Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Papa Lav XIV ponovio je poziv svog prethodnika pape Franje za prekid trke u naoružanju u audijenciji sa diplomatama akreditovanim u Vatikanu.
- Takođe mora postojati rešenost da se zaustavi proizvodnja instrumenata uništenja i smrti, jer, kao što je papa Franja primetio u svojoj poslednjoj poruci Urbi et Orbi: Nijedan mir nije "moguć bez istinskog razoružanja (i) zahteva da svaki narod obezbedi sopstvenu odbranu ne sme da se pretvori u trku za ponovno naoružavanje - rekao je papa Lav XIV, prenosi Ansa.
On je, takođe, istakao važnost pravde u uspostavljanju mira.
- Rad za mir zahteva pravedno delovanje - rekao je papa Lav XIV, pozivajući lidere da "rade na izgradnji harmoničnih i mirnih građanskih društava".
Tanjug/AP Photo/Andrew Medichini
Papa Lav XIV
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Osim toga, kako je naveo, niko nije izuzet od nastojanja da se obezbedi poštovanje dostojanstva svake osobe, a posebno najslabijeg i najugroženijeg, od nerođenih do starih, od bolesnih do nezaposlenih, građana i imigranata.
- Moja priča je priča o jednom građaninu, potomku doseljenika, koji je zauzvrat izabrao da emigrira. Svi mi tokom života možemo da se nađemo zdravi ili bolesni, zaposleni ili nezaposleni, da živimo u svojoj domovini ili u tuđini, ali naše dostojanstvo uvek ostaje nepromenjeno: to je dostojanstvo ljubavi i Božije dostojanstvo - istakao je papa Lav XIV.
On je kazao da je to vreme preobraćenja i obnove i pre svega, prilika da ostavimo sukobe iza sebe i krenemo novim putem, uvereni da, radeći zajedno, svako od nas u skladu sa svojim senzibilitetima i odgovornostima, može da izgradi svet u kome svako može da vodi autentično ljudski život u istini, pravdi i miru.
- Nadam se da će tako biti svuda, počevši od onih mesta koja najteže stradaju, poput Ukrajine i Svete zemlje - istakao je papa Lav XIV.
Kardinali Katoličke crkve, koji se ove sedmice okupljaju kako bi razgovarali o pitanjima koja se tiču globalne crkve pre nego što počne glasanje za novog papu, diskutovali su o Bečuovom slučaju.
Za današnju Ameriku, gde se vlada sve više naginje tradicionalnim vrednostima (setimo se posete katoličkog potpredsednika SAD Dž. D. Vensa Vatikanu uoči smrti pape Franje ili svakodnevnih brifinga koje Trampova sekretarka za štampu Kerolajn Livit počinje molitvom), ovo pitanje je ključno. I tu je američka levica već napravila nesrećan gaf.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi – kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Papa, prvi poglavar Rimokatoličke crkve iz SAD, pojavio se na oko sedam minuta na džambotronu stadiona Rejt Fild tokom događaja, koji je organizovala Čikaška nadbiskupija.
Sporazum iz 2018. godine, čiji detalji nikada nisu objavljeni, omogućava državnoj Katoličkoj crkvi u Kini određeni uticaj na imenovanje crkvenih lidera, dok je papa zadržao pravo veta na konačan izbor.
Dok su bili na kampovanju, Heder Šmit Jaroč i njen suprug Dominik Jaroč primili su poziv od Hederine sestre Hajdi, koja im je saopštila neočekivanu i uzbudljivu vest.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
Novi poglavar Katoličke crkve izazvao je lavinu reakcija nakon otkrića da su američki donatori obećali milijardu evra za izbor „pravog“ pape, dok deficit Svete Stolice prelazi 83 miliona evra.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.