VERNICI SPC DANAS SA POBOŽNOŠĆU SLAVE SVETOG JUSTINA ĆELIJSKOG: U Hramu Svetog Save služen akatist svetitelju čija je duhovna zaostavština je trajno obogatila pravoslavnu misao
Ova svečanost nije samo podsećanje na veliki duh jednog svetitelja, već i prilika da se kroz molitvu i zajedništvo ojača vera i ljubav prema Bogu, a prisustvo kivota sa njegovim moštima osvetlilo je srca prisutnih, donoseći im utehu i nadahnuće za život u veri i pravednosti.
Srpska pravoslavna crkva, sa velikom pobožnošću danas proslavlja Svetog Justina Ćelijskog. Mošti ovog svetitelja, u navečerje Spasovdana svečano su dočekane ispred Vaznesenjske crkve. Na dan Spasovdana, mošti Svetog ave Justina su pronete kroz ulice prestonice u velikoj Spasovdanskoj litiji, pronete do Hrama Svetog Save, gde će vernici imati priliku da im se poklone i celivaju do nedelje, 16. juna, do večernjih časova.
Tanjug/AP
Vernici celivaju mošti Svetog Justina
U 18 časova danas, u Hramu Svetog Save čitan je akatist Svetom avi Justinu, čije prisustvo u ovom svetom prostoru izaziva osećaj dubokog mira i duhovne radosti među prisutnima. Patrijarh Porfirije Svetog Justina smatra jednim od najvažnijih pravoslavnih teologa na svetu, koje je Srbija ikada imala, zajedno sa Svetim Nikolajem Ohridskim i Žičkim i počivšim vladikom Atanasijem. Njegovo teološko delo i duhovna zaostavština ne samo da su oblikovali pravoslavnu misao u Srbiji, već su ostavili dubok trag i na globalnom nivou.
Tanjug/AP
Mošti Svetog Justina Ćelisjsogg pronete su ulicama Beograda u Spasovdanskoj litiji
Sveti Justin Ćelijski, poznat po svom dubokom asketizmu i teološkoj učenosti, ostavio je za sobom dela koja su inspiracija mnogim generacijama pravoslavnih vernika. Njegovo prisustvo među nama kroz njegove svete mošti pruža priliku za molitveno osnaženje i duhovnu obnovu. Vernici iz svih krajeva zemlje okupljaju se kako bi mu odali počast, moleći za njegov blagoslov.
Tanjug/AP
Kivot sa moštima Svetog ave Justina
Sveti Justin Ćelijski upokojio se 7. aprila 1979. godine, a kanonizovan je 2. maja 2010. godine odlukom Svetog arhijerejskog sabora SPC, čime je zvanično postao deo reda srpskih svetitelja kao Prepodobni Justin Ćelijski. Njegove mošti su prenesene u crkvu manastira Ćelije 14. juna 2014. godine, a njihov dolazak u prestonicu povodom Spasovdana predstavlja izuzetnu čast i duhovni blagoslov za sve vernike.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U hramu Svetog Save na Vračaru, episkop valjevski Isihije služio je akatist, dok su hiljade vernika u molitvi prilazile kivotu svetitelja čije privremeno prisustvo u prestonici je donelo duhovnu utehu i radost.
Pod vođstvom patrijarha Porfirija, hiljade vernika proslavilo je Spasovdan krsnim hodom od Vaznesenjske crkve do Hrama Svetog Save, noseći mošti Svetog Justina Ćelijskog i čudotvornu ikonu Presvete Bogorodice “Znamenje” u molitvi za mir i blagostanje.
U atmosferi ispunjenoj pobožnošću i duhovnim zanosom reke vernog naroda, kivot jednog od najcenjenijih srpskih svetitelja dočekan je u Vaznesenjskoj crkvi, gde je u molitvenom prisustvu patrijarha Porfirija episkop novobrdski Ilarion služio večernju molitvu sa petohlebnicom pred Vaznesenje Gospodnje.
Sveti Justin Ćelijski ističe da je Sveti Arhangel Mihailo prvi hrišćanin i apostol, koji je predvodio bojište nebeskih vojski protiv Luciferove pobune. On je naš zaštitnik u borbi protiv demona i greha, pomažući nam da, uz pomoć molitve, posta i ljubavi, ostanemo verni Hristu i prevaziđemo iskušenja.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.