Posle bogosluženja kojim je proslavljen ulazak Presvete Bogorodice u hram, poglavar Srpske pravoslavne crkve poručio je da vera Presvete Bogorodice predstavlja putokaz svima nama. Uz molitve, pesmu i blagoslov, vernici su poneli poruku da život po Božjoj volji vodi ka večnosti.
Na praznik Vavedenja Presvete Bogorodice, u manastiru na Senjaku posvećenom ovom velikom prazniku, patrijarh srpski Porfirije služio je svetu liturgiju, okupljajući sestrinstvo manastira predvođeno igumanijom Teodorom, brojne arhijereje, sveštenstvo i verni narod prestonice. Manastir, koji je 1936. godine sagrađen dobrotom velike srpske dobrotvorke i zadužbinarke Perside Milenković, odjekivao je molitvama i himnama, slaveći Presvetu Bogorodicu, "časniju od heruvima i slavniju neuporedivo od serafima."
Foto: SPC
Patrijarh Porfitrije
Obraćajući se sabranima, patrijarh Porfirije podsetio je na duboko duhovno značenje praznika:
- Danas slavimo uvođenje u hram Presvete Bogorodice, one koja je najčasnija i najčistija, jer je njena vera bila čitav njen život. Za nju je volja Božja bila jedino načelo, jedini put i način života. U njenom životu sve je bilo da bude po reči Božjoj.
Ova sveta tajna vere, predanosti i poverenja u Boga, kako je patrijarh naglasio, treba da bude uzor svim hrišćanima. On je ukazao da je u životu svakog čoveka odlučujuće kojoj volji se priklanja – svojoj ili Božjoj:
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije i episkopi Aleksej i Dositej u manastiru Vavedenje u Beogradu
- Ukoliko se opredelimo za volju svoju, sve će biti prolazno, relativno i ispunjeno slabostima. Međutim, ako volja Božja bude koren našeg života, ona će nas osnažiti i osvetiti, omogućavajući nam da već sada i ovde vidimo večnost i smisao.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije lomi slavski kolač sa sestrinstvom manastira vavedenje i sa najmlađim vernicima
Lepoti bogosluženja doprinelo je umilno pojanje hora „Melodi“, pod dirigentskom palicom umetnice Divne Ljubojević, kao i molitveno učešće vernog naroda. Uz patrijarha su sasluživali episkopi hvostanski Aleksej i lipljanski Dositej, vikari patrijarha srpskog, kao i brojni sveštenici i đakoni.
Foto: SPC
Veterani Vojnoobaveštajne agencije patrijarhu Porfiriju dodelili su odlikovanje njihove organizacije
Poseban trenutak ovog molitvenog sabranja bio je kada su veterani Vojnoobaveštajne agencije uručili patrijarhu Porfiriju visoko priznanje njihove organizacije, kao znak zahvalnosti i poštovanja. Ovo odlikovanje je istaklo patrijarhovu predanost veri, narodu i dobru koje čini za društvo.
Praznik Vavedenja, kako je zaključio patrijarh, poziva sve hrišćane da, poput Presvete Bogorodice, svoj život predaju Božjoj volji:
- Ako svaku našu misao započinjemo i završavamo rečima: "Neka bude volja Tvoja," postaćemo učesnici Carstva Božjeg i već sada i ovde pronaći spasenje.
Uz molitveno proslavljanje Presvete Bogorodice, ovaj praznični dan u manastiru Vavedenje bio je ispunjen radošću, duhovnim uzdizanjem i zahvalnošću Bogu, podsećajući vernike na neprolaznu vrednost vere i predanja Božjoj volji.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Božićni post podrazumeva odricanje od poroka, stroga pravila o hrani, kao i važnost odlaska na bogosluženja i pričesti, a poglavar Srpske pravoslavne crkve posebno ističe značaj prisustva na liturgiji.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Ove godine, kao i kroz vekove svakog 4. decembra, slavimo veličanstveni trenutak kada je trogodišnja Djeva Marija u pratnji svetih roditelja, kročila u Božji hram, obasjana svetlom anđela i pesmama devojačkih horova.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.