Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
U Patrijaršijskoj crkvi Svetog Georgija na Fanaru, mestu gde vekovima odjekuje autentična pravoslavna molitva, 20. jula dogodio se prizor koji je za mnoge bio nezamisliv: američki kardinal Džozef Tobin pročitao je Simvol vere zajedno s pravoslavnim sveštenstvom.
Patrijarh Vartolomej ga oslovio titulom "Visokopreosvećeni"
Dok je arhiepiskop američki Elpidofor služio Božanstvenu liturgiju, a patrijarh carigradski Vartolomej se obraćao kardinalu Tobinu titulom "Visokopreosvećeni" – izrazom koji pravoslavna crkva koristi isključivo za svoje arhijereje – mnogi vernici i teolozi ostali su zatečeni.
IMAGO / imago stock&people / Profimedia
Kardinal Džozef Tobin
Kako piše Savez pravoslavnih novinara, čitanje Simvola vere od strane katoličkog prelata pokrenulo je ozbiljna kanonska pitanja.
Kršenje liturgijskog poretka i zamagljivanje granica
Sa pravoslavne strane, ovakav čin predstavlja kršenje liturgijskog poretka: učešće u molitvenom činu osobe koja ne pripada pravoslavnoj crkvi stvara kanonsku neodređenost, jer za takvu praksu ne postoji jasno teološko opravdanje. Osim toga, otvara se pitanje mogućih budućih presedana, koji bi mogli da dovedu do zamagljivanja granica između konfesija.
Ni katolička strana nije ostala bez svojih dilema. U katoličkom kanonskom pravu, učešće u službama koje se smatraju „raskolničkim“ predstavlja problem, dok s dogmatskog aspekta dodatnu nedoumicu izaziva činjenica da je kardinal Tobin pročitao Simvol vere bez čuvenog „filioque“, reči koje su vekovima jedno od ključnih razilaženja između pravoslavnih i rimokatolika.
Dijalog ljubavi ili korak ka raskolu?
Kardinal Tobin boravio je u Carigradu u okviru tekućeg „dijaloga ljubavi“ između Fanara i Vatikana, zajedno s arhiepiskopom Elpidoforom. Međutim, ostaje pitanje – da li dijalog mora da znači i menjanje liturgijske prakse u samom srcu pravoslavlja? Ili je ovo korak ka još većim raskolima među onima koji bi, makar formalno, trebalo da budu čuvari predanja?
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
U smrtonosnom napadu tokom nedeljne službe u baptističkom hramu u Leksingtonu ubijene su dve žene, dok je napadač, koji je ranije pucao na policajca i oteo vozilo, likvidiran na licu mesta – motiv još ostaje misterija, a arhiepiskop Amerike uputio je potresnu poruku utehe.
Poglavar Carigradske patrijaršije stiže u Vašington i Njujork, gde će razgovarati o slobodi vere, zaštiti prirode i ulozi Pravoslavlja u savremenom svetu, ali i večerati sa najmoćnijim ljudima američke diplomatije.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima.
Pod budnim blagoslovom mitropolita mileševskog, obnovljeni hram Vaznesenja Gospodnjeg spreman je da ponovo zaštiti tajne molitve i duhovnu nadu budućih pokolenja — pod krovom koji čuva i ruku Svetog Save.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok patrijarh carigradski najavljuje dolazak rimskog pontifa i poziva na „jedinstvo u istini“, među pravoslavnim narodima raste strah da se ispod plašta sabornosti krije najdublja izdaja Svetog Predanja
Uprkos najavama o međunarodnoj i višejezičnoj proslavi Duhova, ispred berlinske većnice pojavio se mali broj vernika. Dok jedni govore o simboličnoj snazi zajedništva, drugi upozoravaju na sve dublji zamor ekumenske misije i gubitak vere u njenu svrhu.
Četvorodnevni simpozijum u Vatikanu obeležio 1700 godina od Prvog vaseljenskog sabora: papa Lav XIV pozivao na jedinstvo i sinodalnost svih hrišćana, dok pravoslavni glasovi upozoravaju na opasnosti relativizacije vere i gubitka svetootačkog nasleđa.
U eri kada se sve glasnije govori o očuvanju svetootačke vere, sve češće se pominje ime patrijarha koji je početkom 20. veka zagovarao dijalog s rimokatolicima i anglikancima, ostavivši iza sebe nasleđe koje se ne slavi, već preispituje.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.