Poglavar Srpske pravoslavne crkve posetio predsednika Republike Srpske i poručio da je očuvanje mira i identiteta srpskog naroda ključni zadatak svih institucija i međunarodnih faktora.
Patrijarh srpski Porfirije boravio je danas u Banjaluci, gde se susreo sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i najvišim zvaničnicima Srpske. U pratnji patrijarha bili su mitropoliti banjalučki Jefrem i zvorničko-tuzlanski Fotije, kao i episkopi bihaćko-petrovački Sergije i vikarni marčanski Sava. Ovaj značajni susret, održan u vremenu izazova i iskušenja za srpski narod, bio je prilika da se istakne značaj jedinstva, mira i očuvanja identiteta.
Foto: SPC
Predsednik Dodik je tom prilikom upoznao patrijarha i arhijereje sa teškim okolnostima u kojima se nalazi Republika Srpska, naglasivši da će institucije Srpske odgovoriti na pravno nasilje koje traje od potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995. godine, a koje je kulminiralo politički motivisanom presudom Suda Bosne i Hercegovine.
Milorad Dodik je istakao da je rukovodstvo Republike Srpske jedinstveno u odbrani dejtonskog ustava i da će nastaviti političkim i pravnim putem braniti suverenitet i prava srpskog naroda. Takođe, izrazio je zahvalnost Srpskoj pravoslavnoj crkvi na njenoj stalnoj podršci, naglašavajući njenu ključnu ulogu u očuvanju identiteta i duhovnog nasleđa.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije, govoreći u ime svih arhijereja Srpske pravoslavne crkve u Bosni i Hercegovini, jasno je ukazao na ozbiljnost situacije, naglasivši da je cilj donete presude pokušaj poništenja demokratske volje srpskog naroda i delegitimizacije postojanja Republike Srpske, a time i celokupnog srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.
- Posebno apelujem na sve nosioce vlasti da preuzmu odgovornost za očuvanje mira, a međunarodne vojne jedinice (EUFOR) da učine sve u okviru svojih nadležnosti da se tenzije i antagonizmi smanjuju, a ne da predstavljaju pretnju za bilo koju od zajednica - poručio je patrijarh srpski Porfirije.
Foto: SPC
Patriajrh srpski Porfirije i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik
Ovaj susret bio je potvrda duboke povezanosti Srpske pravoslavne crkve i naroda, kao i snažne rešenosti da se mir i pravda očuvaju u duhu vere, mira i bratstva.
U trenutku duboke političke i moralne krize postavlja se pitanje zašto se od Crkve očekuje pozicioniranje koje bi bilo suprotno njenoj duhovnoj prirodi. U svom autorskom tekstu, koji prenosimo u celosti, prezviter Zoran Devrnja objašnjava kako ta pozicija utiče na jedinstvo u društvi i poverenje u institucije.
U svetu u kojem se lako sudi drugima, a retko sebi, episkop bihaćko-petrovački poziva na smirenje, preispitivanje i duhovni rast – jer tek kada očistimo sopstveno srce, moći ćemo da razumemo i svet oko sebe.
Jedan od predstavnika Studentskog parlamenta 1996/97, Dušan Mišković podseća na ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u protestima devedesetih i upoređuje tadašnje odnose studenata i Crkve sa današnjom situacijom.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve poručuje da presuda Miloradu Dodiku može da ugrozi mir i pomirenje među narodima u Bosni i Hercegovini i poziva na odgovornost, razboritost i očuvanje stabilnosti u regionu.
U Donskom manastiru patrijarh Kiril blagoslovio početak mirovarenja – duhovnog i liturgijskog procesa tokom kojeg se priprema sveto miro, dok se iznad kazana danonoćno čita Jevanđelje.
Dok pravoslavni vernici čine ubedljivu većinu u Crnoj Gori, Eparhija budimljansko-nikšićka dobila je višestruko manje sredstava od verskih organizacija s daleko manjim brojem pripadnika i teritorijalnim obuhvatom.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U svesnom obraćanju Gospodu i narodu, vladika zvorničko-tuzlanski govori o opasnostima političkih podela, istorijskim poukama i potrebi za jedinstvom, podsećajući nas na zavet patrijarha Pavla da „budemo ljudi“.
Dok pravoslavni vernici čine ubedljivu većinu u Crnoj Gori, Eparhija budimljansko-nikšićka dobila je višestruko manje sredstava od verskih organizacija s daleko manjim brojem pripadnika i teritorijalnim obuhvatom.
Uz praznične liturgije, osvećene grančice i reči vladike Siluana, pravoslavni vernici iz dijaspore sabrali su se u hramovima širom Melburna – slaveći Gospoda i oproštajući se od prote Petra Damnjanovića, čija služba ostaje duboko urezana u srca vernog naroda.
Liturgije u Dablinu, Darbiju i Korbiju sabrale su vernike svih generacija, a praznična radost u novoj britansko-irskoj eparhiji pretočila se u molitvu, dečji smeh i poruke nade pred Veliku nedelju stradanja i spasenja.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Prema Zakonu o radu, svi zaposleni imaju pravo da odsustvuju sa posla na dan praznika za koji je zakonom propisano da se ne radi, kao i da za to vreme ostvare pravo na naknadu zarade.
U vreme posta i prolećne obnove tela, ova jednostavna čorba iz narodnog predanja vraća nas ukorenjenim vrednostima i ukusima detinjstva. Starinski, proveren recept objašnjava kako korak po korak pripremiti najlekovitiju čorbu od koprive.