Na dan mučeničkog stradanja ovog svetitelja i arhiđakona, sećamo se njegove neprolazne vere i molitvom prizivamo njegovu zaštitu nad svim vernicima.
Sveti mučenik i arhiđakon Evplo svedok je Hristove ljubavi i nepokolebljivosti u veri. U vreme cara Dioklecijana, kada je Crkva Hristova bila izložena neizrecivim stradanjima, Sveti Evplo se istakao svojom hrabrošću i nepokolebljivošću u ispovedanju vere. Optužen je da tajno okuplja hrišćane i da im čita iz svete knjige Jevanđelja, tog blagoslovenog izvora života koji vodi ka spasenju.
Izveden pred sud sa svetim Jevanđeljem okačenim o vrat, bio je bačen u tamnicu, gde je proveo sedam dana u postu i molitvi. I pored teških mučenja kojima je bio izložen, Sveti Evplo je ostao postojan. Kada su ga udarali gvozdenim motkama, on se sa smirenjem i verom obratio svom mučitelju: „Bezumniče, zar ne vidiš da su ove muke za mene kao paučina zbog Božje pomoći? Ako možeš, pronađi druge, ljuće, jer su ove kao igračka.“
Printscreen/Youtube/ Огњен Станковић
Ikona Svetog mučenika i arhiđakona Evploa
Pred licem smrti, na gubilištu, Sveti Evplo je poslednji put otvorio sveto Jevanđelje i čitao narodu reči života, privodeći mnoge duše Hristu. Njegova krv prolivena za veru postala je seme novih vernika, a njegovo stradanje za vekove zapisano u srcima pravoslavnih.
Godine 304, preselio se u Carstvo nebesko, dok njegove čudotvorne mošti počivaju u mestu Vico dela Batonia blizu Napulja, gde i danas svedoče o sili vere i ljubavi Božje. Današnji dan je prilika da se prisetimo njegove hrabrosti i nepokolebljive vere, moleći se da i mi, po njegovim molitvama, budemo osnaženi u našem hrišćanskom putu.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.