Tanjug/AP Alessandra Tarantino/ Andrew Medichini/Shutterstock/Negro Elkha
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
Papa Lav XIV sastaće se 26. jula sa mitropolitom Antonijem Volokolamskim, šefom Odeljenja za spoljne odnose Ruske pravoslavne crkve, prenela je italijanska agencija ANSA. Ovo će biti prvi susret pape Lava sa visokim ruskim sveštenikom, koji je predstavljao patrijarha Kirila, poglavara Ruske pravoslavne crkve, na sahrani pape Franje.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
Tanjug/AP Gregorio Borgia/ AP Alexander Kazakov
Papa Lav XIV i Vladimir Putin
Rusija je više puta optužila Ukrajinu za gušenje verskih sloboda zbog zabrane rada crkve povezane s Moskvom, koju Kijev optužuje za nastavak veza s Rusijom tokom rata. Ova crkva se ne sme mešati s autokefalnom (samostalnom) Pravoslavnom crkvom Ukrajine.
Tokom razgovora s Putinom, papa je, prema saopštenju Vatikana, naglasio značaj dijaloga i verskih sloboda.
Ruska pravoslavna crkva se smatra blisko povezanom s ruskom vladom, a patrijarh Kiril je više puta javno podržao Rusiju u sukobu sa Ukrajinom.
Tanjug/ AP Oleg Varov
Ruski patrijarh Kiril
Predstojeća audijencija dolazi samo nekoliko nedelja nakon što se papa Lav sastao s predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim 9. jula u Kastel Gandolfu, uoči Konferencije o obnovi Ukrajine koju su zajednički organizovale Italija i Ukrajina.
Dvojica lidera razgovarala su o ratu i "hitnoj potrebi za pravednim i trajnim mirom", prema saopštenju Vatikana. Papa Lav je takođe ponovio svoju ponudu da ugosti i ruske i ukrajinske zvaničnike na pregovorima, iako je Moskva ranije odbacila Vatikan kao moguće mesto održavanja razgovora.
Tanjug Foto Hina Damir Sencar
Volodimir Zelenski
Zelenski je susret nazvao "velikom čašću", izražavajući zahvalnost za papinu podršku i napore ka miru.
Papa Lav je ranije izrazio podršku ratom pogođenoj Ukrajini, rekavši da je zemlja "mučenički stradala" u "besmislenom ratu" sa Rusijom. Njegov prethodnik, pokojni papa Franja, takođe je više puta osuđivao nasilje u Ukrajini, ali je često bio kritikovan zbog izjava koje su se tumačile kao relativizacija odgovornosti Rusije za rat.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Na obeležavanju hramovne slave Petropavlovskog hrama Podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi služena je liturgija uz prisustvo srpskih ministara i ruskih mitropolita, dok je episkop Stefan upozorio na stradanje hrišćana u Damasku, Ukrajini i na Kosovu.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.
Vatikan je prošlog meseca saopštio da je teško bolesni Tajkvan Hol, rođen prevremeno hitnim carskim rezom i bez ikakvog pulsa, u potpunosti ozdravio nakon što je jedan lekar prizvao ime davno zaboravljenog španskog sveštenika iz 19. veka.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
Arhiepiskop novogračaničko-čikaški i mitropolit srednjezapadnoamerički govori o tome zašto jubilej ove svetinje nadomak Čikaga nije samo sećanje na prošlost, već poziv da nastavimo delo Svetog Mardarija i sačuvamo duhovno sidrište srpskog naroda u tuđini.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U nedelju je telefonom razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i pomenuo „patnju voljenog ukrajinskog naroda“ u svom prvom nedeljnom blagoslovu na Trgu Svetog Petra.
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".
U jednom trenutku katolička crkva je morala da izda dekret kojim je potvrdila da hrt nije svetac, nakon što je jedan grad proglasio psa svecem i mučenikom.
Sa samo 12 godina, pokrenuo je međureligijske inicijative, kako u školi, tako i van nje, i uspeo da otvori multiverkse molitvene prostorije u osnovnoj i srednjoj školi u gradovima Vitbi i Ošava u kanadskoj provinciji Ontario.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.