Uoči praznika Uspenja Presvete Bogorodice , dok se tišina svetog grada Jerusalima pretvara u molitveni zanos, nad grobom Božije Majke odvija se drevni obred "Pogreba Presvete Bogorodice." Vernici i sveštenstvo okupljeni u crkvi nad njenim svetim grobom, nose epitaf, platno sa izvezenim likom Bogorodice, i polažu ga u grobnicu, pevanjem izražavajući veru u njeno čudesno Uspenje. Ovaj čin, duboko ukorenjen u pravoslavnoj tradiciji, svake godine okuplja verne duše iz svih krajeva sveta, koji dolaze da dožive milost prisustva Božije Majke i osnaže svoju veru u njoj.
Snimak ovog bogosluženja iz Crkve Uspenja Presvete Bogorodice u Jerusalimu možete pogledati OVDE .
Printscreen/Youtube/The Holy Land, by Zahi Shaked
Crkva Uspenja Presvete Bogorodice
U dolini Kedronskoj, ispod zapadne padine Maslinove gore u Jerusalimu , uzdiže se jedno od najsvetijih mesta hrišćanstva – grob Presvete Bogorodice. Ovaj svetionik vere, iznad kojeg je podignuta veličanstvena crkva Uspenja Presvete Bogorodice, čuva u sebi tajnu Božije Majke, tajnu Uspenja njenog, kada je njeno prečisto telo trećeg dana vaskrslo i u slavi vazneto na Nebesa. Danas, kada Crkva slavi pretprazništvo Uspenja, srca vernika širom sveta okreću se prema ovoj svetinji, izlivajući molitve pred Bogorodičinim grobom, gde se večeras u molitvenom zanosu sabiraju duše pravovernih hrišćana.
Printscreen/Youtube/The Holy Land, by Zahi Shaked
Grob Presvete Bogorodice
Predanje Pravoslavne crkve svedoči o upokojenju Bogorodice u Jerusalimu, gde se, kao svako drugo ljudsko biće, predala snu smrti. Međutim, njen grob nije ostao večan dom njenog tela. Trećeg dana po pogrebu, kada su apostoli došli da je posete, grobnicu su zatekli praznu, a tada je započelo slavljenje Uspenja Presvete Bogorodice – trenutka kada se ona dušom i telom vaznela na Nebesa, gde čeka vaskrsenje mrtvih i život budućeg veka.
Printscreen/Youtube/The Holy Land, by Zahi Shaked
Ulaz u Crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Jerusalimu
Iako se ovo sveto predanje učvrstilo u srcima vernika, istorija beleži da priča o Uspenju nije bila rasprostranjena u ranim vekovima. Tek u IV veku, tokom vladavine cara Markijana i carice Pulherije, na Četvrtom vaseljenskom saboru, javlja se zapis o praznoj grobnici i sačuvanom pokrovu Bogorodice. Jerusalimski patrijarh Juvenal tada svedoči da su mošti Bogorodice bile nedostupne, jer je njen grob pronađen prazan, ostavivši za sobom samo njen pokrov, koji je čuvan u Getsimaniji, a kasnije prenet u Carigrad .
Printscreen/Youtube/The Holy Land, by Zahi Shaked
Crkva Uspenja Presvete Bogorodice
Grob Presvete Bogorodice, mesto gde se susreću vernici svih konfesija, vekovima je bio mesto hodočašća, ali i rušenja. Paganski Persijanci su 614. godine srušili prvobitnu crkvu, podignutu od strane patrijarha Juvenala, ali su ostaci svete kripte ostali netaknuti. I krstaši su ponovo podigli crkvu 1130. godine, koju je srušio Saladin 1187. godine, ali je sveta kripta ponovo ostala pošteđena. Franjevci su zatim u XIV veku podigli crkvu koja postoji i danas, a koja je u pravoslavne ruke prešla 1757. godine, kada je grčko sveštenstvo preuzelo većinu svetinja u Svetoj zemlji.
Printscreen/Youtube/The Holy Land, by Zahi Shaked
Crkva Uspenja Presvete Bogorodice
Danas, na ovaj sveti dan, hrišćanski svet se okuplja u molitvi pred grobom Presvete Bogorodice . Ovaj sveti prostor, čuvan od strane Grčkog pravoslavnog i Jermenskog patrijarhata Jerusalima, postao je svetionik duhovne utehe i mesto na kojem se osluškuje dah večnosti. Uoči praznika Uspenja, na ovom svetom mestu, Bogorodica se javlja svakom verniku, pružajući milost i utehu onima koji veruju u njeno Uspenje i mole se za njenu zaštitu. Grob Presvete Bogorodice, u svojoj tihoj veličanstvenosti, ostaje večna tajna i svetlost koja nepogrešivo vodi duše ka večnom životu u Hristu.
Ovi monasi posvećeni očuvanju hrišćanskog nasleđa obasjavaju put hodočasnicima, kombinujući bogatu istoriju, simboliku i duhovnost u svojoj svakodnevnoj misiji. Ova jedinstvena zajednica čuva ljubav Hristovu i inspiriše vernike širom sveta.
Iako dolazi nakon reakcija drugih kanonskih pravoslavnih crkava, izjava iz kabineta patrijarha jerusalimskog Teofila, u saglasju s ostalim patrijarsima, jasno izražava zabrinutost zbog ugrožavanja duhovne slobode i jedinstva pravoslavlja.
Na sveti dan Uspenija Presvete Bogorodice, vernici se okupljaju da na liturgijama proslave ovaj veliki trenutak, podsećajući se značaja pete Božje zapovesti i molitveno se sećajući njenog besprekornog života.
Kuvana pšenica nije simbol smrti, već života onih koji su živeli i koji sada žive u veri sa Bogom i svojom krsnom slavom. Istina je, takođe, da su svi sveci živi, jer u Bogu niko ne može biti mrtav - Bog je Bog živih, a ne mrtvih.
Činovi nebeski su sledeći: šestokrili Serafimi, mnogoočiti Heruvimi i bogonosni Prestoli, Gospodstva, Sile i Vlasti, Načala, Arhangeli i Angeli. Vojvoda cele vojske angelske jeste arhistratig Mihail.
Slavska sveća bi trebalo da bude od pravog voska, lepo ukrašena i visine od 50 do 60 cm. Obavezno se pali na dan slave pre nego što se preseče slavski kolač, i to uz molitvu domaćina, koji se prekrsti, pomoli i celiva sveću, izražavajući time ljubav prema svetitelju i činu slave.
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za poslednji mesec 2024. godine, sa detaljima o postovima, slavama i danima posvećenim svetiteljima
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.