700 godina od Prvog vaseljenskog sabora: papa Lav XIV pozivao na jedinstvo i sinodalnost svih hrišćana, dok pravoslavni glasovi upozoravaju na opasnosti relativizacije vere i gubitka svetootačkog nasleđa.
U prvom privatnom susretu nakon ustoličenja, poglavar Rimokatoličke crkve i vaseljenski patrijarh razgovarali su o zajedničkom Vaskrsu, budućoj proslavi u Nikeji i potrebi teološkog i duhovnog zbližavanja pravoslavlja i katoličanstva.
Obraćajući se rimokatoličkim i anglikanskim hodočasnicima, patrijarh Vartolomej govorio je o neostvarenim snovima ekumenskog dijaloga, nadajući se da će novi papa nastaviti putem jedinstva – iako većina pravoslavnih to ne vidi kao put koji vodi u pravcu istine.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.