Poglavar Srpske pravoslavne crkve posetio predsednika Republike Srpske i poručio da je očuvanje mira i identiteta srpskog naroda ključni zadatak svih institucija i međunarodnih faktora.
Patrijarh srpski Porfirije boravio je danas u Banjaluci, gde se susreo sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i najvišim zvaničnicima Srpske. U pratnji patrijarha bili su mitropoliti banjalučki Jefrem i zvorničko-tuzlanski Fotije, kao i episkopi bihaćko-petrovački Sergije i vikarni marčanski Sava. Ovaj značajni susret, održan u vremenu izazova i iskušenja za srpski narod, bio je prilika da se istakne značaj jedinstva, mira i očuvanja identiteta.
Foto: SPC
Predsednik Dodik je tom prilikom upoznao patrijarha i arhijereje sa teškim okolnostima u kojima se nalazi Republika Srpska, naglasivši da će institucije Srpske odgovoriti na pravno nasilje koje traje od potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995. godine, a koje je kulminiralo politički motivisanom presudom Suda Bosne i Hercegovine.
Milorad Dodik je istakao da je rukovodstvo Republike Srpske jedinstveno u odbrani dejtonskog ustava i da će nastaviti političkim i pravnim putem braniti suverenitet i prava srpskog naroda. Takođe, izrazio je zahvalnost Srpskoj pravoslavnoj crkvi na njenoj stalnoj podršci, naglašavajući njenu ključnu ulogu u očuvanju identiteta i duhovnog nasleđa.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije, govoreći u ime svih arhijereja Srpske pravoslavne crkve u Bosni i Hercegovini, jasno je ukazao na ozbiljnost situacije, naglasivši da je cilj donete presude pokušaj poništenja demokratske volje srpskog naroda i delegitimizacije postojanja Republike Srpske, a time i celokupnog srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.
- Posebno apelujem na sve nosioce vlasti da preuzmu odgovornost za očuvanje mira, a međunarodne vojne jedinice (EUFOR) da učine sve u okviru svojih nadležnosti da se tenzije i antagonizmi smanjuju, a ne da predstavljaju pretnju za bilo koju od zajednica - poručio je patrijarh srpski Porfirije.
Foto: SPC
Patriajrh srpski Porfirije i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik
Ovaj susret bio je potvrda duboke povezanosti Srpske pravoslavne crkve i naroda, kao i snažne rešenosti da se mir i pravda očuvaju u duhu vere, mira i bratstva.
U trenutku duboke političke i moralne krize postavlja se pitanje zašto se od Crkve očekuje pozicioniranje koje bi bilo suprotno njenoj duhovnoj prirodi. U svom autorskom tekstu, koji prenosimo u celosti, prezviter Zoran Devrnja objašnjava kako ta pozicija utiče na jedinstvo u društvi i poverenje u institucije.
U svetu u kojem se lako sudi drugima, a retko sebi, episkop bihaćko-petrovački poziva na smirenje, preispitivanje i duhovni rast – jer tek kada očistimo sopstveno srce, moći ćemo da razumemo i svet oko sebe.
Jedan od predstavnika Studentskog parlamenta 1996/97, Dušan Mišković podseća na ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u protestima devedesetih i upoređuje tadašnje odnose studenata i Crkve sa današnjom situacijom.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve poručuje da presuda Miloradu Dodiku može da ugrozi mir i pomirenje među narodima u Bosni i Hercegovini i poziva na odgovornost, razboritost i očuvanje stabilnosti u regionu.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
U svesnom obraćanju Gospodu i narodu, vladika zvorničko-tuzlanski govori o opasnostima političkih podela, istorijskim poukama i potrebi za jedinstvom, podsećajući nas na zavet patrijarha Pavla da „budemo ljudi“.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
Dok se srpski narod na Kosmetu suočava s pritiscima i neizvesnošću, arhimandrit Mihailo šalje snažnu poruku mira i opreza i ističe da će slava biti obeležena molitvom i sabornim duhom, daleko od sukoba i podela.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
U pouci za subotu 7. sedmice po Duhovima, sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto je trezvenost najjače oružje protiv zla i kako da na vreme osetimo njegov smrad pre nego što nas zavede i odvede u propast.