U zaštićenoj zoni nadomak Prizrena izvedeni su nelegalni građevinski radovi koji prete opstanku isposnice. Stručnjaci su na terenu procenili razmere štete, dok monasi Visokih Dečana s tugom posmatraju kako vekovno duhovno utočište trpi posledice nesavesnih zahvata.
Usečena u stene kao nemi svedok vekovnih molitava i podviga, isposnica Svetog Petra Koriškog vekovima odoleva vremenu. Ipak, ono što nisu uspeli da naruše ni vetrovi istorije, sada ugrožava ljudska ruka. Sa blagoslovom episkopa raško-prizrenskog Teodosija, ekspertski tim na čelu sa arheologom Svetlanom Hadžić posetio je ovu svetinju nadomak Prizrena, kako bi procenio posledice nelegalnih građevinskih radova koji prete njenom opstanku.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Isposnica Svetog Petra Koriškog usečena je u stene, nadomak Prizrena
U zaštićenoj zoni oko isposnice sprovedeni su nelegalni građevinski radovi koje je organizovala Direkcija za ekonomski razvoj i turizam opštine Prizren, bez saglasnosti Srpske pravoslavne crkve i nadležnih organa. Probijanjem puta i izgradnjom staze do same isposnice narušena je stabilnost temelja, a teren oko svetinje dodatno je ugrožen. Nekada netaknuta priroda sada je prekrivena razbacanim kamenjem i otpadom, dok su na samom objektu već vidljiva nova statička oštećenja.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Dečanski monasi služili su mali pomen svim monasima koji su se kroz vekove u ovoj isposnici podvizavali
Tim stručnjaka, među kojima su bili i arhitekti sa dugogodišnjim iskustvom u obnovi srpske pravoslavne baštine na Kosovu i Metohiji, imao je priliku da na licu mesta proceni razmere štete. Njihovu posetu pratili su i monasi manastira Visoki Dečani, koji su sa tugom posmatrali kako vekovna svetinja trpi posledice neodgovornih zahvata. Uz njih su bili i fotografi angažovani radi dokumentovanja stanja i pripreme tehničkog izveštaja na osnovu kojeg će Eparhija preduzeti dalje korake u zaštiti ovog duhovnog bisera.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Urezanim napisom "UČK" isposnica je oskrnavljenja
Posebno značajan trenutak dogodio se u ostacima paraklisa, gde se nalazi raskopani grob Svetog Petra Koriškog. Dečanski monasi služili su mali pomen svim monasima koji su se kroz vekove u ovoj isposnici podvizavali, ostavljajući iza sebe neizbrisiv trag svetosti. U tišini ruševina, molitva je odzvanjala kao podsećanje da su ovakva mesta mnogo više od istorijskih spomenika – ona su živi svedoci duhovne borbe i vere.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Dečanski monasi služili su mali pomen svim monasima koji su se kroz vekove u ovoj isposnici podvizavali
Prisustvo međunarodnih predstavnika omogućilo je da se šira javnost upozna sa ozbiljnošću situacije. Iako ljudska nepažnja i bahatost mogu narušiti svetinju, njena duhovna vrednost ostaje netaknuta. Eparhija raško-prizrenska nastaviće borbu za njeno očuvanje, svesna da su ovakva mesta ne samo deo srpskog kulturnog i verskog identiteta, već i večni znakovi postojanosti i istrajnosti vere na ovim prostorima.
Jedan od najstarijih srpskih manastirskih kompleksa, uklesan u stenu pre osam vekova, postaje žrtva nemara i nelegalnih radova. Hoće li biti kasno kada se svi konačno osvrnemo?
Manastir koji je kolevka srpskog pravoslavlja, postao je svedok uzvišenog događaja – vladika Ilarion služio je liturgiju i zamonašio iskušenicu, čime je obitelj ove svetinje postala bogatija za još jednu podvižnicu vere.
Ugledni evropski diplomata Lukas Furlas uputio je protest najvišim zvaničnicima EU i istakao da je sprečavanje dolaska poglavara SPC na sveto tlo Kosova i Metohije drastično kršenje verskih sloboda i ljudskih prava!
U vremenu kada turizam potiskuje duhovnost, jedan pravoslavni monah postao je stub zajednice – simbol nade i utehe za meštane, turiste i hodočasnike koji svakodnevno dolaze do ove bele svetinje između neba i mora.
Otac Josiah naglašava da nije potrebno biti veliki svetac da bismo izbegli ove zamke, već da budemo dovoljno razumni da prepoznamo šta nije dobro po nas.
Prema istorijskim podacima, oficire Jovana Mišnića, Dmitra Krgovića, Petra Krgovića, Blaža Radenovića, Janka Gaševića i Nikolu Baltića ubili su komunisti, a njihova tela bačena su u Bliškovsku jamu na planini Kovren.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Sve više pravoslavaca iz Srbije i sveta dolazi na Kosovo i Metohiju — ne kao turisti, već kao hodočasnici koji tragaju za svetlošću, utehom i korenima. U svom autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, Maria Vasić, otkriva se kako meštani, zatečeni tom radošću, širom otvaraju vrata svojih domova — i svojih srca.
Drugog dana svoje posete južnoj srpskoj pokrajini, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Liturgiju u manastiru Visoki Dečani, poručivši vernicima da neprijatelji nisu ljudi, već smrt – jedini istinski protivnik, koga je Hristos pobedio iz ljubavi prema svakome od nas.
Na Veliki četvrtak, iz Hrama Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve najavio je da će Hristovo Vaskrsenje proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, uprkos zabrani ulaska na teritoriju Kosova i Metohije iz maja prošle godine, poručivši da bez Boga nismo ništa, a s Njim postajemo učesnici večnog života.
Više od pet stotina Srba sabralo se u Visokim Dečanima na prazničnoj liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije. Dolazak vernog naroda doneo je duhovnu snagu i ohrabrenje onima koji istrajavaju na svojim ognjištima na Kosovu i Metohiji.
Poglavari Srpske i Koptske pravoslavne crkve sastali su se u Parohijskom domu Hrama Svetog Save, gde su razmenili misli o položaju hrišćana u savremenom svetu, snazi Hristovog Vaskrsenja i istorijskim vezama koje spajaju Egipat i Srbiju još od vremena Svetog Save.
U Velikoj Plani obijene dve svetinje u jednoj noći, a sveštenik Predrag Popović šalje potresnu poruku naciji o zlu koje se širi iznutra. Talas skrnavljenja oltara i ikona, započet još tokom Velikog posta, prerasta u duboku krizu duhovnog identiteta.
Patrijarh Porfirije i patrijarh Tavadros II poslali su poruke bratske hrišćanske ljubavi i jedinstva, a arhijerejskoj liturgiji prisustvovali su verni narod i visoke zvanice.
Na mestu gde je pre tačno osam decenija Sveti Joanikije Lipovac služio svoju poslednju liturgiju pre mučeničke smrti, podignuta je svetinja u selu Razboj kod Srpca, a srpski narod je, uz arhijereje i sveštenstvo, obnovio pamćenje kroz suze, pesmu i liturgiju – u ime vere koja ne umire.
U Velikoj Plani obijene dve svetinje u jednoj noći, a sveštenik Predrag Popović šalje potresnu poruku naciji o zlu koje se širi iznutra. Talas skrnavljenja oltara i ikona, započet još tokom Velikog posta, prerasta u duboku krizu duhovnog identiteta.
U svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“, Sveti Teofan Zatvornik tumači duboku istinu o hramu u kome jedino Gospod može prebivati — hramu ljudskog srca, ako je celo i bez podele.
U pojedinim krajevima Srbije još se priprema ovaj neobični prebranac, čija slatka nota i prepečena slanina stvaraju spoj koji budi sećanja i menja sve što ste mislili da znate o ovom jelu.