ON JE MOGAO SVE ŠTO JE ŽELEO, ČAK I DA BUDE NEVIDLJIV DRUGIM LJUDIMA: Danas je Prepodobni Joanikije Veliki
Podvizavao se preko 50 godina, i to na raznim mestima.
Kao što u našim crkvama više ne postoje vratari, koji bi u hram propuštali samo pravoslavne, tako i u katoličku crkvu mogu ulaziti i pravoslavni, pa čak i za vreme mise. Međutim, razlika je između prisustvovanja misi i zajedničkog moljenja , govorio je otac Dušan.
Hrišćani su do 1054. godine bili ujedinjeni, zajedno su učestvovale na Vaseljenskim saborima, zajedno donosile svete dogme i kanone, i živеli, uz manje trzavice, u bratskoj ljubavi.
Međutim, prevashodno zbog uvođenja učenja u katoličkoj crkvi da Sveti Duh ishodi i od Boga Sina, došlo je do velike podele u hrišćanstvu, koja i danas traje.
Kasnije je rimokatolička crkva uvela i prihvatila i neka druga učenja, koja su u suprotnosti sa pravoslavnim, ali ono što nam je ostalo zajedničko jeste, najprostije rečeno, verovanje u Isusa Hrista.
Uprkos ovim razlikama, postavlja se pitanje može li se pravoslavac moliti i svoje crkvene običaje sprovoditi u katoličkoj crkvi.
To je jednom prilikom, sada već upokojeni otac Dušan, objasnio jednom verniku.
- Kao što u našim crkvama više ne postoje vratari, koji bi u hram propuštali samo pravoslavne, tako i u katoličku crkvu mogu ulaziti i pravoslavni, pa čak i za vreme mise. Međutim, razlika je između prisustvovanja misi i zajedničkog moljenja - počeo je otav Dušan pa dodao:
- Ti možeš ući u katoličku crkvu, možeš slušati reči sveštenika i pesme hora, možeš se diviti muziciranju na orguljama, ali ne možeš da se, kao pravoslavni hrišćanin, zajedno moliš, da uzimaš njihove molitvenike i odgovaranja na misi i da aktivno učestvuješ u bogosluženju, da klečiš kada oni kleče i krstiš se kada oni to čine.
- Naravno, ne možeš, zajedno sa njima, da primiš ni hostiju, kojom se katolici pričešćuju. Možeš u toku mise da se moliš tvojim, pravoslavnim molitvama, koje znaš napamet ili da koristiš pravoslavni molitvenik. A kada stavljaš na sebe znak krsta, činiš to po pravoslavnom, a ne po katoličkom pravilu. Konačno, kad izlaziš iz crkve (pa i kad ulaziš), nećeš umakati prste u vodu, kao što to čine vernici katoličke crkve.
- Mi se možemo moliti Bogu na svakom mestu na zemlji, pa i u katoličkoj ili protestantskoj crkvi, u džamiji ili pagodi, ali isključivo pravoslavnim molitvama, onako kako to pravoslavna crkva nalaže. A "Duh diše gde hoće“ i naša molitva će biti uslišana po meri naše vere i pobožnosti. Pročitavaj prvi psalam Davidov, uči se pravoslavnoj pobožnosti, poštuj tuđe, ali svoje ne daj po cenu života - odgovorio je otac Dušan.
-
Podvizavao se preko 50 godina, i to na raznim mestima. Sveti Teofan misli za 23. utorak po Pedesetnici ukazuje na duboko značenje molitve u životu hrišćanina i način na koji ona treba da bude iskrena i sa pažnjom upućena Bogu. On ističe da je Gospod podario opštu molitvu, "Oče naš", koja obuhvata sve naše duhovne i telesne potrebe, ali nas podseća da nije moguće jednim obraćanjem obuhvatiti sve što možemo tražiti od Boga. Stoga, postoji mogućnost da se molimo i pojedinačno, izlažući pred Gospoda svoje konkretne želje i potrebe, bilo u crkvi ili kod kuće. Vavedenje je jedan od pet najvećih praznika posvećenih Presvetoj Bogorodici i krsna slava velikog broja Srba. Svetlost u kandilu služi i kao opomena za naša tamna, tj. grešna dela, zle pomisli i želje, ali i da uplaši zle sile.
ON JE MOGAO SVE ŠTO JE ŽELEO, ČAK I DA BUDE NEVIDLJIV DRUGIM LJUDIMA: Danas je Prepodobni Joanikije Veliki
MISLI ZA SVAKI DAN U GODINI: "Samo nemoj stojati kao kip i ne mrmljaj molitve kao navijena sprava za sviranje"
SLAVIMO VAVEDENJE PRESVETE BOGORODICE: Danas je crveno slovo i dan kada je Bogomajka prvi put uvedena u hram Božji
KAKO SE PALI I POSTAVLJA KANDILO: Sve zavisi od ikone, a nije svejedno ni koje ulje u njega sipate
Molitva - kao vid komunikacije sa Bogom, anđelima i svecima, naša je direktna linija sa nebom, bilo da smo srećni, tužni, u problemu ili nam je život ispunjen i sve ide kako treba.
U pravoslavlju, molitve za pokoj duše obavljaju se u crkvi, na groblju, uz sveštenika, i u skladu sa bogoslužbenim pravilima.
Onaj ko iskreno ljubi, ne može da zaboravi da se za drugoga pomoli.
Prava molitva ne teži ispunjenju samovolje, već da se u našem životu ostvari Božija volja.
Sveštenik je onaj koji stoji na svetom mestu, posrednik je između Boga i ljudi, blagosilja narod, poučava istini i moli se za svakog čoveka.
Protojerej Željko Marković, starešina crkve Lazarice, objasnio je važnost reči Molitve Gospodnje.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Protojerej Željko Marković, starešina crkve Lazarice, objasnio je važnost reči Molitve Gospodnje.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Slavni holivudski glumac i reditelj je boravio na Svetoj gori od 27. do 29. juna.
Zgrada fakulteta je u vlasništvu Srpske Pravoslavne Crkve, a ne države Srbije, što je slučaj sa zgradama ostalih državnih fakulteta.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Zašto je svetski poznati glumac odlučio da dođe upravo u centar pravoslavlja i šta je tu doživeo - za komentar smo upitali Miloša Stojkovića.