Otvaranju naučnog skupa su prisustvovale brojne zvanice, a sve u sali je pozdravio patrijarh Porfirije, koji im se tom prilikom zahvalio na dolasku i uputio duhovnu poruku.
Povodom obeležavanja 130 godina od rođenja, 45 godina od upokojenja i 10 godina od prenosa moštiju Prepodobnog oca Justina Ćelijskog, Pravoslavni bogoslovski fakultet u Beogradu organizuje dvodnevni naučni skup (5. i 6.) sa međunarodnim učešćem posvećen tom velikom Božjem ugodniku, doktoru bogoslovskih nauka i nekadašnjem profesoru te najveće i najvažnije prosvetne ustanove Srpske Pravoslavne Crkve.
Naučni skup je molitveno započeo svetom arhijerejskom liturgijom koju je, u fakultetskoj kapeli Svetog Jovana Bogoslova, služio preosvećeni episkop toplički Petar, vikar patrijarha srpskog. Radni deo simposiona otvorio je patrijarh Porfirije, koji je pozdravio prisutne.
- Srdačno vas sve pozdravljamo i želimo iskrenu dobrodošlicu na ovu međunarodnu konferenciju koja, osim učesnikâ domaćina iz Srbije, okuplja i one koji su nam stigli iz inostranstva, sa ciljem da jednim ustima i jednim srcem, pritom kao Crkva, imajući um Hristov obeležimo 130 godina od rođenja, 45 godina od usnuća i 10 godina od prenosa moštiju
Prepodobnog oca Justina Ćelijskog, doktora bogoslovskih nauka i profesora Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a pre i iznad svega, istinskog čoveka Božjeg, živo Jevanđelje Hristovo, svetog oca i učitelja naših dana - poručio je patrijarh Porfirije.
SPC
Patrijarh Porfirije
Posebnu zahvalnost uputio je izlagačima, koji su predočiti neke od ključnih aspekata dela Prepodobnog oca Justina.
- Akademski podvig mora biti pogružen u molitvu i askezu, jer samo kroz ovaj svešteni spoj uma i srca bogoslov postaje dostojan sasud u koji se Duh Sveti nastanjuje, te jedino tako čovek može dostići maksimu i ostvariti se kao duhonosac. Tu važi ono poznato, ako se istinski i istinito moliš onda si istinski i istiniti bogoslov, a ako si istinski i pravi bogoslov onda se istinski i istinito moliš.
Naveo je patrijarh Porfirije i da organizovanje ove konferencije svedoči o dubokoj potrebi svih nas za susretom sa likom i delom Svetog Justina Ćelijskog, ne samo kao velikog bogoslova i učitelja koji je u određenom istorijskom trenutku zasijao i pokazao nam se putokazom, već kao neumornog molitvenika pred Gospodom koji i danas deluje i utiče na puteve naše Crkve i ove svetosavske obrazovne ustanove.
- Još jedanput se zahvaljujemo na vašem prisustvu i učešću, duboko uvereni da će ova konferencija za sve nas biti izvor duhovnog obogaćenja i prilika za blagodarnost Bogu koji je svojoj Svetoj Crkvi i ovom sveštenom učilištu podario Prepodobnog Justina Ćelijskog vrsnog čoveka, korifeja bogoslovlja i revnosnog sveštenoslužitelja. U duhu ovoga, svima vama darujemo blagoslov Svete Hristove Srpske pravoslavne crkve, prizivajući na svakog od vas izobilnu blagodat i prosvetljenje Utešitelja, Duha mudrosti i razuma - poručio je Svetejši g. Porfirije.
Usledilo je obraćanje dekana Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, protojereja prof. dr Zorana Rankovića, dok je plenarno izlaganje pod nazivom ,,Bogoslovlje Prepodobnog oca Justina Ćelijskog“ održao mitropolit bački Irinej.
Otvaranju naučnog skupa su prisustvovali: viskoprepodobna igumanija Glikerija i sestrinstvo Ćelija, manastira kod Valjeva u kojem se podvizavao ava Justin; visokopreosvećena gospoda mitropoliti vranjski Pahomije, braničevski Ignatije i raško-prizrenski Teodosije; kao i preosvećena gospoda episkopi valjevski Isihije, šabački Jerotej, toplički Petar i stobijski Jakov iz Pravoslavne ohridske arhiepiskopije – Makedonske pravoslavne crkve.
Najmlađi su ogledalo Božje ljubavi – iskreni, nezlobivi i smireni, oni su najbliži Gospodu. Njihov duh opominje nas odrasle na vrednosti koje smo zaboravili: jednostavnost, poverenje i praštanje. Šta o tome govore sveti oci i zašto je duh deteta ključ za život večni?
Sveti Justin Ćelijski ističe da je Sveti Arhangel Mihailo prvi hrišćanin i apostol, koji je predvodio bojište nebeskih vojski protiv Luciferove pobune. On je naš zaštitnik u borbi protiv demona i greha, pomažući nam da, uz pomoć molitve, posta i ljubavi, ostanemo verni Hristu i prevaziđemo iskušenja.
Sačuvan freskopis, među kojima je najpoznatija ktitorska kompozicija sa despotom Stefanom, zajedno sa "Resavskom školom", koja je obuhvatala prepisivačku sekciju u manastiru, čine ovaj kompleks jednim od najvažnijih kulturnih spomenika Srbije.
Smešten na šest kilometara od centra grada sadrži monaške ćelije isklesane u stenama, kuhinju, dvospratni podzemni grad i tajne pregrade dizajnirane za hitne slučajeve.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.