DANAS JE CRVENO SLOVO I VELIKI PRAZNIK! Slavimo Ivanjdan, dan rođenja Svetog Jovana Preteče i Krstitelja!
Sveti Jovan Krstitelj je poznatiji kao Preteča jer se rodio pre Hrista, a onda ga je na reci Jordan i krstio.
Govoreći o napadima na Srpsku pravoslavnu crkvu, patrijarha, episkope i sveštenstvo, otac Velibor poziva na duhovno jedinstvo uprkos iskušenjima i izazovima modernog doba.
U svetlu sve učestalijih napada na društvenim mrežama na Srpsku pravoslavnu crkvu, patrijarha Porfirija, episkope, sveštenstvo i vernike, protojerej-stavrofor Velibor Džomić oglasio se kako bi dao odgovore na ove neosnovane optužbe i uvrede.
- Jedna piše: "Pored prokletog Hrama Svetog Save, u čijim se podrumima nalaze teretane i razne fensi pogodnosti za promotere ratnih zločina popove SPC". Patrijarha naziva prvim popom Srbije, retardom, patrijarhom mržnje, bradatom nakazom - rekao je protojerej-stavrofor Velibor Džomić gostujući na TV B92, osvrnuvši se na teške reči koje se šire preko društvenih mreža.
Ovi napadi, prema rečima oca Velibora, stvaraju medijski haos i unose nemir u javni diskurs:
- Društvena mreža ova, društvena mreža ona, rekao ovaj, preneo onaj, šerovao ovaj i onaj… I dođemo do situacije da se pravi haos u medijskom, i u ovom paramedijskom svetu preko društvenih mreža. Kada vidim sve ovo što se piše protiv Srpske pravoslavne crkve, protiv patrijarha Porfirija, protiv sveštenstva, protiv vernika, kao apsolutne većine građana ove zemlje, prvo mi na pamet dolaze reči Gospodnje: "Kroz mnoge vam nevolje valja proći, da bi zadobili carstvo nebesko". Te nevolje su danas sigurno zastrašujuće, upozoravajuće, zabrinjavajuće, ali hrišćani nikada ne gube nadu.
U kontekstu savremenih iskušenja, otac Velibor ističe da vernici i klirici treba da se oslanjaju na duhovne vrednosti:
- Crkveni ljudi, bez obzira da li su oni vernici ili klirici, sve životne teme, probleme, iskušenja, treba da gledaju kroz prizmu reči Gospodnjih i kroz prizmu i kontekst Jevanđelja.
Podsećajući na istorijske događaje, protojerej-stavrofor Velibor Džomić naglašava snagu crkvene zajednice:
- Ovih dana objavljen je snimak Spasovdanske litije u Beogradu 1947. godine, poslednje pre nego što su je zabranili. Bogu hvala, obnovljena je na veličanstven način. Kome pametnom to može da smeta? Smeta samo onima koji su suštinski otuđeni. Međutim, oni se nalaze u nemogućoj misiji. Nemoguće je društvenim mrežama odvojiti ovaj narod od njegove crkve i od Svetog Save. Niti je moguće patrijarha, episkope i sveštenike odvojiti od naroda, za koji su odgovorni pred Bogom i pred istorijom.”
Iz ovih reči protojereja-stavrofora Velibora Džomića jasno je da, uprkos izazovima modernog doba, Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici ostaju postojani u svojoj veri i duhovnom jedinstvu, nepokolebljivi pred napadima i uvredama.
Sve više sveštenika koristi internet za širenje vere. Paroh crmnički, sveštenik Slobodan Lukić, daje jasan odgovor koliko propovedi u virtuelnom prostoru mogu zadržati svoju duhovnu autentičnost i svrhu.
Na obeležavanju 150 godina Nevesinjske puške odzvanjale su reči o veri koja oslobađa, o ljubavi jačoj od smrti i jedinstvu naroda bez kog nema istinske slobode.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
Studija pod nazivom Globalna verska slika, objavljena u ponedeljak 9. juna, drugo je izdanje ovog demografskog izveštaja o religijama, koje "Pew Research Center" sprovodi od 2010. godine.
Nazivi verskih praznika kod vernog naroda često izazivaju jezičke nedoumice.
Sveštenik Milenko Dragićević je bio svedok ratnih dešavanja na Kosovu i Metohiji, stradanja Srba iz orahovačkog kraja.
Danas, u domu za penzionere u mestu Blu Bel, otac Keli svakog jutra ustaje u zoru da bi služio misu, sluša opersku muziku i pravi pite.
Sveštenik Milenko Dragićević je bio svedok ratnih dešavanja na Kosovu i Metohiji, stradanja Srba iz orahovačkog kraja.
Danas, u domu za penzionere u mestu Blu Bel, otac Keli svakog jutra ustaje u zoru da bi služio misu, sluša opersku muziku i pravi pite.
Losos na spanaću, crni pasulj i krompir iz rerne – ovo blagosloveno i bogato jelo zasitiće svakoga i uneće radost u svaki dan posta.