ON JE MOGAO SVE ŠTO JE ŽELEO, ČAK I DA BUDE NEVIDLJIV DRUGIM LJUDIMA: Danas je Prepodobni Joanikije Veliki
Podvizavao se preko 50 godina, i to na raznim mestima.
Kao što u našim crkvama više ne postoje vratari, koji bi u hram propuštali samo pravoslavne, tako i u katoličku crkvu mogu ulaziti i pravoslavni, pa čak i za vreme mise. Međutim, razlika je između prisustvovanja misi i zajedničkog moljenja , govorio je otac Dušan.
Hrišćani su do 1054. godine bili ujedinjeni, zajedno su učestvovale na Vaseljenskim saborima, zajedno donosile svete dogme i kanone, i živеli, uz manje trzavice, u bratskoj ljubavi.
Međutim, prevashodno zbog uvođenja učenja u katoličkoj crkvi da Sveti Duh ishodi i od Boga Sina, došlo je do velike podele u hrišćanstvu, koja i danas traje.
Kasnije je rimokatolička crkva uvela i prihvatila i neka druga učenja, koja su u suprotnosti sa pravoslavnim, ali ono što nam je ostalo zajedničko jeste, najprostije rečeno, verovanje u Isusa Hrista.
Uprkos ovim razlikama, postavlja se pitanje može li se pravoslavac moliti i svoje crkvene običaje sprovoditi u katoličkoj crkvi.
To je jednom prilikom, sada već upokojeni otac Dušan, objasnio jednom verniku.
- Kao što u našim crkvama više ne postoje vratari, koji bi u hram propuštali samo pravoslavne, tako i u katoličku crkvu mogu ulaziti i pravoslavni, pa čak i za vreme mise. Međutim, razlika je između prisustvovanja misi i zajedničkog moljenja - počeo je otav Dušan pa dodao:
- Ti možeš ući u katoličku crkvu, možeš slušati reči sveštenika i pesme hora, možeš se diviti muziciranju na orguljama, ali ne možeš da se, kao pravoslavni hrišćanin, zajedno moliš, da uzimaš njihove molitvenike i odgovaranja na misi i da aktivno učestvuješ u bogosluženju, da klečiš kada oni kleče i krstiš se kada oni to čine.
- Naravno, ne možeš, zajedno sa njima, da primiš ni hostiju, kojom se katolici pričešćuju. Možeš u toku mise da se moliš tvojim, pravoslavnim molitvama, koje znaš napamet ili da koristiš pravoslavni molitvenik. A kada stavljaš na sebe znak krsta, činiš to po pravoslavnom, a ne po katoličkom pravilu. Konačno, kad izlaziš iz crkve (pa i kad ulaziš), nećeš umakati prste u vodu, kao što to čine vernici katoličke crkve.
- Mi se možemo moliti Bogu na svakom mestu na zemlji, pa i u katoličkoj ili protestantskoj crkvi, u džamiji ili pagodi, ali isključivo pravoslavnim molitvama, onako kako to pravoslavna crkva nalaže. A "Duh diše gde hoće“ i naša molitva će biti uslišana po meri naše vere i pobožnosti. Pročitavaj prvi psalam Davidov, uči se pravoslavnoj pobožnosti, poštuj tuđe, ali svoje ne daj po cenu života - odgovorio je otac Dušan.
-
Podvizavao se preko 50 godina, i to na raznim mestima. Sveti Teofan misli za 23. utorak po Pedesetnici ukazuje na duboko značenje molitve u životu hrišćanina i način na koji ona treba da bude iskrena i sa pažnjom upućena Bogu. On ističe da je Gospod podario opštu molitvu, "Oče naš", koja obuhvata sve naše duhovne i telesne potrebe, ali nas podseća da nije moguće jednim obraćanjem obuhvatiti sve što možemo tražiti od Boga. Stoga, postoji mogućnost da se molimo i pojedinačno, izlažući pred Gospoda svoje konkretne želje i potrebe, bilo u crkvi ili kod kuće. Vavedenje je jedan od pet najvećih praznika posvećenih Presvetoj Bogorodici i krsna slava velikog broja Srba. Svetlost u kandilu služi i kao opomena za naša tamna, tj. grešna dela, zle pomisli i želje, ali i da uplaši zle sile.
ON JE MOGAO SVE ŠTO JE ŽELEO, ČAK I DA BUDE NEVIDLJIV DRUGIM LJUDIMA: Danas je Prepodobni Joanikije Veliki
MISLI ZA SVAKI DAN U GODINI: "Samo nemoj stojati kao kip i ne mrmljaj molitve kao navijena sprava za sviranje"
SLAVIMO VAVEDENJE PRESVETE BOGORODICE: Danas je crveno slovo i dan kada je Bogomajka prvi put uvedena u hram Božji
KAKO SE PALI I POSTAVLJA KANDILO: Sve zavisi od ikone, a nije svejedno ni koje ulje u njega sipate
Kroz molitvu, vernik ne samo da traži pomoć ili izražava zahvalnost, već se i pročišćava od greha, čisti svoje misli i srce, te postiže unutrašnji mir i duhovnu snagu.
Oni koji tihuju često pokušavaju uskladiti izgovaranje te molitve sa svojim dahom, kao da sjedinjuju um i telo.
Da bi prosjak dobio milostinju – treba da pruži ruku. Da bi dete dobilo hranu – treba da otvori svoja ustašca.
Ako ti se koji put dogodi da ne možeš vladati svojim srcem, odagnati iz njega tugu i žalost i uspostaviti mir, pribegni molitvi, govorio je Sveti Nikodim Svetogorac.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Vodu su brzinski vadili iz tog kanala, koji se nalazio oko crkve, kako ne bi ušla u svetinju.
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Na svakom od elemenata igre stoji opis koliko poena nosi, kao i koje su sposobnosti karte u samoj igri.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za četvrti mesec 2025. leta Gospodnjeg, s detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.