Ovaj susret u ruskoj prestonici označio je novi korak u osnaživanju veza i međusobnog razumevanja između Ruske i Srpske pravoslavne crkve, ističući zajedničke ciljeve i perspektive buduće saradnje.
U Moskovskoj patrijaršiji danas je održan značajan sastanak između mitropolita volokolamskog Antonija i episkopa remezijanskog Stefana, vikara patrijarha srpskog i starešine Podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi. U prostorijama Odeljenja za spoljne crkvene odnose RPC, srdačni domaćin Mitropolit Antonije, izrazio je toplu dobrodošlicu episkopu Stefanu, poželevši mu blagoslov i pomoć Božiju u važnoj službi koja je pred njim.
Printscreen/Youtube/Pancevo RTV
Episkop remezijanski Stefan, novi starešina Podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi
Sastanku su prisustvovali i savetnik patrijarha moskovskog i sve Rusije, protojerej Nikolaj Balašov, zamenik predsedavajućeg, protojerej Igor Jakimčuk, i sekretar Podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi, arhimandrit Aleksandar Kotov. Tokom ovog značajnog susreta, episkop Stefan je uručio mitropolitu Antoniju ukaz patrijarha Porfirija o postavljenju za starešinu Podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi.
U duhu bratske ljubavi i iskrene saradnje, razgovori su se nastavili u prijatnoj i otvorenoj atmosferi. Tokom dugog i srdačnog susreta, dotaknuta su različita pitanja od značaja za odnose dveju Crkava. Razgovaralo se o perspektivama daljeg razvoja i jačanja veza, kao i o drugim temama od zajedničkog interesa. Ovaj sastanak predstavlja još jedan korak ka učvršćivanju duhovnog bratstva i međusobnog razumevanja između Ruske i Srpske pravoslavne crkve.
SPC
Podvorje Srpske pravoslavne crkve u Moskvi
Poruka zajedništva i saradnje koja je preneta tokom ovog susreta odjekuje snažno, podsećajući nas na značaj jedinstva u veri i ljubavi, i na neprestanu molitvu za blagostanje i napredak naših crkava i naroda.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Patrijarh Porfirije primio izaslanstvo Pravoslavne crkve u Americi sa kojim je razgovarao o unapređenju saradnje i obnovi hrama Svetog Save u Njujorku, ističući važnost dijaloga za jedinstvo pravoslavnih vernika.
U knjizi “Istočni papizam”, istoričar Diogenis Valavanidis objavljuje faksimil dokumenta koji ukazuje na to da kanonizacija patrijarha Jeremija I, koji je pre pola veka ukinuo Pećku patrijaršiju, šalje ozbiljnu opomenu Beogradskoj patrijaršiji.
Od ustoličenja do susreta sa najvažnijim ličnostima sveta, patrijarh Porfirije je u protekle četiri godine oblikovao istoriju Srpske pravoslavne crkve, donoseći mir i duhovnu snagu.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.