Brat apostola Jakova i sin Josifa drvodelje propovedao je Jevanđelje širom Judeje, Samarije, Sirije i drugih regiona, a njegovo mučeništvo ostaje svedočanstvo nepokolebljive predanosti Hristu.
Sveti apostol Juda, sin Josifa i Salome, bio je brat apostola Jakova, kao i Josija i Simona. U svojoj poslanici Juda se predstavlja kao "sluga Isusa Hrista, brat Jakovljev". Iako je jednako kao i Jakov mogao sebe nazvati bratom Gospodnjim, to nije činio iz smirenja i stida jer u početku nije verovao Hristu. Kada je starac Josif pred smrt želeo Isusu da dodeli deo imanja, Juda i ostala braća su se tome usprotivili, dok je Jakov dobrovoljno odvojio deo svog dela i namenio ga Isusu.
Juda je poznat i pod imenima Levije i Tadej, ali se ne sme brkati s drugim Tadejem, jednim od sedamdesetorice apostola. Takođe, ne treba ga brkati ni sa Judom Iskariotskim, koji je izdao Isusa Hrista.
SPC
Sveti apostol Juda Jakovljev
Juda je propovedao Jevanđelje širom Judeje, Samarije, Galileje, Idumeje, Sirije, Arabije, Mesopotamije i Jermenije. Njegova misija u Edesi, gradu Avgarovom, upotpunila je propovedanje drugog Tadeja.
Propovedajući Hristovo učenje u predelima oko Ararata, Judu su uhvatili neznabošci, razapeli ga na krst i ubili strelama. Njegovo mučeništvo ostaje svedočanstvo nepokolebljive vere i predanosti, a njegova duša večno caruje u Carstvu Hristovom.
Sveti apostol Juda svojim životom i delom predstavlja svetionik vere, hrabrosti i požrtvovanosti, inspirišući generacije vernika da istraju u veri i ljubavi prema Gospodu.
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U tišini hramova, na Veliki četvrtak, dan kada je Hristos oprao noge apostolima, u manastirima i sabornim crkvama vrši se duboko simboličan čin koji menja ljudsku predstavu o moći — čin ljubavi koja se izražava delima, a ne rečima.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.