Praznik Prenosa moštiju Svetog arhiđakona Stefana svečano je obeležen u ovoj svetinji uz veličanstvenu liturgiju i nadahnutu besedu mitropolita raško-prizrenskog, koji je vernicima preneo poruku o nepokolebljivoj veri i duhovnoj snazi.
Pod svetim svodom Manastira Banjska, na Kosovu i Metohiji, na praznik Prenosa moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana, slavlje je obasjalo ovaj drevni hram u punom sjaju. Svečana liturgija, koju je služio mitropolit raško-prizrenski Teodosije, postala je osovina svetlosti oko koje su se sabrali vernici, monasi i predstavnici crkvenih i državnih vlasti. Kroz obred prožet molitvama i himnama, manastir je ponovo zaživeo u svojoj punoj duhovnoj snazi.
SPC/Eparhija raško-prizrenska
Manastir Banjska
Nakon liturgije, mitropolit Teodosije održao je nadahnutu besedu, u kojoj je istakao duboko značenje hrišćanskog života i žrtve. Njegove reči, ispunjene mudrošću i božanskom ljubavlju, podsetile su okupljene na suštinsku istinu o veri i večnom životu.
- Svaki hrišćanin živeći ovaj zemaljski prolazan život treba da bude uvek u Gospodu i da Gospod uvek prebiva u njemu“, rekao je mitropolit, dodajući da su takvi vernici spremni na žrtvu, jer njihova smrt nije gubitak, nije kraj, njihova smrt je dobitak i početak onog večnog, neprolaznog života u Carstvu nebeskom - rekao je mitropolit Teodosije.
Na svetom tronu Svetog Stefana, čiji je praznik proslavljen kao manastirska slava, mitropolit je ukazao na ljubav i hrabrost arhiđakona, čija poslednja molitva za neprijatelje osvetljava put svakom verniku. Vladika Teodosije posebno je naglasio, s jasnom porukom vernicima, da treba ostati čvrst u veri i ljubavi, bez obzira na izazove i iskušenja koja dolaze sa ovog sveta.
- Nikada lepše i svetije nije izgledao Manastir Banjska, iako su nedavno neki nastojali da oskrnave ovu svetinju i prikažu je kao nesveto mesto - poručio je mitropolit raško-prizrenski, podsećajući sabrane na nedavne pokušaje oskrnavljenja ove svetinje. Ali, kako je istakao, Božja sila i ljubav koja prebiva u vernicima pokazale su se jačima od svih zlih namera.
SPC/Eparhija raško-prizrenska
Posle liturgije, u manastirskoj porti usledio je prigodan kulturno-umetnički program
- Hvala Bogu, evo ulazeći ovde u manastir Banjsku prvo što sam osetio, pomislio i video da nikad ovaj manastir nije bio lepši, svetiji i svečaniji nego danas, ali to je delo Božje, braćo i sestre, i to treba svi da osetimo, da znamo, da cenimo i da čuvamo to što nam Gospod daje - istakao je vladika Teodosije.
Posle evharistijskog sabranja osveštani su slavski darovi, a mitropolit Teodosije je, sprovodeći odluku Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve, dodelio orden Svetog kralja Milutina gospodinu Nikoli Rajoviću za nesebičnu pomoć u obnovi manastira Banjske.
Slavlje je nastavljeno uz kulturno-umetnički program, dok je iguman manastira, protosinđel Danilo, sa bratijom pripremio trpezu ljubavi za sve prisutne, čime je duh zajedništva i ljubavi bio dodatno osnažen unutar ove svetinje, obasjane svetlom Božje milosti.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U znak poštovanja prema žrtvama tragičnih događaja iz 2004. godine, vernici su se okupili u svetinji, i podsećajući na borbu i snagu srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Stotine vernika okupilo se u kosmetskoj svetinji, na liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije, uz poruke nade i mira iz Božićne poslanice patrijarha srpskog.
U razgovoru povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika, arhiepiskop i mitropolit raško-prizrenski govori o očuvanju vere, tradicionalnih vrednosti i porodice, duhovnim izazovima savremenog društva i neprolaznoj nadi u Božiju pravdu, koja nas poziva na ljubav, praštanje i istrajnost.
Nepoznate osobe ispisale „UČK“ ispred manastira Banjska, dok vernici i monaštvo osećaju porast nesigurnosti uoči praznika Rođenja Hristovog. Reakcija nadležnih organa izostaje.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.